Finans ve Banka

Kullanılmayan Kredi Kartı Ne Yapılmalı?

Kullanılmayan kredi kartı hangi banka ile çalışılıyorsa o banka ile iletişime geçerek iptal edilmelidir. Kredi kartını iptal ettirmeden önce bankanız ile iletişime geçerek kart borcu hakkında bilgi almanız gerekir. Kartın üzerinde otomatik ödeme talimatı varsa, kart iptalinden ayrı olarak bu talebin de iptal edilmesi gerekir. Bankalara telefon ile bağlanarak kart iptali yapmak isterseniz, müşteri temsilcinin güvenlik adına sorduğu sorulara doğru yanıt vermeniz gerekir. Temsilci bu sırada size kampanyalar sunarak kartınızın aktif kalmasını sağlamak isteyecektir.

Kullanılmayan Kredi Kartınızı İptal Ettirin

Kullanılmayan kredi kartı iptali mutlaka sağlanmalıdır. Siz eğer kredi kartınızı çöpe atarsanız, banka bunu elbette bilemeyecektir. Bankada kredi kartınız halen açık görünür. Kullanmadığınız için kartı kırıp dahi çöpe atsanız, aslında kendinizi büyük bir riske atıyor olabilirsiniz. Bankaların kredi kartınızı kullanmadığınızı bilmesi için talimat vererek kredi kartını kullanıma kapatmanız gerekir. Kartı kapatmadan önce ise kredi kartı borçlarının sıfırlanması gerekir. Yalnızca o dönem için olan borçlar da değil, bütün borçlar kapatılmalıdır. Ancak bu işlemden sonra bankanıza kartın kapatılması için talimat verebilirsiniz. Bu talimatı vermek için ise:

  • Çalıştığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayabilir,
  • Banka internet sitesini ziyaret edebilir,
  • Banka ATM’lerini kullanabilirsiniz.

Kredi Kartı Borçları Yüzünden Haciz ile Karşılaşabilirsiniz

Kredi kartına haciz geldiği için eşyalarınıza el konulabilir. Bu süreç genellikle yavaş ilerler. Yani kredi kartını bir kere ödemeyen bir kişinin doğrudan evine ya da iş yerine haciz gelmeyecektir. Kanunlar önce tüketicinin tarafında yer alarak, borçlarınızın ödenmesi için size belli bir süre verir. Bunun yanında sizi hacze karşı ikaz etmiş olur. Yani haciz sizin haberiniz olmadan pat diye gelen bir şey değildir. Bankanın inisiyatifine kalarak borçlarınızın yeniden yapılandırmasını talep ederek borçlarınızı daha kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. Dilerseniz başka bankalardan kredi kartı borcu yapılandırması için kredi de kullanabilirsiniz.

Ya İleride Kullanırsam Diye Kredi Kartını Köşede Bekletmek

Kredi kartını kullanım için köşede bekletmek çoğu insanın yaptığı bir şeydir. En az 180 gün boyunca kullanımda olmayan kartlar için banka hiçbir şekilde müşteriden aidat ve buna benzer herhangi bir kesinti yapma hakkına sahip değil. Eğer kartınızı siz de bu şekilde bir gün kullanırım diye bir köşede bekletmek isterseniz, bankanın bu süreçte size göndereceği kampanya mesajlarına onay vermemeniz gerekir. Promosyon ve buna benzer tekliflere onay verilmesi halinde kredi kartından faydalanılmış olacağından banka sizden aidat kesintisi yapabilir. Bir tek alışveriş yapmış olsanız bile, kartınız o an aktif hale gelir. Yapacağınız alışveriş tutarının bir önemi yoktur.

Kredi Kartı Borçlarının Ödenmemesinde Süreç Nasıl ilerler?

Kredi kartı borcu ödenmediği zaman süreç ilk olarak borcunu ödemeyen kişilerin uyarılması ile başlar. Banka müşteri ile e posta, telefon ve kısa mesaj gibi farklı kanallardan iletişime geçerler. Borcunuzun ödenmediği size her fırsatta bildirilecektir. Bu durum borçların en az 2 ay üst üste ödenmediği durumlarda geçerli olur. Eğer uyarıları aldıktan 1 ay sonra hala borcunuzu ödemezseniz artık banka adresinize ihbarname gönderecektir. İhbarnamede bir süre verilir. Belirtilen süre içinde de borcunuzu ödemeniz beklenir. Bu süreçte hala ödemeniz gereken tutarı ödemediyseniz artık sizin için yasal süreç başlamış demektir. Yasal süreç boyunca artık muhatap olduğunuz kişi bankalar değil, avukat olacaktır. Bütün bu sıkıntılı durumların içinde olmamak için kredi kartı başvurusu yapmadan önce iyi düşünün. Ancak karşılayabileceğinden emin olduğunuz harcamaları yapın. Kredi kartının borçlanma yöntemi olmadığını unutmayın.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu