Finans ve Banka

Küçükbaş Hayvancılık İçin Kredi Veren Bankalar

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi düşük faiz ve uygun vadelerle küçükbaş hayvancılık yapan ve işlerini büyütmek isteyen çiftçiye verilir.

Küçükbaş hayvancılık kredisi 2021 kapsamında kredi veren bankalar şöyle sıralanabilir:

 • Ziraat Bankası
 • TEB Bankası
 • Finansbank
 • Şekerbank
 • Vakıfbank

Bu bankalar, devlet destekli ya da özel olarak, düşük faiz ve uygun vadelerle küçükbaş hayvancılık yapmakta olan ve işlerini büyütmek isteyen çiftçiye küçükbaş hayvan kredisi vermektedir.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi

Küçükbaş hayvancılık için Ziraat Bankası’ndan kredi almak, sunulan faiz oranlarının düşük olması ve kişiye özel seçeneklerin rahatlıkla sunulması nedeniyle, en doğru karar olacaktır. Küçükbaş hayvancılık konusunda en esnek davranabilen ve kredi süresince çiftçilere en fazla kolaylık sağlayan bankalar arasında Ziraat Bankası bulunur. Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi kapsamında bulunan küçükbaş hayvan kredisi; süt, damızlık ve besi hayvancılığı alanlarında kullanılabilmektedir. Ayrıca Ziraat Bankası, hayvan alımının yanı sıra; ilaç, yem, ahır onarımı, kira ve sigorta ihtiyaçlarında da bu krediyi önermektedir. Yatırım kredileri kapsamında bulunması nedeniyle, Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi’nin vadeleri isteğe bağlı olarak düzenlenebilmektedir. Küçükbaş hayvan kredisi alınırken müşteri temsilcisi ile görüşmeniz yeterlidir. Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi’ni almak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Bankadan alınacak başvuru formu
 • Çiftçi kayıt belgesi
 • Tapu kayıtları ya da işletmenin durumuna göre kira kontratı
 • Bankaya gösterilen teminat (ipotek) belgeleri
 • Kimlik belgesi

Bu belgelerle birlikte Ziraat Bankası şubelerine başvurularak kredi alınabilmektedir. Bunun yanında bankanın, belirtilen belgeler haricinde evrak isteme hakkı da bulunur.

TEB Küçükbaş Hayvan Kredisi

Küçükbaş hayvancılık için TEB Bankası’ndan kredi almak isteniyorsa, tüm hayvancılık kredilerinin tek çatı altında toplandığı bilinmelidir. TEB Süt Hayvancılığı Kredisi kapsamında toplanan krediler, koyundan ineğe, büyükbaş ya da küçükbaş olması fark etmeksizin çiftçinin kullanımına sunulmaktadır. En fazla vade hakkı 60 aydır. Ödemeler isteğe göre ayarlanabilmekte iken; 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık taksit imkanları da mevcuttur. Ayrıca banka, bu krediyi kullanan çiftçilere hayvanlar için hayat sigortası yapma imkanı da tanımıştır. TEB Bankası’nın hayvancılık kredisi kullandırırken istediği belgeler şunlardır:

 • Bankadan başvuru formu alınması ve doldurulması
 • Çiftçi kayıt belgesi
 • Hayvanların TÜRKVET sistemine kayıtlı olduğunu gösterir belge
 • Hayvanların veteriner kontrollerine ilişkin belge
 • Çiftçinin mal varlığına ilişkin tapu belgesi veya kira kontratı
 • Kimlik belgesi

Bu belgelerle TEB Bankası’na başvurulması halinde detaylı değerlendirme yapılacak ve kredi, kullanma hakkı verilecektir.

Finansbank Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Küçükbaş hayvancılık kredisini Finansbank’tan almak için yatırım yapmak istediğiniz hayvan maliyeti ve işletme giderlerinin tümünü hesaplamalısınız. Hesaplayacağınız değerin %75’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. 120 aya kadar vadelendirme hakkınız bulunan krediler, yılda bir veya iki defa, toplu ödemelerle kapanabilmektedir. Özellikle koyun besi alımlarında oldukça fazla sayıda çiftçiye yardımcı olmuş bu krediler, isteğe göre ödeme planı çıkarma seçeneğini de bulundurmaktadır. Bu kapsamda 2 aylık, artan ödeme, azalan ödeme gibi farklı seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

Şekerbank Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Küçükbaş hayvan kredisini Şekerbank’tan almak için koyun ve keçide belli bir sayıya ulaşma şartı aranmaktadır. Koyunda 50, keçide ise en az 25 baş kapasiteye ulaşmış ya da verilecek kredi ile bu kapasitelere ulaşacak çiftçilere kredi verilir. 60 ay vade ve düşük faiz oranı bulunmakta olan kredi, tüm harcamaların sonunda çıkarılacak faturaların %75’i oranında verilir.

Vakıfbank Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Küçükbaş hayvan kredisini Vakıfbank’tan almak için, kişilerin belli bir hayvan sayısına ulaşmış olması gerekmez. Vakıfbank, küçükbaş hayvan kredisinde %0,98 faiz imkanı sunmaktadır. 60 aya kadar uzayabilen vadeleri ile çiftçiye yardımcı olan banka, küçükbaş hayvan kredisi kapsamında en düşük faizle kredi veren bankadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu