Finans ve Banka

Kredi Kartından Fazla Para Çekilmesi Durumunda Ne Yapmalısınız?

Günlük ihtiyacımızı karşılamak adına kullandığımız kredi kartından fazla para çekilmesi durumunda neler yapabileceğinizi sizler için mercek altına aldık.

Günlük yaşamımızda ihtiyacımız olan her şeyi artık kredi kartı kullanarak almaktayız. Çoğumuz cüzdanımızda nakit para olmasına rağmen yapmış olduğumuz en ufak harcamayı bile kredi kartıyla ödemeyi tercih ediyoruz. Bunun en önemli nedeni kredi kartı kullanılarak yapılan alışverişlerimizin ödemesini gerçek anlamda bir ay sonra yapılıyor olmasıdır. Kredi kartıyla alışveriş yapılmasının ikinci nedeni ise cüzdanımızda her zaman para bulunması kendimizi güvende hissetmemizi sağlıyor. Acil bir durumda lazım olur gerekçesi ile mümkün mertebe alışveriş yaparken kredi kartı kullanmayı tercih ediyoruz. Alışveriş esnasında kafamızın başka şeylerle meşgul olması, ödeme anında cep telefonu ile konuşmak, aldığımız ürünlerin fiyatlarını kontrol etmeden sepete atmak, ürünlerin reyondaki etiket fiyatı ile kasada ödeme yaparken ki fiyatlarının farklı olması ya da X ürünü almanıza rağmen farklı bir ürünün ücretinin alınması gibi birçok farklı nedenle kredi kartından fazla para çekilmesi gibi problemlerle sık sık karşı karşıya kalınmaktadır. Tüketici olarak fazladan para ödemenin önüne geçilmesi için alışveriş yaparken çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Kredi Kartında Yapılan Yanlışlıklar

Eğer dikkatli biriyseniz, alışveriş yaptıktan sonra mağaza ya da marketten çıkmadan önce alışveriş fişini ve ödeme yaptığınız kredi kartı fişini kontrol ediyorsunuz demektir. Alışveriş esnasında gerekli kontrolleri yapan bir kişi kredi kartından fazla para çekilmesi durumunda ne yapılmalıdır? Sorusuyla karşı karşıya kalmaz. Olaya anında müdahale ederek, kasaya giderek fazla çekilen paranın iadesini talep eder. Kasa görevlisi de ödemeyi nakit olarak ya da kredi kartı işlemini iptal ederek ödemeyi gerçekleştirir. Bu işlem kredi kartından fazla para çekilmesi durumunda yapılacak en basit yöntemdir. Parasal anlamda mağdur olmamak için her alışverişten hemen sonra mutlaka kredi kartı slipiniz ile kasa fişinin kontrolünü yapınız.

Kredi Kartından Fazla Para Çekilmesi ve Olayı Sonradan Fark Etmek

Peki alışveriş esnasında fazla para ödediğinizin farkına evinize gelince fark ettiniz, bu durumda ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Genellikle insanlar fazladan para ödediklerini eve gelince fark eder ve soluğu alışveriş yaptıkları mağazada alırlar. Mağazanın kasa görevlisi alışveriş yaptıklarını belgelemeleri için kredi kartı slipini ve kasa fişini ister. Alışveriş yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Konusu işte tamda bu noktada devreye girmektedir. Siz, siz olun alışveriş yaptıktan sonra kredi kartı slipini ve fişini en az bir ay boyunca saklayınız. Çünkü ödeme iadelerinde yasal süre bir aydır. Bir ay içerisinde istediğiniz zaman gidip kredi kartından fazla çekilen paranın iadesini alabilirsiniz. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde yapılan ödeme hatalarının ay sonunda kredi kartı ekstresinin incelenmesiyle fark edilmesi durumunda ne yapılmalıdır?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Öğrenilir?

Kredi Kartından Fazla Para Çekilmesi Durumunda Ekstresinin İncelenmesi

Ay sonu geldi ve rutin olarak kredi kartı ekstrenizi incelerken yapmış olduğunuz 100 TL’lik bir harcamanın 1.000 TL olarak ödemesinin yapıldığını fark ettiniz. Yapmanız gerek işlem çok basit, para iadesi için geçerli olan yasal süre dolmuş ise kredi kartınıza ait yanlış yapılmış alışverişi gösteren hesap ekstresi ile birlikte eğer hala muhafaza ediyorsanız alışverişe ait kredi kartı slipi ve fişini de yanınıza alıp nerede harcama yaptıysanız oraya gitmelisiniz.

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde slipin bir nüshası müşteriye verilirken diğer bir nüshası mağazada kalır. Mağaza yetkilileri ile yapacağınız görüşme sonucunda ortak bir noktada hem fikir olunması halinde mağaza yetkilisi kendi çalışmış olduğu bankaya sliple birlikte durumu anlatan bir para iadesi dilekçesi yazarak başvuruda bulunur. Muhattap banka gerekli incelemeleri yaptıktan sonra uygun görmesi halinde sizin kullanmış olduğunuz kredi kartına gerekli ödemeyi yapacaktır. Kredi kartından fazla para çekilmesi gibi bir durumda karşı karşıya kaldığınız zaman problemin çok kısa sürede çözülmesini istiyorsanız; alışveriş esnasında gerekli kontrolleri mutlaka yapınız. Aksi halde durum bankaya intikal ettiği zaman para iade süreci oldukça uzun bir zaman alacaktır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu