Finans ve Banka

Kredi Limiti Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Kredi limiti, bankalar tarafından sunulan bir kredili ürün için açılabilecek maksimum kredi tutarıdır. Pek, kredi limitinizi nasıl öğrenebilirsiniz?

Kredi limiti, bankalar tarafından sunulan bir kredili ürün için açılabilecek maksimum kredi tutarıdır. Kredi limiti BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) tarafından düzenlemiş ve kişilere tanımlanacak kredi limitlerine sınırlamalar getirilmiştir.

Kredi limitleri, kredili ürünler açısından 3 çeşittir.

  • Kredi kartı kredi limitleri
  • Bireysel, taşıt, konut kredi limitleri
  • Ek/ artı mevduat kredi limitleri

Kredi Kartı Kredi Limiti

Kredi kartına tanımlanabilecek alışveriş ve nakit avans limitlerinin tamamına kredi kartı kredi limiti denir. Günlük hayatımızda kredi kartı limiti şeklinde kullanılmaktadır.

Kredi kartı kredi limiti ilk defa kredi kartı sahibi olacak kişiler için belgeleyebilecekleri gelirlerinin 2 katıdır. İlk yıldan sonra bu miktar 4 katına çıkarılabilir. Kredi kartı limiti belirlenirken sadece kredi kartı/ limit artırımı talep edilen banka değil, bütün bankalardaki kredi kartları limitleri toplamı hesaba katılarak belirlenir.

Bireysel, Taşıt ve Konut Kredi Limitleri

Bireysel krediler ile taşıt ve konut kredilerinde her müşteriye uygulanan çeşitli üst limitler bulunur. Ancak en temelde kredi kullanım miktarı, kredinin aylık taksitinin aylık gelirin üçte birini geçmemesi esas alınır. Örneğin 6 bin lira aylık geliri olan birinin, ödeyebileceği maksimum aylık taksit tutarı 2 bin liradır. Kredi kullandırılırken bu limit esas alınarak vadelendirme ve kredi limitleri belirlenir.

Aylık gelir hesaplanırken gözden kaçan en önemli nokta direk alınan maaşın üçte birinin hesaba katıldığının düşünülmesidir. Ancak durum tam olarak böyle değildir. 6 bin lira geliri olan birisinin aylık bin lira kredi kartı ve bin lira kira ödemesi mevcutsa aylık geliri 4 bin lira olarak hesaplanır. Bu müşteriye çıkabilecek kredinin aylık maksimum taksiti 1333 liradır.

Bankalar müşterilerin banka bankalara olan borçlarını görebilmektedirler. Bu sebeple gelir hesaplarken bu durumu dikkate almaktadırlar. Ancak kira ödemeleri beyan esasına dayalı olarak yapılmaktadır. Bu durumda hatalı/ yanlış beyanlar ile gelir düzeyinin yanlış hesaplanmasına sebep olmaktadır.

KREDİ LİMİTLERİ NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Ek / Artı Mevduat Kredi Limiti

Bankalar tarafından özellikle düzenli olarak ödemelerini bankaları üzerinden alan müşterilerine sunduğu Ek / Artı Mevduat Kredi Limiti aylık olarak yapılan düzenli ödemenin 2 katını geçemez. Bankalar genellikle bu kredi limitini kendi maaş müşterileri için tanımlamaktadır.

Kredi limitleri belirlenirken eğer maaş haricinde belgelenebilecek düzenli bir gelir mevcutsa, bu gelirde beyan edilerek aylık gelir miktarı yükseltilerek çekilebilecek kredi miktarı artırılabilir. Örneğin 6 bin lira maaşı olan birisinin düzensiz olarak yıllık 12 bin liralık internet geliri var. Bu durum aylık bin liralık bir ek gelir demektir. Bu durumun belgelenmesi durumunda aylık gelir 7 bin lira üzerinden hesaplanır. Eğer bu ödemelerin alındığı banka üzerinden kredi talebi yapıldıysa bankaya yapılan ödeme kanıt olarak gösterilip aylık gelir miktarı artırılabilir.

Kısacası kredi limitleri, farklı kredi ürünlerinden farklı şekilde uygulansa da temel aldığı değer aylık gelir seviyesidir. Kredi limitini direkt olarak öğrenmenin bir yolu yoktur ancak aylık gelir seviyeniz ne kadar yüksekse kredi limitiniz o kadar yüksek demektir ve bu gelir üzerinden kişiler kaba bir hesaplama yapabilir. Ayrıca aylık düzenli bir gelire sahip olanız bankaların size bir limit tanımlamasını zorunlu kılmaz. Yani size kredi kartı ya da diğer kredili ürünlerde limitlerin tanımlanması tamamen bankanın insiyatifindedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu