Kamusal Haberler

Maddi Yardım Alabileceğim Kurum ve Kuruluşlar

2019 yılı itibariyle devlet kurumları ve diğer bazı kurumlar maddi yardım ile fakirlik belgesine sahip kişilere yardım etmektedir. Detaylar yazımızda!

Maddi yardım veren kurumlar, devlet eliyle ya da özel olarak ihtiyaç sahiplerine yardım etmeyi amaçlar. Maddi yardım alınabilecek kurumlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Vakıflar Genel Müdürlüğü
  • Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
  • Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı
  • Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
  • Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü
  • İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı

Gelin birlikte şimdi bu kurumları detaylı şekilde başlıklar halinde inceleyelim.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Maddi Yardım Seçenekleri

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden alınabilecek destekler, ihtiyaç sahibi aileler için hazırlanan fondan karşılanmaktadır. Bu kurumdan destek almak isteyen kişilerin başvuruları incelenir ve kişiler evlerinde ziyaret edilir. Ailenin veya kişinin gerçekten ihtiyaç sahibi olduğu anlaşılırsa, yardım fonundan yararlanması sağlanır. Başvuru sahibi aileler, bu kurumdan düzenli olarak destek alabilmektedir. Bankada bu kurum için açacakları hesaba her ay para yatırılır.

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Maddi Yardım Seçenekleri

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin yardımlarından yararlanmak için derneğin merkezlerine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bu kurumdan sadece hiçbir güvencesi olmayan ve hiçbir şekilde geçinemeyen insanlar yararlanabilir. Ailesini geçindiremeyen vatandaşlar için bu kurum sadece maddi yardımda bulunmaz. Gıda, yakıt, giyim gibi yardım çeşitleri de bu kurumda mevcuttur. Başvuru formunun doldurulmasının ardından, başvuru sahipleri dikkatle takibe alınır. Gerçek ihtiyaç sahipleri belirlenerek tüm yardımlardan yararlanmaları sağlanır.

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Maddi-Manevi Yardım Seçenekleri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardımlarından yararlanmak için yapılması gereken mahalle muhtarlarına başvuru yapmaktır. Mahalle muhtarlarının belirlemesi ya da başvuruların alınması sonucunda kişilere destek hizmetlerinden yararlanma hakkı tanınır. Bu kurum, ailelere her ay düzenli maddi yardım sağlamaktadır.

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı Yardım Seçenekleri

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı yardımlarından yararlanmak için yapılması gereken, Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı’na sokak çocukları için başvuru yapmaktır. Bu kurum, yarı özel yarı devlete bağlı olarak işler. Bu nedenle imkanları geniştir. Kurumun amacı, sokaktaki çocuklara düzenli bir hayat sunmaktır. Bu nedenle dilenmek ya da çalışmak zorunda kalan çocukların aileleri takibe alınır. Aileye destek verilerek çocuğun sokaktan kurtarılması sağlanır.

Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü Yardım Seçenekleri

Sosyal Hizmetler aracılığıyla desteklerden yararlanmak için yapılması gereken, muhtarlıklara ya da direkt olarak kurum merkezlerine başvuru yapmaktır. Nüfus Müdürlüklerinden istenen belgelerin hazırlanmasının ardından bu merkezlerde ailelere çocuk parası, doğum yardımı gibi destekler sağlanmaktadır. Ancak başvuru yapan kişilerin maddi durumları ani ev ziyaretleri ile kontrol edilir. Bu kurumun desteklerinden yararlanmak için çok sıkı bir takip söz konusudur. Ailenin maddi durumu en ince ayrıntısına kadar incelenir. Kurum, doğum gibi ani durumların yanında aylık maaş bağlama yetkisine de sahiptir.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Maddi Yardım Seçenekleri

İnsani Yardım Vakfı aracılığıyla desteklerden yararlanmak için vakfa direkt olarak başvuru yapmak gerekmektedir. Ülkemizde yardımlarını kullanabileceğimiz çok sayıda yardım vakfı bulunsa da, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, bu konuda devlet izni almış sayılı kurum arasındadır. Aldığı devlet izni sayesinde kişilerin maddi durumlarını araştırma, gerekli durumlarda devlet eliyle ek destek bulma gibi yetkilere de sahip olmuştur. Vakıf, sadece nakit para yardımında bulunmaz. Yakacak, giyim, erzak, kira desteklerinden de yararlandırılmasını sağlar. Bunun yanında devletin yardım fonlarından da yararlanması söz konusudur. Bu nedenle vakıf, yardımlar konusunda geniş imkanlara sahiptir. Vakfın maddi yardım seçenekleri, aylık maaş ödemelerini bulundurmamaktadır. Vakıf bunun yerine kişilere iş olanağı sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu