Finans ve Banka

Kredi Notu Hakkında Merak Edilenler

Kredi notu hakkında bilmeniz gerekenler, merak edilenler ve daha fazlasını sizler için mercek altına aldık. Kredi notu düşükse ne yapabilirsiniz?

Bireysel veya ticari müşterileri değerlendirmek adına birçok banka çeşitli yöntemleri kullanmaktadır. Bu yöntemlerin en başında gelen ise kredi notu üzerinden sorgulama yapmaktır. Geçmiş dönemlerden bu yana çekmiş olduğunuz kredileri tabanın da barındıran bu not sistemi sizlerin güvenilir olup olmadığınız ile ilgili bankaya bir not göndermektedir. Bu not üzerinden başvuru yaptığınız banka veya kurum sizlere ödeme yapıp yapmayacağı konusunda olumlu veya olumsuz bilgi verir. Genel olarak baktığımız zaman tüm bankalarda sorgulamaları bu sistem üzerinden yapmaktadır.

Merkez Bankası’na bağlı not sistemi yapmış olduğunuz tüm bankacılık işlemlerini bünyesinde barındırmaktadır. Sizin hakkınızda bir dosya hazırlar ve yaptığınız her işlem için kendini günceller. Böylelikle sabit bir kredi notunuz olmaz. Yaptığınız her işlem ile birlikte kendini yeniler ve sizin hakkınızda bankaların bir fikir üretmesi adına notlar verir. Günümüzde tüm bankalar kredi notu öğrenme alanında müşterilerine birçok çözüm üretmiştir. Müşteri temsilcileri aracılığı ile tüm bireysel veya ticari müşteriler kredi notları ile ilgili bilgilerini alabilmektedir. Basit bir alan gibi görünse de kredi notu bankacılık işlemlerinizi doğrudan etkilemektedir.

Kredi Notu Öğrenme İşlemleri

Türkiye’de veya Dünya genelinde yaptığınız tüm bankacılık işlemlerinin bir alanda toplandığı gerçeğini muhakkak biliyorsunuzdur. Toplanan bu bilgiler sayesinde hakkınızda bir takım bilgiler ortaya çıkmaktadır. Bankalarda yapacağınız kredi işlemlerin de bu bilgiler banka ile doğrudan paylaşılmaktadır. Banka da kredi çekme isteğinize cevap vermek adına bu notları kullanmaktadır. Yani genel olarak baktığımız zaman kredi alıp almamanız tamamen notunuza bağlıdır. Düşük not ortalamasına bankalar kredi vermezken kredi notunuza göre de kefil talebinde bulunabilir. Dolayısıyla ödemelerinizi ve bankacılık işlemlerinizi en doğru şekilde yapmanız kesinlikle sizlerin yararına olacaktır. Bu aşama da birçok insan kredi notu öğrenme ile ilgili araştırmalar yaparak kredi notlarını öğreniyor ve çekebilecekleri kredi hakkında önceden bilgi ediniyor.

Kredi Notları ve Anlamları

Devasa bir sistem içerisinde bankaların sizleri değerlendirmek adına notlardan yararlandığını göz önünde bulundurursanız her notun derecelendirmesi olduğu gerçeğini görmeniz zor olmayacaktır. Nitekim bu sistem sizlere bir not vermektedir ve verilen notlar doğrultusunda nasıl bir müşteri olduğunuz ortaya çıkmaktadır.

En riskli müşteri: 1 – 666 puan

Orta riskli müşteri: 700 – 1099 puan

Az riskli müşteri: 1100 – 1499 puan

İyi müşteri: 1500 – 1699 puan

Çok iyi müşteri: 1700 – 1900 puan

Yukarı da yer alan notlara göre sizlerde nasıl bir müşteri olduğunuzu kolaylıkla görebilirsiniz ki buna göre çekebileceğiniz kredi hakkında bilgi edinmeniz mümkündür. Her banka bu sistemi kullandığı gibi yaptığınız her işlem içinde notlarınız düzenli olarak güncellenmektedir.

Kredi Notum Çekeceğim Kredi Tutarını Etkiler Mi?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi kredi notunuz direkt olarak kredi tutarınızı etkilemektedir. Kredi notunuzun yüksek olması çekebileceğiniz tutarı üst sınırlara ulaştırırken notunuzun düşük olması sizlerin kredi çekemeyeceği sonucunu otaya çıkaracaktır. Dolayısıyla her banka çekeceğiniz krediye göre bir değerlendirme yaptığı için de notunuz göz önünde tutulacaktır. Notunuzu her zaman iyi bir derece de tutarak arzu ettiğiniz meblağ üzerinden kredi çekebilir ve ihtiyaçlarınızı karşılamakta sorunsuz bir yol izleyebilirsiniz.

Kredi Notu Kötü Ne Yapabilirim?

Şüpheniz aklınıza takılan en önemli sorulardan biri kredi notum kötü ne yapabilirim sorusudur. Bankacılık işlemlerinizi baştan sona etkileyen bu not hepinizin bir nevi nasıl bir müşteri olduğunuzu gösterdiği için kredi çekme isteğinizde direk karşınıza çıkacaktır. İhtiyaç doğrultusunda kredi çekmeye karar verdiğinizde de eğer kötü bir not ortalamanız varsa ‘kredi notunuz düşük, kredi veremeyiz’ cevabı ile karşılaşacaksınız. Üzülmeyin, çünkü bu tip bir müşteriyseniz yapacağınız birkaç hamle ile kredinizi yukarı çekebilirsiniz.

Kefil sistemi ile kredi veren bankalardan kredi çekebilirsiniz. Böylelikle maddi sıkıntı veya sorunlarınızı kısa bir süre içerisinde çözebilirsiniz. Tabi kredi çekmeniz kredi notunuzu düzeltmeyecektir. İşte bu aşama da kredi taksitlerinizi aksatmadan ödeme yapmanız gerekecektir. İmkânınız varsa o ay için iki taksit bile ödeyebilirsiniz. Kredi notunuz yaptığınız ödemeler ve düzenli yatırımlar sayesinde de olumlu yönde etkilenecektir. Bir kredi sonrasında düzenli ödeme yaptığınız için de artık kefilsiz kredi başvurusu yapabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde de banka sizlere olumlu geri dönüş yaparak kredi kullanmanızı sağlayacaktır.

 

Kaynak
Kaynak

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu