Finans ve Banka

Kredi Kartı Ödemeleri Kredi Puanını Ne Ölçüde Etkiler?

Bireysel kredilerde en çok merak edilen konulardan bir tanesin de kredi kartı ödemeleri kredi puanını ne ölçüde etkiler sorusudur. Sizin için derledik.

Türkiye’de 66 milyonun üzerinde kullanıma açık kredi kartı bulunuyor. Bu hesaba göre neredeyse nüfusun yüzde 60’ı kredi kartı kullanıyor. Ödemelerini geciktiren veya eksik ödeme yapan kredi kartı kullanıcıları, kredi puanlarının ne ölçüde etkileneceği merak konusu olmuştur. Kredi puanı, bankacılık ve finans (kredi kartı, banka kartı, kredi, vb.) hizmetlerinden yararlananların, hizmet alma ve geri ödeme esaslı oluşturulan puan çizelgesidir. Ödemelerinizi (kredi kartı, kredi, çek-senet) geciktirmek, üst üste kredi başvurusunda bulunmak ve borçların ödenme yüzdesi kredi puanını olumsuz yönde etkileyen nedenlerden birkaçıdır. “Kredi kartı ödemeleri kredi puanını ne ölçüde etkiler?” sorusuna cevap verebilmek için bazı kriterleri göz önünde bulundurmak önemli. Makalemizde kredi kartı kullanımı ve kredi puanı arasındaki ilişkiye yer verilmiştir.

Kredi Kartı Ödemeleri ve Kredi Puanını Etkileyen Faktörler?

Kredi puanı, bazı faktörlere göre değerlendirilir ve bankalarla ilişki portföyünüzü belirler. Bu faktörleri yüzdelik olarak belirtecek olursak:

  • Ödeme alışkanlığı (kredi, kredi kartı ve kredilimi mevduat hesabı) %30
  • Kredi ve kredi kartı borç oranı %25
  • Yeni alınan kredi %20
  • Kredi kullanma sıklığı %15
  • Diğer faktörler %10

Kredi Kartı Borçları, Kredi Puanını Etkiler mi?

Kredi kartları günümüzde en sık tercih edilen ödeme yöntemlerindendir. Kredi kartı kullanımına istinaden oluşan borçlar, ayın belirli bir gününde faturalandırılır. Ekstrenizin son ödeme tarihine kadar yaptığınız harcamaları, ister tamamı isterseniz de asgari ödeme tutarı kadar ödemeniz istenir. Düzenli ödeme, olumlu kredi puanı için önemli bir faktör. Kredi kartı, kredi ve kredili mevduat hesabı da dahil olmak üzere, olumsuz ödeme alışkanlığı olması halinde kredi puanınız %30 oranında etkilenecektir. Bu oldukça yüksek bir orandır. Kredi kartınızın ödeme günü birkaç gün geciktiğinde bile kredi puanı etkilenmeye başlar. Geciktirdiğiniz gün sayısı 30’u bulduğunda kartınız kullanıma kapatılacak, ödeme yapılana kadar harcamaya onay vermeyecektir. Süreç ilerlediğinde tüm bankalarla ilişkileriniz askıya alınacaktır.

Kredi Öderken Yeni Kredi Başvurusu Yapılabilir mi?

Kredi kartı borçlarınızı düzenli ödüyor olsanız bile, borçlarınız kişisel olarak belirlenen toplam harcama limitine yaklaştıkça da kredi puanınızda düşüş gözlenir. Fakat bu durum, toplam borcun azaltılmaya başlamasıyla birlikte ortadan kalkacaktır. Kredi puanını en çok etkileyen faktör kötü ödeme alışkanlığıdır.

Kredi Kartına Asgari Ödemeler Yapmak Kredi Puanını Etkiler mi?

Kredi kartı limitlerine ve müşteri portföyüne göre kredi kartı asgari ödeme tutarları farklı oranlarla değerlendirilir. Kredi kartı limitlerine göre asgari ödeme oranları şöyledir:

  • 000 TL’ye kadar, kredi kartı toplam limitinin %30’u
  • 000 TL ile 20.000 TL arasında, limitin %30’u
  • 000 TL ve üzeri kredi kartı limitlerinde ise %30’u
  • İlk kartlarda, 1 yıl boyunca kart limitinin %40’ı

Kadar kredi kartı asgari ödeme tutarı belirlenir. Bankalar, aylık ekstrelerin toplam borcu ödeyememe durumunda, gecikmeye düşmemeniz için asgari ödeme tutarı belirlemektedir. En az minimum tutar kadar ödeme yaparsanız, kalan tutara gecikme faizi yansıtılır. Kredi puanını önemli ölçüde etkilemez. Ancak devamlı asgari tutar kadar ödeme yapmanız, mevcut borçların azalmaya başlayana kadar kredi puanınızın etkilenmesine neden olur. Borçların azalmasıyla birlikte kredi notunuz yeniden düzelmeye başlayacaktır. Kredi kartı ödemeleri kredi puanınızı nasıl etkiler sorusuna cevap vermiş olduk.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu