Pazarlama

Marka Bilinirliği Nasıl Arttırabilirim?

Marka Bilinirliği sektörel işlerde pazarlamanın yapı taşlarından birisini oluşturmaktadır. İşletme kendi marka bilinirliğini nasıl artıracağını bilmelidir.

Marka Bilinirliği, pazarlama sürecindeki temel yapı taşlarından birisidir. Marka Bilinirliği nasıl arttırabilirim ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekir.

Marka tanınırlığı olarak da isimlendirilen Marka Bilinirliği nasıl arttırabilirim sorusu, doğru ve programlı bir pazarlama için önceliklidir. Mevcut müşterilerin yanı sıra müşteri potansiyeli olan tüketicilere verilen ürün ya da hizmete istinaden bilgilendirmede bulunmak çok önemlidir. Tabii ki bu bilgilendirme için kullanılacak yöntem ve zaman başarıya ulaşmanın kilidini oluşturur. Marka bilinirliğinin arttırılması için öncelikle markanın tüketici cephesinden nasıl göründüğüne dair fikir sahibi olmak gerekir. Çünkü bu sayede başarıya ulaşabilmek için daha doğru bir yol/yöntem izlenebilir. Bu söz konusu olgu da marka bilinirliliğinin arttırılmasında her zaman standart yöntemlerden ziyade markaya özel yaklaşımların daha önemli olduğu gerçeğini ortaya çıkartıyor.

Marka bilinirliği nasıl arttırabilirim sorusu için birden fazla olgu üzerinden hareket edilmelidir. Bu çerçevede de marka bilinirliliğini arttırabilmede önemli avantajlar sağlayacak tekniklerden bazılarını ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Peki Marka Bilinirliği Nasıl Arttırabilirim?

Tavsiye (Referral) Sistemi

En basit tanımlamasıyla bir tüketicinin diğer tüketicilere markayı/ürünü tavsiye etmesi üzerine kuruludur. Tabii ki bunun sağlanabilmesi için gerekli koşulları sağlamak gerekir. Aslında bu koşulları sağlamak da çok basittir. Bu sistemde önemli olan nokta tüketicinin markayı/ürünü tavsiye ettiğinde bundan bir kazanımının olması gerekiyor. Yani tüketici başkasını ürün ya da hizmeti kullanmak üzere başkasını davet ettiğinde bonus/eşantiyon gibi kazanımlar elde edebilmelidir. Bu şekilde marka bilinirliğinin daha kısa vadede geniş kitlelere ulaştırılabilmesi mümkün olur. Günümüzde dünyaca ünlü markaların dahi çok sık kullandığı yöntemlerden birisidir. Daha düşük bütçe kapasitesiyle pazarlama/reklam bütçelerinde ciddi miktarda tasarruf ettiriyor.

İnografik Çalışmaları

İnografik, görselliğin insan üzerindeki gücü ve etkisini en iyi şekilde kullanmayı sağlayan marka bilinirliğini arttırma yöntemidir. Herhangi bir olguya ilişkin görsel detaylarla zenginleştirilmiş renkli ve basit anlatımının yapıldığı görsellerdir. Bu tip görseller özellikle sosyal medya platformlarında kullanıcıların en sık paylaşımda bulunduğu marka/ürün/hizmet paylaşımlarından birisidir. Dolayısı ile marka bilinirliğini nasıl arttırabilirim arayışında olanlar için basit ve etkili bir yöntemdir. Belirli bir konuyu renklendirilmiş yapıda ve basit istatistiklerle tüketiciye aktarmayı sağlar.

Marka Bilinirliği Araç Giydirme(Kaplama)

Her ne kadar dijital dünyanın etkisi çok ileri seviyeye gelmiş olsa da pazarlamada fiziksel dünyanın paydaşlarının etkisi de devam ediyor. Dolayısıyla marka bilinirliğini nasıl arttırabilirim sorusuna yanıt arayanlar için geçmişten geleneksel yöntem araç kaplama yanıtı da verilebilir. Ne olursa olsun gün içerisinde yaşam koşturması çerçevesinde insanlar sokaklarda bulunuyor. Markaya ait araçların veya reklam alma yöntemiyle diğer otobüs vb. araçların üzerine marka veya ürün tanıtımını içeren görsel kaplamalar yaptırılabilir. Günde yüzlerce kilometre dahi yapabilen bu araçlar ile binlerce ve hatta merkezi noktalarda yüz binlerce insanın gözüne takılmasını sağlamak mümkün olabiliyor. Bu da marka bilinirliğini arttırmada diğer alternatiflere oranla önemli bir artı sağlıyor.

Tutorial ve Podcast Yayınları

Bir konuda uzmanlığı bulunan kişilerin açıklamaları ve tavsiyeleri toplumda kesimlerin yönlendirilmesinde önemli bir etki oluşturur. Marka bilinirliğini nasıl arttırabilirim sorusu çerçevesinde bu faktörün gücünü kullanmak mümkün. Bunun için sunulan ürün ya da hizmet alanıyla ilgili mümkünse o alanla ilgili uzmanlığı bulunan profesyonellerle tutorial veya podcast içerikler hazırlanabilir. Uzmanlarla yapılan ses kayıtları podcast olarak isimlendirilirken, video sistemindeki versiyonları ise tutorial olarak isimlendiriliyor. Bu iki yöntem günümüzde özellikle sosyal medya ve Youtube gibi platformlardaki videolarda reklam olarak sıklıkla kullanılıyor. Bu şekilde tüketicinin markaya ilgisini daha güçlü bir şekilde çekebilmek mümkün oluyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu