Motivasyon

Motivasyon Eksikliği Nasıl Giderilir?

Motivasyon eksikliği hemen hemen her bireyde dönem dönem rastlayabileceğimiz bir sorun gibi görünse de baş etmek oldukça basit yöntemlere dayanır.

Bugünkü makalemizde öğrencilerde motivasyon eksikliğinden kaynaklanan ders çalışmama problemini inceleyeceğiz. Konumuzun sonunda ayrıntılı bir şekilde incelediğimiz motivasyon eksikliği nasıl giderilir konusunda yeterli birikime ulaşacak. Bu konu ile ilgili karşılaştığınız problemlere çözüm üretebileceksiniz.

Tipik öğrenci davranışlarından biridir ders çalışmaktan sıkılmak. Belli bir aşamaya kadar ders çalışmama, derslerden sıkılma gibi problemler doğal karşılanabilmektedir. Fakat bunu konunun aşılamaması sonucunda bazı kişisel bozukluklar oluşabilmektedir. Öğrencilik hayatında ders çalışmayan veya ders çalışmayı sevmeyen öğrenciler zaman içerisinde iş hayatı içerisinde de aynı davranışları göstermektedirler. Ders çalışmayı sevmemenin veya çalışmayı sevmemenin onlarca nedeni vardır oysa temel neden kendini motive edememeden kaynaklanır.

Peki o halde motivasyon eksikliği nasıl giderilir?

İnsanı motive eden temel neden ihtiyaç duyusudur. İnsan ihtiyaç duyduğu veya ihtiyaç duyduğunu düşündüğü şey için emek vermeye, çaba göstermeye başlar. Bu durumu en iyi reklam şirketleri yapar. Örneğin bir tatil reklamı düşünün size uzun yıllar çalıştığınızı ve çok yorulduğunuzu, iyi bir tatile ihtiyacınız olduğunuzu sizlere inandırıyor. Burada kendinizi tatile ihtiyacınız varmış gibi düşündüren bu reklamdan sonra üzerinize psikolojik bir ağırlık çöker ve tatili hakkettiğinizi düşünerek tatil yapmaya karar verirsiniz. Burada motivasyon eksikliği nasıl giderilir sorusunun cevaplarından biri ortaya çıkıyor oda şu; öğrencinin ders çalışması için ders çalışmaya ihtiyacı olduğunu düşünmesi gerekir.

Bir sınav sınavın ne için önemli olduğu öğrenci tarafından tam olarak belirlenmiş ve öğrenci bu sınav sonucundaki kazanımları sürekli düşünüyor ise motive olabilir. Eğer önemli bir sınavınız var ise ve sizinde içinizden çalışmak gelmiyorsa hayal kurmaya başlayın. Hayal kurarken sınavı kazandıktan sonra hayatınızdaki değişiklikleri düşünün bu sizi motive etmeye yetecektir.

Yapmak istemediğiniz bir iş veya sorumluluk olduğunda kendi kendinizi mutlu ve motive etmek için işin sonunda kendinize küçük ödüller verin. Ödül olarak bir çikolata, güzel bir yemek veya dostlarınızla eğlenceli bir toplantı yapabilirsiniz. Bu sayede gerçekleştirmiş olduğunuz çalışma sizin için daha eğlenceli bir hal alır.

Motive olmak istiyorsanız çalışmanıza bir gizem katın. İçinizdeki merak hissini kaybetmeyin. Öyle ki öğrenmeyi sağlayan temel güdülerden bir tanesidir merak. Eğer çalıştığınız derse ilgi duymuyor veya merak etmiyorsanız o halde o dersle ilgili ilginç bilgiler araştırın. Bu şekilde merak duygunuzu tetikleyebilirsiniz.

Çalıştığınız derse iyi konsantre olun, ders çalışırken çevrede dikkatinizi dağıtacak telefon gibi aletler olmasın. İki işi birlikte yapmaya çalışmayın. İki işi bir arada yapmaya çalışırsanız her iki işin getireceği başarıdan da yoksun kalırsınız.

Motivasyon Eksikliğinin Temel Nedenleri

Arkadaşlarınız ile veya herhangi ikili ilişkilerde sıkıntı yaşıyor, çalışma koşullarınız üzerinizde baskı oluşturuyor, düzensiz beslenme probleminiz var, bazı dersleri anlamıyor veya çok zorlanıyorsanız, aile ve sevdiklerinizden ilgi ve sevgi görmüyorsanız ve parasal sorunlarınız gibi problemleriniz var ise motivasyon düşüklüğü yaşarsınız. Motivasyon probleminin üzerine gidilip çözüm aranmaz ise zamanla artış göstererek devam eder.

Motivasyon Eksikliği Nasıl Giderilir

Motivasyon eksikliğinizi gidermek için her şeyden önce özel bir insan olduğunuzu, hayatta birçok güzelliği hakettiğinizi ve azimli olmanız durumunda büyük başarılar elde edebileceğinizi bilin.

Yapmanız gerekenleri sıralarsak; uyku düzeninizi bozmayın, düzenli ve sağlıklı beslenin, bol bol vitaminli besin tüketin, sağlığınıza dikkat edin, spor yapın ve bol bol eğlenceli müzikler dinleyip dans edin. Bazı dönemler kendinize zaman ayırın. Mesela birgün erken uyanın ve telefonunuzu evde bırakın, birkaç saatliğine doğayla baş başa kalın. Bu sırada ailenizin dostlarınızın ve sevgilinizin sizi ne kadar çok sevdiğini düşünün bu size büyük bir güç verecektir.

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
nur AY
23 Mayıs 2021 18:34

çok sağ olun makalenizi beğenerek okudum

Başa dön tuşu