Yeni İş Fikirleri

Maaşlı Bir İşte Çalışırken İş Kurmak

Maaşlı bir işte çalışırken iş kurmak mümkün müdür? Yasal olarak zorlukları nelerdir? Yeni bir iş fikri önemli donanım ve tecrübe gerektirmektedir.

İş kurmak bürokratik süreçlerden oluşurken maaşlı bir işte çalışırken iş kurmak daha zorlu bir süreçten oluşuyor. Gelin neler gerekiyor birlikte bakalım.

Mevcutta düzenli olarak çalıştığı bir işi olan kişi açısından sıfırdan bir iş kurulumu, böyle bir işi bulunmayan kişilere göre daha zorlu bir süreçtir. Maaşlı bir işte çalışırken iş kurmak istenmesi halinde aynı anda birden fazla işe birden yetişmek durumunda kalınıyor. Bu bile başlı başına önemli bir sorun teşkil edebiliyor. Özellikle de bireysel yönden böyle bir yoğun temponun tüm olumlu-olumsuz getirilerine karşı hazırlıklı olunması çok önemlidir.

Maaşlı Bir İşte Çalışırken Şirket Kurulabilir Mi?

Maaşlı bir işte çalışırken iş kurmak isteyenlerin ilk merak ettiği soruların başında yasal olarak böyle bir haklarının olup olmadığıdır. Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na istinaden düzenlenen yasa ve kurallar çerçevesinde böyle bir hakkın olup, olmadığı ya da dezavantaj oluşturup, oluşturmayacağı merak edilebiliyor. Ancak maaşlı olarak düzenli bir işte çalışan kişi, dilediği takdirde “Bağkur (4B) sınıfına giren şirket kurulumunu gerçekleştirebiliyor. Bu kişiler yazılı talepte bulunarak hem düzenli işlerinde SSK yani 4A ödemelerini hem de iş kurulumundan gelen Bağkur yani 4B ödemelerini yapabilme şansına sahip olabiliyor. Dolayısıyla herhangi yasal bir engel düzenli çalışanlara iş kurulumunda bulunmamaktadır. (bkz: Kanun Maddesi)

Maaşlı İşte Çalışırken Şirket Nasıl Kurulur?

Düzenli bir işi bulunan ancak aynı anda da hayalinde olan ya da keşfettiği bir alanda başarılı bir iş adamı olmak isteyen kişiler şirket kurabiliyor. Bu noktada maaşlı çalışan kişiyle, düzenli çalışması bulunmayan kişi için şirket kurulumu açısından herhangi bir fark bulunmuyor. Yani direkt olarak standart bir şirket kurulum sürecinin yürütülmesi gerekiyor. Şirket tipini belirledikten sonra gerekli olan işlem prosedürünün yerine getirilmesi gerekiyor. Bu süreçte söz konusu olan tek fark ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemelerine istinaden dilekçe verilmesidir. Bunun dışında fark bulunmadan şirket kurulumu gerçekleştirilebiliyor.

Maaşlı Bir İşte Çalışırken Şirket Kurulabilir Mi?
Maaşlı Bir İşte Çalışırken Şirket Kurulabilir Mi?

Maaşlı İşte Çalışırken İş Kurmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Çalışma ve iş dünyası başlı başına çok büyük riskler taşıyan ve fazlasıyla yorucudur. Dolayısı ile bunun her ikisini de bir arada götürmeye karar vermek büyük bir cesaret ve kararlılık gerektiriyor. Bu sebeple maaşlı bir işte çalışırken iş kurmak noktasında riskleri minimal seviyeye indirerek hareket etmek gerekiyor. Bunun için önceden hangi işin yapılacağına ve bu işin getireceği tüm olumlu ve olumsuz yönlerin kapsamlı bir değerlendirmesinin yapılması gerekir. Yapılan analizlerde değeceği ya da kazançlı olunacağı düşünülüyorsa işe girişilebilir.

Bir iş kurma önemli bir donanım ve tecrübe gerektirmektedir. Özellikle de şirket yönetimi, esnaflık gibi çalışan cephesindeki durumdan tamamen farklı olan bir yapı söz konusudur. Bunun mutlaka dikkate alınması gerekiyor. Bu yüzden kurulacak işle ilgili eğitim ve deneyime sahip olmaya dikkat edilmelidir. Bununla birlikte ne kadar akademik bilgi sahibi olunsa da her şeyde olduğu gibi bunda da işin içerisinde yani pratikte pek çok şey öğrenilecektir. Dolayısıyla karşılaşılacak zorluklara karşı ayakta kalınması ve kararlı hareket edilmesi gerekir.

İşlerin birbirine karıştırılmaması hayati önem taşır. Maaşlı bir işte çalışırken iş kurmak için en önemli ikilemlerden birisi de işlerin birbirine karıştırılmasıdır. Mutlaka her iki cephenin de birbirinden farklı keskin hatlara sahip olması ve birbirinden tamamen ayrı olması gerekir. Bu iki iş arasındaki çizginin bulanıklaştırılması her iki tarafta da çok ciddi sorunlar yaşanmasına neden olabilecektir. Bu sebeple çalışma saatlerinden, resmi işlemlerine ve hatta işleyiş stiline kadar her biri için farklı olacak şekilde düzen kurulmasına önem vermek gerekir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu