Kamusal Haberler

Malulen Emeklilik Sorgulaması ve Başvuru İşlemleri

Malulen emeklilik engelli insanlara tanınmış bir haktır. Malulen emeklilik sorgulaması ve başvuru işlemlerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Malulen emeklilik maaşı bağlanması için öncelikle başvurunuzun olumlu sonuçlanması gerekmektedir. Başvuru işlemlerinin sonuçlanması 3 ayı bulabilmektedir. Bu süre Sosyal Güvenlik Kurumu talep yoğunluğuna bağlıdır. Ancak işlemlerin en erken 1 ay içerisinde tamamlandığı bilinmektedir. Malulen emeklilik maaşı ise başvurunun sonuçlandığı ayı takip eden ayda başlamaktadır. Malulen emeklilik sorgulaması başvurusu takibi ve sorgulaması e-Devlet sisteminden ve SGK üzerinden yapılabilmektedir.

SGK Malulen Emeklilik Sorgulaması

SGK emeklilik başvurusu sorgulaması, Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Sorgulama işlemi için yalnızca T.C. kimlik numarası ve başvuru evraklarını teslim ettiğiniz yıl bilgisi gerekmektedir. SGK malulen emeklilik sorgulaması yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ linkine tıklamanız gerekmektedir.
 • Tarafınızdan talep edilen bilgileri girmeniz gerekmektedir.
 • Ardından “Evrak Ara” sekmesine tıklamalısınız.
 • Evraklarınızın son durumu görüntülenecektir.

E-Devlet Malulen Emeklilik Sorgulaması

E-Devlet sistemi malulen emeklilik sorgulaması yapabilmek için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • E-Devlet Kapısı sistemi ana sayfasında “Kurumlar” sekmesi bulunmaktadır.
 • Bu sekme üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu seçilmelidir.
 • Ardından kurum hizmetleri görüntülenecektir. Güvence türünüz için oluşturulan emekli aylık bilgisi hizmetine tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu hizmet üzerinden emeklilik sorgulaması yapabilirsiniz.

SGK Malulen Emeklilik Sorgulaması İletişim Numarası

SGK emeklilik sorgulaması numarası, Alo 170’tir. Alo 170 tüm SGK hizmetleri için destek sağlamaktadır. Emeklilik sorgulaması da bu numara üzerinden yapılabilmektedir. http://www.alo170.gov.tr/ linki üzerinden online destek de alınabilmektedir. Online destek hizmeti 7 gün 24 saat verilmektedir.

Malulen emeklilik sorgulaması yapabilmek için irtibat kurabileceğiniz bir diğer kurum “Maluliyet ve Sağlık Kurulları Daire Başkanlığı”dır. Bu kurumun irtibat numarası ise şu şekildedir:

 • 0 312 458 71 30

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir

Malulen emeklilik koşulları yasal düzenlemeler sonucunda belirlenmektedir. Bu düzenlemelere göre belirlenen koşullar ise şu şekildedir:

 • İlk koşul iş gücü kaybına yöneliktir. Bir kişinin malulen emekli olabilmesi için iş gücü kaybının en az %60 oranında olması gerekmektedir. Bu durum sağlık raporu ile ispatlanmalıdır. Genellikle sağlık kurumları böyle bir durumda Sosyal Güvenlik Kurumu’nu bilgilendirmektedir.
 • Malulen emekli olmak için öngörülen ikinci şart sigorta primi ödemelerinin 10 sene boyunca yapılmış olmasıdır.
 • 1800 günlük malullük ve ölüm ödemelerinin yapılmış olması gerekmektedir.
 • BAĞ-KUR (4B) güvencesine sahip kişilerin geçmişe yönelik olarak borcunun olmaması gerekmektedir. Eğer borcunuz varsa borcunuzu kapatarak başvuru yapmalısınız. Aksi takdirde başvurunuz olumsuz sonuçlandırılacaktır.

Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik başvurusu yapmak için dilekçe vermeniz gerekmektedir. Bu dilekçe malulen emekli olacak kişi tarafından bizzat verilmelidir. Ancak kişinin böyle bir imkanı bulunmuyorsa işvereni de bu başvuruyu gerçekleştirebilmektedir. Başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine gidilerek yapılmaktadır. Malulen emeklilik maaşı işlemleri başvurunuzun olumlu sonuçlandırılması durumunda başlatılmaktadır. Malulen emeklilik başvurularında talep edilen belgeler şu şekildedir:

 • İş gücü kaybının %60 veya üzeri olduğuna dair belge (SGK ile anlaşmalı kurumlar tarafından hazırlanmış olması gerekmektedir.)
 • Talep ve beyan taahhüt belgesi (SGK kurumundan ya da kurumun internet sitesi üzerinden alınabilmektedir.)
 • Malulen emeklilik sevkine dair onay kağıdı (Bu belge 4C güvencesine sahip kişilerden yani kamu çalışanlarından talep edilmektedir.)

Sigorta sahibi kişinin işten ayrılma belgesi (İşten ayrılmanızın üstünden 10 günden fazla bir süre geçmişse talep edilmemektedir.)

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu