Sağlık ve Kişisel Bakım

Kredi Ve Kredi Kartı Ekstre Erteleme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kredi erteleme ve Kredi kartı ekstre borcu erteleme 4 adımda nasıl yapılır? Borç erteleme sırasında en çok merak edilenleri rehber konumuzda bulabilirsiniz.

Zamanla hem kredi kullanımı hem de kredi kartı kullanımı büyük önem kazanmaya başlamıştır. Öyle ki son dönemlerde hemen her banka müşterisi kredi kartı kullanmaktadır ve yine büyük çoğunluğu kredi kullanmaktadır. Kredi ve kredi kartı kullanımının bu kadar yoğunlukta olduğu bir dönemde zaman zaman bu borçların ödemesinde sorunlar oluşabilir. Böyle durumlarda birçok banka müşterisi borçlarını daha sonra ödemek için kredi ve kredi kartı ekstre erteleme işlemi yapmak istemektedir.

Ekstre Erteleme İşlemi Nedir?

Kredi kartı ödemeleri herkes için aylık yapılsa da kredi ödemeleri hem aylık hem de yıllık olabilir. Bu ödemelerin hepsi için belirli bir son ödeme tarihi bulunmaktadır. Krediler için ödeme planlarına bağlı kalarak düzenli ödeme tarihleri ve kredi kartları için de her ayın belirli bir gününde hesap kesim işlemi yapılır ardından da son ödeme tarihi belirlenir.

Bu son ödeme tarihinden sonra ödeme yapılmaması durumunda banka yasal işlem başlatma hakkına sahiptir. Banka yasal işlem başlatmadan bu işlemleri ertelemek için belirli yollar mevcuttur.

Kredi Kartı Ekstre Erteleme

Kredi kartı ekstrelerinin ertelenmesi için farklı yöntemler mevcuttur. Bazı bankaların kredi kartlarında ekstre erteleme özelliği mevcuttur. Bu kredi kartlarını kullanan müşteriler yıl içinde belirli kez kredi kartı ödemelerini erteleyebilirler. Bu erteleme işlemleri genellikle banka tarafından ekstra ücretlendirme ya da gecikme faizine tabi tutularak yapılmaktadır.

Yani kredi kartı ödemesini zamanında yapamayacak olan kişiler bankalarının mobil ya da internet bankacılığı imkanları aracılığıyla kredi kartı ekstre erteleme seçeneğine başvurabilirler. Bu gibi durumlarda kredi kartı ekstresi genellikle 1 ay sonraya ertelenmektedir.

Bir sonraki ay varsa yapılan diğer harcamalar da o ayın ekstresine dahil olur ve geçmiş aydan ertelenen ekstre ile birlikte ödenmesi gerekir. Bir dönem maddi sıkışıklık yaşayan kişiler bu imkandan yararlanabilir. Bunun yanında kredi kartı limitini dolduran tek seferde yapılmış yüksek tutarlı harcamaları da ertelemek ya da taksitlendirmek mümkündür. Bu şekilde ekstre ertelemeye gerek kalmadan borcun ana kısmını oluşturan harcama sonraki dönemlere ertelenebilir ya da taksitler halinde sonraki dönemlerde ödenebilir.

Kredi Ödemeleri Nasıl Ertelenir?

Genellikle bankalar mücbir sebepler dışında kredi ödemelerinin ertelenmesine sıcak bakmamaktadır. Bir müşteri kredi borcunu ödeyemezse bu durumda icra takibi başlatılır ve icra takibi sürecinde bankanın görevlendirdiği avukatlık bürosu müşteri ile iletişime geçerek anlaşma yoluna gider.

Bu noktada kredinin yeniden yapılandırılması ve ödeme planının yeniden belirlenmesi sağlanabilir. İşlerin bu noktaya gelmemesi için müşterilerin banka şubesine başvurarak durumu açıklaması ve kredinin yapılandırılarak ödeme planının daha uygun hale getirilmesini talep edebilir. Yapılandırma durumlarında ekstra ücret ve faiz uygulaması olabilir.

Ziraat ve Ticari Kredilerde Ödeme Erteleme

Zirai ve ticari kredilerin bir kısmında ödemeler yıllık olmaktadır çünkü bu borçların sahipleri genellikle yılın belirli bir döneminde toplu miktarda gelir elde ederler. Örneğin çiftçiler yıllık hasatlarını aldıktan sonra kredi ödemelerini yılda tek taksit ve toplu olacak şekilde yaparlar.

Bu gibi kredilerin ödemeleri kişinin gelirine bağlıdır ve birçok çiftçiyi, borç sahibini etkileyecek durumlarda borçların tamamı ya da bir kısmı için bankalar erteleme şansı tanımaktadır.

Mahsulünü hava muhalefeti gibi kontrol edilemeyen sonuçlar sebebiyle alamayan çiftçiler yıllık ödemelerinin bir kısmının ya da tamamının bir sonraki döneme aktarılması için başvuruda bulunabilirler. Yine bu gibi durumlarda da faiz uygulanmaktadır ancak müşterilere yardımcı olmak için bu faizlerin oranları daha düşük tutulmaktadır.

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ekstre Atlatmak Mantıklı mı? | Kredi Rehber
6 Kasım 2020 21:15

[…] Kredi ve Kredi Kartı Ekstre Atlatmak bankalar arasında farklı işleme ve adıma tabi tutuluyor. Bu aşamada kişilerde hangi kartı kullanıyorsa ve hangi bankanın müşterisiyse nasıl hareket edeceğini ona göre ayarlamak zorunda. Bu ince ayrıntılar bir anlamda sizlerin de maddi ve manevi açıdan avantajlı sağlayacağını belirtmek mümkün. […]

Başa dön tuşu