Devlet Destekleri

Mantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği 2020

Mantar yetiştiriciliği için destek almak isteyen kişiler istiridye mantarı, trüf mantarı ve kültür mantarı için başvuru yapabilirsiniz. Mantar yetiştiriciliği desteği alan kişiler için devlet ilk önce yetiştirilmek istenilen mantar türüne dikkat eder. Destek almak isteyen kişi ya da işletmelerin proje hazırlaması ve bu projeyi kurula sunması gerekiyor. Mantar ülkemizde güzel bir pazara sahiptir ve kurulması için düşük miktarda sermaye yeterli olmaktadır. Destek almak isteyen işletmelerin yasalara uygun kurulmuş bir tesise sahip olmaları gerekmektedir. Merdiven altı tesislerde üretim yapan kişilerin destekten faydalanmaları mümkün değildir.

Mantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Mantar yetiştiriciliği için destek alma şartları başında vergi dairesine kayıt olunması gelir. Ayrıca belediyeden kurulacak iş yerinin mutlaka ruhsatı olması gerekir. Ne tür iş yaptığınız fark etmeksizin mutlaka iş yeri açma ruhsatına sahip olmanız gerekir. Eğer kültür ya da istiridye mantarı için mantar yetiştiriciliği yapmayı planlıyorsanız ustalık belgesine sahip olmanız gerekmez. Kendinize ait olan bir evin altı için bile belediyeden ruhsat çıkarabilirsiniz. Mantar yetiştiriciliği desteği almak isteyen kişilerin mutlaka gıda üretim belgesine sahip olması gerekir. Son olarak kalite belgesine sahip olmalısınız. İSO ve İTU belgeleri bu belgelere örnek olarak gösterilebilir.

Video: İHA

Ziraat Bankası Mantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Ziraat Bankası mantar yetiştiriciliği için destek alarak mantar üretim tesisiniz için gerekli olan finansal kaynağa sahip olabilirsiniz. Bu desteği 750 bin TL’ye kadar 12 aylık vadeler ile almanız mümkündür. Kredi faiz oranı yüzde 4 olarak belirlenmiştir. Mantar yetiştiriciliği dışında diğer bitki yetiştiricilikleri için de kredi alabilirsiniz. Banka tarafından verilen diğer destekler şu şekilde sıralanabilir:

  • Sertifikalı tohumluk yetiştiriciliği,
  • Açıkta ya da serada iç mekan süs bitkisi yetiştiriciliği,
  • Tahıllar, tohumlar, yem bitkileri yetiştiriciliği.

Ziraat Bankası Mantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği Almak için Gerekli Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Ziraat Bankası mantar yetiştiriciliği için destek alırken gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Çiftçi Kayıt Belgesi,
  • Gelir belgesi,
  • İpotek değeri olan mal ve mülkler,
  • İki kişi memur,
  • Bordrolu çalışan kefil,
  • Yasal mevzuatlar dahilinde işletme olması.

Mantar Bayiliği Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Mantar bayiliği almak için gerekli şartların başında yeterli işletme alanına sahip olmak geliyor. 700 ile 800 metre kare alana sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca bu alan içinde 200 metre kare çalışma alanı bulunmalıdır. Kalan 150 metre kare alanın kapalı olması gerekir. İşletme için 40 ile 50 bin TL arasında banka teminat mektubu bulunmalıdır.

Eğer daha önceden bu alanda faaliyet göstermediyseniz, mantar yetiştiriciliği için kurs almak isteyebilirsiniz. İŞKUR ve Halk Eğitim merkezlerinden mantar yetiştiriciliği için kurs alabilirsiniz. Bu kurslara başvuru yapmak için e devlet şifrenizin bulunması yeterlidir. Ankara, İzmir ve İstanbul illerinden bu kurslara başvuru yapabilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezi Mantar Yetiştiriciliği için Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halk Eğitim Merkezi mantar yetiştiriciliği için kurs başvurusu tamamen ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ön başvuru işlemini internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İlk önce e devlet sitesini ziyaret edin ve buradan e devlet sayfanıza giriş yapın. MEB e yaygın sistemi üzerinden kurs ön başvurusu yap butonuna tıklayın. Ardından il ve ilçe bilgilerini girip ara butonuna basın. Buradan mantar yetiştiriciliği seçeneğini seçerek kayıt olun. Kurslara katılmak isteyen kişilerin en az 18 en çok 65 yaşında olmaları gerekmektedir. Ayrıca mutlaka katılımda İŞKUR kaydı bulunması gerekiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Lütfen engellemeyi kapatın.

Merhabalar, sitelerin sağlıklı şekilde sizlere hizmet edebilmesi açısından lütfen reklam engelleyici eklentisini devre dışı bırakın.