Finans ve Banka

Mevcut Borçları Yapılandırma Mümkün Mü?

Kredi kartı borcunu veya kredi borcunu ödeyemeyen kişiler mevcut borçları yapılandırma işleminden faydalanabiliyor. Peki bunun için ne yapmalısınız?

Bankaların kredi kartıyla harcama yapan ve kredi kullanan kişiler, ödemelerinde herhangi bir problemle karşılaşmış ve gecikmeye düşmüş olabiliyor. Üst üste gelen taksitlerin bütçenizi aşması halinde, mevcut borçları yapılandırmak mümkün. Borç yapılandırma ile yeni bir ödeme planı yaparak, gecikmeden çıkabilirsiniz. Borç yapılandırma kredisi veren bankalar ve hangi borçları nasıl yapılandırabileceğinize dair bilgileri, makalemizin içeriğinden edinebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırma

Birleştiren İhtiyaç Kredisi adıyla, Ziraat Bankası’na veya diğer bankalara ait kredi kartı borçlar yapılandırabiliyor. Kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan tüketici, isterse Ziraat Bankası’na başvurarak, düşük faiz oranlarıyla kredi kullanabiliyor. Birleştiren krediye yapılan başvuru onaylandığında, kredi tutarı mevcut kredi kartı borcunuzun olduğu bankaya transfer edilir. Yapılandırma 31 Aralık 2018 tarihinden önceki borçları kapsıyor. Ayrıca tüketicinin borçlarından dolayı takibe düşmemesi şartı aranmaktadır. Yasal ve idari takipte olan borçlar, yapılandırma kapsamına alınmıyor.

Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırma faiz oranı vade seçeneklerine göre değişmektedir. Buna göre; 24 ay vadeli yapılandırma kredisinden %1,10,  60 ay vadede ise %1,20 faiz oranıyla yararlanmak mümkün. Ayrıca kredi tutarının binde 5’i kadar kredi tahsis ücreti yansıtılır. Başvurular yalnızca şubelerden yapılabiliyor. Banka gerek duyması halinde gelir belgesi talep edebiliyor.

Borçları Yapılandırma Kredisi Veren Bankalar

Kredi ve kredi kartı olmak üzere mevcut borçları yapılandırmak amacıyla borç transferi kredisi sunan bankalar mevcuttur. Borç yapılandırma kredisi veren bankalar, ihtiyaç kredisi veya kredi kartı borçlarını ödemekte güçlük çekenlerin, müşteri portföyüne göre hizmet sunuyorlar. Öncelikle yasal takipteki borçlar değil, yalnızca gecikmeli borçlar yapılandırılabilir. Ödeme sorunu yaşadığınız borcun ait olduğu bankadan yapılandırma hizmeti alamadığınızda, borç transferi kredisine başvurmanız daha doğru olacaktır.

Borç transfer kredisinden yararlanacaklar, borçlu oldukları bankadan değil, borç transfer kredisi veren bankalardan hizmet alabiliyor. Ön değerlendirme yapıldıktan sonra uygun bulunmanız halinde, başvuruda bulunduğunuz banka krediyi onaylayarak, borçlu olduğunuz bankaya, tutarı EFT yaparak iletecektir. Böylece yeni bir ödeme planınız olacaktır. Yapılandırma süresince ödemeleri düzenli yapmanız, kredi puanınızı da olumlu yönde etkileyeceğini unutmayınız. Borç yapılandırma kredisi için başvuru yapabileceğiniz bankalar şunlardır:

  • QNB Finansbank (Hem kredi hem de kredi kartı için kullanılabilir.)
  • Şekerbank (Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı dahil.)
  • Akbank (yalnızca kredi kartı)
  • TEB (yalnızca kredi kartı)
  • Denizbank (Emekliler için kampanyası bulunuyor.)
  • Vakıfbank (kredi kartı)
  • Halkbank (kredi kartı ve ihtiyaç kredisi)

Borçları Yapılandırma Avantajlı mı?

Yapılandırma ve borç transferi kredisi, gecikmede olan borçlarınızın kredi kullanarak kapatılmasını sağlar. Böylece tüketici gecikmeden çıkacak, kredi puanı olumlu yönde etkilenmeye başlayacaktır. Yapılandırma kredisine olan borçlarını düzenli ödemeye devam eden tüketici, bankalarla ilişkilerini de düzeltme şansı bulacaktır. Borçları yapılandırmak ve düzenli ödemelere devam etmek, ihtiyaç anında bankalardan finansal destek alabilmenin avantajlı yollarından biridir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hüseyin.tasgi.cep.5354764809
13 Haziran 2020 18:48

Hüseyin.tasgin.kredi.yapilandirma.zorlaniyorum..esenyurt.emekli.maasim.sizden.aliyorum.saglira

Başa dön tuşu