Finans ve Banka

Kredi Öderken Yeni Kredi Başvurusu Yapılabilir mi?

Kredi öderken yeni kredi bir kredi kullanabilmek için kredi kapatma işlemi yapılabilir, haricinde yapılabilecekler ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Nakit para ihtiyacı doğduğunda, bankaların finansal desteğine başvurabiliyorsunuz. Bankalar taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi olmak üzere çeşitli ihtiyaçlara yönelik kredi seçenekleri sunmaktadır. Bir anda ortaya çıkan ihtiyaçlar ve ödemeler kredi kullanmak için başvuru yapmanızı gerektirebilir. Hali hazırda ödemekte olduğunuz bir krediniz olması durumunda, bankalara yeni kredi başvurusu yaptığınızda, onaylanması kişisel portföyünüze göre farklılık gösterebilir. Peki, nedir bu kişisel portföy? Kişisel portföy; kredi notu, gelir durumu ve finansal borcunuzun toplamını içeren bir skaladır. Makalemizde, kredi öderken yeni kredi başvurusu yaparken göz önünde bulundurulması gerekenler, bankaların ikinci bir krediyi değerlendirirken göz önünde bulundurduğu noktalara ve kredi öderken yeni bir kredi nasıl kullanılır gibi konulara değinilmiştir.

Kredi Öderken Yeni Kredi Başvurusu Onay Alır mı?

Kredi kullanabilmek için gerekli prosedürlerin başında kredi notunuzun yeterli seviyede olması gerekliliği geliyor.  Yeni kredi kullanan kişilerin kredi notu %30 oranında etkilenerek bir düşüş gözlenmektedir. Bunun nedeni borcun henüz yeni başlaması ve ödeme performansının henüz takibinin sağlanamamış olmasıdır. Ayrıca bankalardan ürün ve hizmet alan her bireyin, gelirine göre maksimum nakit limiti belirlenmektedir. Kredi kartı ve kredi kullanarak, borcu maksimum müşteri limitine ulaşan kişilerin, geçici olarak kredi notu etkilenir. Bu durumda kredi notu yeni kredi başvurusunun onaylanmasında büyük etkiye sahip olacaktır.

Yeni ürün kullanmak da kredi notunu %30 oranında etkiliyor. Bu nedenle mevcut kredi ödemesi yaparken yeni kredi başvurusu yapmak isteyen tüketiciler, borçlarına düzenli ödemeler yapmalı ve gecikmede borcu olmamalıdır. Borcunuza düzenli ödemeler yaptığınız gözlendiğinde ve borcunuz azalmaya başladığında, kredi öderken yaptığınız kredi başvurunuz onay alabilir.

Şubeye Gitmeden Kredi Veren Bankalar 2019

Kredi Öderken Yeni Kredi Nasıl Kullanılabilir?

Bankalar kredi notunuz kadar mevcut kredinizden kalan borcunuzu da dikkate alarak işlem yapacaktır. Müşteri limitinin neredeyse tamamına yakın bir kredi borcunuz varsa, ikinci kredi için yeterli limitiniz olmayacaktır. Bu nedenle yeni kredi kullanabilmek için borcunuzu azaltmış olmanız gerekecektir.

Kira, diğer ek gelirler ve aynı evi paylaşan aile bireylerinin toplam geliri beyan edilerek, müşteri limitinde güncelleme yapılabiliyor. Gelirin maksimum %50’si taksit ödemesi olacak şekilde kredi kullanabiliyorsunuz. Böylece beyan ettiğiniz gelirler toplamı ve mevcut kredi limiti değerlendirilerek, en fazla kullanabileceğiniz kredi tutarı belirlenir. Kredi puanınız iyi ve gelir beyanıyla uyuşan bir limit talep ettiğinizde, kredi öderken yeni bir kredi başvurunuz olumlu değerlendirilecektir.

Gelir durumunuzda bir güncellemenin mümkün olmadığı durumlarda, kredi öderken yeni bir kredi kullanmak isterseniz, borcunuzun en azından yarısına yakın ödeme yapmış olmayı beklemelisiniz. Kredi borcunuzun taksitleri azaldıkça, yeni kredi için limitiniz açılacaktır.

Kredi öderken bir krediye ihtiyaç duyduğunuzda, bankaların ödeme geçmişinizi göz önünde bulunduracağını unutmayınız. Bu nedenle ödemelerinizin gününde ve eksiksiz olmasına özen gösteriniz. Olumlu kredi puanı, müşteri limitiniz yeterli olduğu durumlarda, istediğiniz an banka ürün ve hizmetlerinden yararlanmanıza olanak tanır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu