Finans ve Banka

Kredi Kartı İptal Ettirme İşlemleri

Kredi kartı kapatma işlemi, banka şubesine dahi gitmenize gerek olmayan, bankaların neredeyse tüm iletişim kanalları üzerinden gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Müşterisi olduğunuz bankaya kredi kartı iptal ettirme işlemi yapmak istediğiniz talebi iletildikten sonra banka kart iptali işlemlerinize başlayacaktır. Bankalar bu konudaki yasal düzenlemeler gereği maksimum 7 gün içerisinde bu talebinizi uygulamaya koymak zorundadır.

Kredi Kartını Geçici Olarak Kullanıma Kapatma İşlemi

Kredi kartını geçici olarak kapatma işlemi, müşterisi olduğunuz bankanın mobil bankacılık ve internet bankacılığı kanalları üzerinden gerçekleştirebileceğiniz bir işlemdir. Bu işlem için banka yetkilileriyle irtibat kurmanıza veya dilekçe vermenize gerek bulunmamaktadır. Neredeyse tüm bankalar kredi kartı ayarlar sekmesi üzerinden kredi kartı kullanıma kapatma işlemi gerçekleştirmenize izin vermektedir. Ancak önemle belirtmek gerekir ki, kredi kartı kullanıma kapatma işlemi, bankanızla olan ilişkilerinizi ortadan kaldırmaya yetmemektedir. Yani kredi kartınız iptal edilmemektedir. Kredi kartı sahibi olduğunuz, tüm bankaların sisteminde görünmeye devam etmektedir. Bununla birlikte kullanımı pasif hale getirilmiştir.

Kredi Kartını Tamamen Kapatma İşlemi

Kredi kartı kullanma tamamen kapatma işlemi, kartınızı bir daha kullanmak istemiyorsanız tercih etmeniz gereken yöntemdir. Kredi kartı kullanıma kapatma işlemi ile kredi kartı iptal ettirme işlemi aynı işlem değildir. Ancak sıklıkla karıştırılmaktadır. Bu iki işlem arasındaki en önemli fark, kredi kartı iptal işleminin yalnızca mevcut kartınızın iptal edilmesi anlamına gelmesidir. Kart hesabınız aktif kalmaya devam edecektir ve banka tarafınıza yeni bir kart gönderimi yapacaktır. Bu işlem genellikle kartın çalınması ve kaybolması gibi bir aksilik olması halinde tercih edilmektedir. Kredi kartını tamamen kullanıma kapatmak isteyen kişiler ise banka ile kredi kartı kullanım ilişkisini sona erdirmek istemektedir. Bu işlem için bankaya giderek dilekçe vermeniz veya telefon bankacılığı irtibat kanalını kullanarak bankaya talebinizi iletmeniz gerekmektedir. Banka “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” gereğince bu talebinizi 7 gün içerisinde gerçekleştirmek zorundadır.

Borcu Bulunan Kredi Kartının İptal İşlemi

Borcu bitmemiş kredi kartını iptal ettirme işlemi, yapılabilecek bir işlemdir. Kredi kartınızı borcunuz varken de kapatabilmek tarafınıza sunulan kanuni bir haktır. Yani bankaların kredi kartınızı kapattırmak istediğinizde tarafınızdan borcun tamamının ödenmesini talep etmesi yasal dayanağı olan bir işlem değildir. Kredi kartınızı iptal ettirdikten sonra da pekala ödemelerinize devam edebilirsiniz. Bu noktada bankanızın sıkıntı çıkarması halinde şikayet haklarınızı kullanacağınızı bildirmeli ve ısrarcı olmalısınız. Bununla birlikte bu konuda banka ile aranızda bulunan kredi kartı kullanım sözleşmesi de önem arz edecektir. Zira sözleşmede kredi kartını kapatmak için borcunuzun tamamını kapatacağınızı kabul ettiyseniz, bu durumda banka tüm borcu talep edebilecektir.

Taksitleri Bulunan Kredi Kartını Kapatma İşlemi

Taksitleri bulunan kredi kartını iptal ettirme işlemi, gerçekleştirebileceğiniz bir işlemdir. Bu durumda bankanız kredi kartı iptal ettirme işleminiz ardından her ay taksit ödemelerini tarafınızdan talep edecektir. Kart ödeme tarihinizde taksit ödemelerinizi düzenli olarak yaparak borcunuzu kapatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu