Finans ve Banka

Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma

Kredi kartı temassız ödeme özelliğinin kapatılması için bankaların müşteri hizmetleri aranmalıdır. Temassız ödeme özelliği bulunan kredi kartları, pos makinelerine yaklaştırılmaları durumunda şifresiz olarak alışveriş yapılmasını sağlamaktadır. Temassız ödeme özelliğine sahip olan kredi kartları, kart sahiplerinin isteğine göre temassız ödemeye kapatılabilir. Temassız ödeme özelliği, kredi kart ve banka kartlarının alınmasından itibaren aktif olarak kullanılabilir. Kredi kartı temassız özelliği kapatma için ilk olarak müşteri hizmetlerinin aranması ve ödeme yönteminin durdurulması gerekir. Müşteri hizmetleri üzerinden talimat oluşturduktan sonra, kredi kartı ya banka kartlarının temassız ödemeleri, mobil uygulama ve internet şubesi üzerinden de güncellenebilir.

Kredi Kartı ve Banka Kartını Temassız Ödemeye Kapatma Yolları Nelerdir?

Kartları temassız ödemeye kapatmak için kullanılabilen bankacılık kanalları ve yapılması gereken işlemler, aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

  • Müşteri Hizmetleri: Bankaların müşteri hizmetleri aranarak, kredi kartı ya da banka kartlarının temassız ödemeye kapatılmak istendiği belirtilmelidir. Sesli yanıt sistemi üzerinden direkt talimat oluşturulabileceği gibi, müşteri temsilcisine bağlanarak da temassız ödeme bloke işlemi yapılabilir.
  • Online Bankacılık: İnternet bankacılığı sistemine giriş yapıldıktan sonra “Tüm İşlemler” bölümü açılmalı ve “Kredi Kartı” bölümü tercih edilmelidir. “Temassız Ödeme” sayfası tercih edildikten sonra, kredi kartları temassız harcamalara kapatılabilir.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Özelliği Nedir?

Temassız ödeme yönteminin özellikleri ele alındığında, kredi kartı ya da banka kartına uygulanabilen ve alışverişin hızlıca gerçekleştirilmesini sağlayan bir sistem olduğu anlaşılmaktadır. Yeni çıkan banka kartı ve kredi kartlarının sahip olduğu temassız ödeme yöntemiyle, mikro düzeydeki tutarlar ödenebilir. Temassız ödeme özelliği kapsamında, belirli bir tutarın üzerinde alışveriş yapılmasına izin verilmemektedir. Bu sayede kartların ve hesap bakiyelerinin güvenliği sağlanır. Kredi kartı ve banka kartlarının temassız ödemeyle kullanılması durumunda, temassız ödeme esnasında kart şifresi kullanılmasına gerek duyulmaz. Kartın pos cihazına okutulmasının ardından, temassız ödeme gerçekleştirilir. Temassız ödeme için belirlenen limit, 35 TL ila 130 TL aralığında değişmektedir. Mikro boyuttaki alışverişler için geçerli olan temassız ödeme yöntemi, 50 TL’nin üzerindeki alışverişlerde kullanılamaz ve alışverişin tamamlanması için kart şifresi talep edilir.

Temassız Ödeme Nasıl Yapılmaktadır?

Temassız ödeme yönteminin kullanılabilmesi için kredi kartı ya da banka kartlarının üzerinde işaret bulunmalıdır. Kart üzerinde dalga veya birbirine paralel şekilde ilerleyen temassız işareti bulunuyorsa, temassız özelliği bulunan pos cihazlarında kullanılabilir. İşletmelerin kasalarında temassız işareti yer alıyorsa, kartın birkaç saniye boyunca ekrana okutulmasının ardından, ödeme işlemi tamamlanacaktır. Kartın ekrandan kaldırılmasının ardından, alışverişin tamamlandığını belirten bir tik işareti oluşacaktır. Temassız ödeme yöntemi bulunan kredi kartı ve banka kartları, mobil cihazlardaki temassız ödeme uygulamasına aktarılarak, tek cihaz üzerinden istenen kartla temassız ödeme gerçekleştirilebilir. Kredi kartı ve banka kartı üzerinden art arda kaç kez temassız alışveriş yapılacağı, banka tarafından belirlenmektedir.

Temassız Ödeme Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Temassız ödemenin getirileri aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

  • Temassız ödeme aşamasında, kartın satıcıya verilmesine gerek duyulmamaktadır.
  • Kartların pos makinesine okutulması için geçen süre, temassız ödeme sistemiyle ortadan kalkmıştır.
  • Mikro boyuttaki alışverişler için uzun süreli pos cihazı işlemlerini bekleme zorunluluğu bulunmaz ve karttın pos cihazına yaklaştırılmasıyla, temassız ödeme tamamlanmış olur.
  • Türkiye genelinde, 60 binin üzerinde market ve mağazada, temassız ödeme yöntemleri kullanılmaktadır.

Temassız ödeme yöntemleri, bankalar tarafından belirlenen sınırlarda gerçekleştirildiğinden, kartın çalınması gibi durumlarda kart bakiyesinin harcanması mümkün değildir. Kaybolan kartlar için mobil uygulama üzerinden kart blokesi oluşturularak, kaybolan kartların kredi kartı temassız özelliği kapatma ve kart güvenliğinin sağlanması mümkündür.

Kaynak
Kaynak

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu