Finans ve Banka

Kredi ve Kredi Kartı Yasal Taksit Sayıları

Kredi kartı taksit hesabı BDDK olarak da bilinen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenmektedir. Son zamanlarda yapılan düzenlemeler ile birlikte kredi kartı taksit sayısında artışlar ve azalmalar meydana gelmiştir. Bu düzenlemeler yapılırken harcama yapılan kalemler dikkate alınmıştır. Cep telefonu almak için taksit yapma işlemine son verilirken, mobilya alımlarında taksit sayısı yükseltildi.

Konut Kredisi Kullanırken Ödenmesi Gereken Peşinat Oranı Yüzde 20’ye İndirildi

Konut kredisi kullanımında peşinat oranı yüksek olduğu için insanlar kredi ile bile ev satın almak istediklerinde zorlanıyorlardı. Tüketicilerin daha rahat bir şekilde ev satın alabilmeleri adına peşinat oranında azalma yoluna gidildi. Artık konut eksperi evi değerlendikten sonra belirlenen değere göre yüzde 80 oranına kadar kredi kullanımı yapılabilecek. Bu oran önceki senelerde yüzde 75’e kadar düşüyordu. Eğer konut sahibi olmak istiyorsanız, bu peşinat oranları ile ev sahibi olmak için acele edin!

İhtiyaç Kredisi Kullananlar 60 Ay Vade ile Geri Ödeme Yapabilecekler

İhtiyaç kredisi kullanımında 60 ay vade ile geri ödeme yapmak istemez misiniz? Uzun vade süresi sayesinde aylık ödenmesi gereken taksit meblağı daha düşük olur. Bu sayede ödeme yapılırken bütçe zorlanmamış olur. Bununla birlikte uzun vadede bakıldığı zaman uzun vade süresi demek kişilerin kredi bitiminde daha fazla para ödemeleri anlamına gelir. Burada kişinin kendi bütçesi doğrultusunda planlama yapmaları gerekecektir.

Daha önceden ihtiyaç kredisi kullanan kişiler kredi geri ödemelerini 36 ay vade içinde tamamlamak zorunda kalıyorlardı. Bu durumda kişiler ihtiyaç kredisi kullanamayarak, tatillerini, satın almak istediklerini ve planlarını ertelemek zorunda kalıyorlardı. Yeni düzenleme ile birlikte, daha fazla insanın ihtiyaç kredisi sayesinde ihtiyaçlarını karşılamaları bekleniyor. Evleniyorsanız ve balayına çıkmak istiyorsanız, tatile gitmek istiyorsanız, satın almak istediğiniz telefonunuz varsa, evdeki eşyaları değiştirmenin zamanı geldiyse ihtiyaç kredisi çekmek için başvuru yapabilirsiniz.

Taksit Miktarlarının Artması ile Vatandaşın Yüzü Güldü

Taksit miktarının artması kişilerin daha kolay ödeme yapmalarına yardımcı oluyor. Daha önceden kredi kartına nakit çekimde taksit sayısı 9 ay ile sınırlı iken şu an insanlar 12 aya varan taksitlerle satın almak istedikleri ürünleri satın alabiliyorlar. Bu taksit imkanı herhangi bir kalem sınırlaması olmaksızın, bütün mal ve hizmet alımlarında geçerli olacak.

Kuyumculuk alışverişleri için 8 ay taksit yapılması mümkün. Bunun dışında harcama yapılacak olan kaleme göre taksit sayıları şu şekilde belirlenmiştir:

  • Elektronik eşya için 6 taksit,
  • Tablet satın alımları geçerli olmaksızın bilgisayar almak için 12 ay taksit,
  • Taşımacılık, sağlık hizmetleri, seyahat acenteleri, hava yolları için kredi kartını kullanarak yapacağınız alışverişlerde vergi ödemesinde geçerli olmak üzere 12 ay taksit avantajından faydalanabilirsiniz.

Bir çok alanda kişilerin taksit yapması mümkün olduysa da, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi cep telefonları için yapılacak olan harcamalarda taksit yapılması söz konusu değil. Kredi kartları ile yapılacak:

  • Hediye kartı,
  • Yemek,
  • Kozmetik,
  • Alkollü içecek,
  • Akar yakıt harcamalarında da taksit yapma imkanı bulunmuyor.

Kredi kartı taksit düzenlemesi ile birlikte elektrikli eşya almak istediğiniz zaman artık 18 ay taksit avantajından faydalanabilirsiniz. Önceden bu süre yalnızca 12 ay ile sınırlı idi. Eviniz için elektrikli süpürge mi almanız lazım? Mutfağınız için elektronik ürüne mi ihtiyacınız var? O halde yeni taksit sayıları ile birlikte kolay ödeme koşulları ile ihtiyacınız olan eşyaları satın alabilirsiniz. TV satın alımlarında ise 3 bin 500 TL ‘den düşük olması halinde 12 taksit yapılabilecek.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu