Finans ve Banka

Kredi Kartı Kullanımı ve Kredi Notuna Etkisi

Kredi kartı kullanımı sonrası kredi notu yükselir. Bunun için tek şart kredi kartı ödemesinin zamanında yapılmasıdır. Burada amaç aslında kişilerin kredi kartı kullanmalarından çok, kredi kartı kullandıkları zaman borçlarını zamanında ödeyip ödememeleri ile alakalı bir durumdur. Tam tersine kredi notunu yükseltme amacı ile kredi kartı kullanan ve kredi kartı borçlarını zamanında ödemeyen birisi olduğunu farz edelim. Bu durumda kredi kartı kullanıyor olmak kredi notunu yükseltmek şöyle dursun, tam tersi düşmesine neden olacaktır.

Kredi Kartı Kullanarak Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi kartı kullanımı ile kredi notunun yükselmesi mümkündür. Bunun için kişilerin ilk önce var olan borçlarının tümünü ödemelidirler. Kişiler bunun için otomatik ödeme talimatı verirlerse daha iyi olur. Bu notun yükselmesi adına ilk aşama olarak bilinir.  Borçlarınızı temizledikten sonra, hangi bankadan olduğu fark etmeksizin bir kredi kartı almanız gerekir. Dilerseniz birden fazla bankadan kredi kartı da edinebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kişilerin kredi kartı ödemelerini zamanında yapabilecekleri kadar kredi kartına sahip olmalarıdır. Kredi kartı ödemesi yaparken, kredi kartı borcunun asgari tutarının değil bütün tutarının ödenmesi gerekir.

Kredi Notuna Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Kredi notuna etkisi olan faktörler aşağıdaki gibidir:

  • Kredi kullanım yoğunluğu,
  • Mevcut borç durumu,
  • Kredinin yeni alınıp alınmadığı,
  • Kredi kartı ödeme alışkanlıkları.

Bu etmenlerin her birinin farklı bir yüzde etkisi bulunur. Örneğin kredi kartı borcu ödeme alışkanlıkları yüzde olarak kredi kullanım yoğunluğundan daha fazladır. Bu nedenle kredi kartı borçlarına daha dikkat etmekte fayda var. Kredinin yeni alınması kredi notu hesaplanırken yüzde 11 oranında etkiye sahiptir. Yeni alınan kredi banka için risk demektir. Kredi kullanım yoğunluğu ise yüzde 10 oranında genel nota etki eder.

Kredi Notunun Yükselmesi için Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıklarına Dikkat Edilmesi Gerekir

Kredi notunun yükseltilmesi için kredi kartı ödeme alışkanlıkları dikkat edilmesi gereken temel noktaların başında gelir. Çünkü bütün kredi kartı notuna ödemelerin etkisi yüzde 35’tir. Kişilerin maddi durumlarının iyi olması ödeme alışkanlıklarının iyi olması anlamına gelmez. Kişiler paraları olmalarına karşın borçlarını zamanında ödemeyebilirler. Böyle durumlarda kişilerin kredi notu hızlı bir şekilde düşecektir.

Bankalar birisine kredi vermeden önce kişilerin önce ödeme alışkanlıklarını analiz eder. Eğer kişiler zamanında borçlarını ödemezlerse bankalar bu kişilere kredi vermek istemeyecektir. İnsanlar genellikle kredi borçlarının bir ya da iki gün gibi kısa sürelerde geciktirilmesinin sorun olmadığını düşünerek yanılırlar. Gerçekte tek bir gün kredi borcunun geciktirilmesi bile kişilerin kredi notunun düşmesine neden olacaktır. Elbette kredi borcunu daha uzun süre geciktiren kişilerin kredi notları daha çok düşecektir. Buna karşın, kredi notunu daha kısa sürede geciktiren kişiler ise daha yüksek kredi notuna sahip olabilirler. Borçlarınızı öderken taksitlerin son ödeme gününü beklemeden ödeme yapmanız daha iyi olur.

Mevcut Borç Durumu Kişilerin Kredi Notuna Nasıl Etki Eder?

Mevcut borç durumunun kredi notu üzerine olan etkisi kredi notu hesaplamasında dikkat edilen noktalardan bir diğeridir. Kişilerin genel kredi notuna mevcut borç durumu yüzde 35 oranında etki eder. Daha önceden aldığınız kredilerin hala borçları varsa, yeni kredi aldığınız zaman banka bu borçları görüntüler. Borçların yüksek olması halinde ise bankalar size kredi kartı ve kredi vermek istemeyecektir. Kişilerin yeni bir kredi alabilmeleri için borçlarını karşılayabilecek yeterli maddi duruma sahip olmaları gerekir. Borç miktarı artıkça risk artar.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu