Devlet Destekleri

Mantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Yeni iş fikirlerinden mantar yetiştiriciliği için devlet destekleri 2019 yılında devam etmektedir. Mantar yetiştiriciliği için hibe verilmektedir.

2020 mantar yetiştiriciliği devlet desteğine başvuracaklar Kosgeb’in talep ettiği koşullara uygunluk sağlamalıdır. Başvuruların Kosgeb’e yapıldığı mantar yetiştirme hibe kredileri için mantarların yetiştirileceği alan kurulmalı ve masraflar faturalandırılıp, devletten talep edilmelidir. Mantar yetiştirmek isteyenlere verilen hibe kredi tutarı ise 30 bin tl olarak belirlenmektedir. Hibe destek yolu ile tarım üreticilerinin kalkındırılması sağlanmaktadır. Devlet destekli mantar yetiştiriciliği için sağlanması istenilen koşullar ve evraklar yazı içerisinden öğrenilebilmektedir.

Mantar Yetiştiriciliği Tesisinin Uyması Gereken Şartlar

Mantarcılık tesisi devletin belirlemiş olduğu özelliklere uyum sağlıyor olmalıdır. Tesisin açılışı sağlandıktan sonra hibe destek için başvuru yapılabilmektedir. Hibe Kosgeb kredisinden faydalanabilecek tesislerin özellikleri ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Tesisin kurulacağı yerde bulunan belediye ile görüşülmelidir. Belediye tesisin yerleşim yerine ne kadar uzaklıkta olması gerektiği hakkında bilgi vermektedir. Verilen uzaklık ölçüsüne uygun olarak tesis kurulmalıdır.
  • Tesisin kurulacağı yerde su ve elektrik kaynağı olmalıdır. Eğer yok ise uygun hale getirilmelidir.
  • Tesisin bulunduğu konum ulaşım açısından elverişli olmalıdır.

Bu koşulların sağlanması ile Kosgeb mantar yetiştiriciliği hibe kredisi başvurusunda bulunulabilmektedir. Başvurunun nasıl yapılacağı ve istenilen evrakların neler olduğu alt başlıklarda yer almaktadır. Başvurusu onaylananlar 30 bin tl geri ödemesiz krediden faydalanabilmektedir.

Devlet Destekli Mantar Yetiştiriciliği Kosgeb Başvurusu

Kosgeb başvurusu yapacaklar mantar yetiştiriciliğinin tesislerini kurduktan sonra Kosgeb il binalarına giderek evraklarını teslim etmelidir. Evrakların teslimi ile Kosgeb görevlileri tarafından verilen mantar yetiştiriciliğinde hibe kredisi başvuru formu doldurulmaktadır. Bu form ve evrakların iletimi ile başvuru tamamlanmaktadır. Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde yetkili kişi formda yer alan iletişim numaralarından ulaşım sağlamaktadır. Kişi Kosgeb kurumunu ziyaret ederek de başvuru sonucu hakkında bilgi alabilmektedir. Olumlu sonuçlanan hibe krediler 30 bin tl limitinde geri ödemesiz olarak Kosgeb tarafından verilmektedir. Bu limit ile mantar tesisinin faturalandırılan giderlerinin devlet tarafından karşılanması ve kişinin harcadığı tutarı geri alması sağlanmaktadır.

Devlet Destekli Mantar Yetiştiriciliğinde Kredisi Başvuru Evrakları

Kosgeb mantarcılık hibe kredi başvurusu için devletin talep etmiş olduğu evraklar kişiye ve tesise ait belgelerdir. Bu evraklar başvuru esnasında Kosgeb’e telim edilmektedir. Devlet destekli mantar yetiştiriciliği hibe kredi başvurusu için istenen evraklar şu şek,ilde sıralanmaktadır:

  • Tesisin bulunduğu yerin belediyesinden alınan ruhsat şartnamesi
  • Tarım orman müdürlüğünden alınan tesis kayıt belgesi
  • Vergi dairesinden alınan işletme açılışı belgesi
  • Vergi dairesinden işletmeye dair alınan vergi levhası
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Bu belgelerin Kosgeb mantar yetiştiriciliği hibe kredi başvuru formuna eklenmesi ile başvuru tamamlanmaktadır. Başvuruda verilen evraklar tesisin yasal mevzuata ne kadar uygun olduğunu kanıtlamak açısından önem taşımaktadır. Tesisin gerekli açılış işlemlerini yaparak başvuru sağlayan kişiler olumlu sonuç almaktadır. Bu evraklar ile yasal şartları sağlayan üreticiler 30 bin tl geri ödemesiz tutardan Kosgeb yolu ile faydalanmaktadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu