Bankacılık

Kredi Kartı Aidatı İadesi ve Geri Alma Başvurusu

Kredi kartı aidatı iadesi için nasıl ve nereye başvuru yapılır? Kredi kartı aidatı geri alma işlemi e-Devlet’ten yapılır mı? 2021 Güncel kredi kartı aidatı iade rehberi

2014 yılına kadar bankaların farklı çalışma prensibi yüzünden tüketicinin mağdur edilmesi devleti adım atmaya yöneltti. Nitekim bu tarihte çıkarılan Tüketici Yasası sayesinde tüm bankacılık işlemlerinde olduğu gibi kredi kartı ürünlerinde de masraflar ve diğer hususlar bir şeffaflık getirildi. Tüketici aldığı kredi kartını istediği gibi kullanma, gerektiğinde de aidatsız kart alma hakkına bu kanun sayesinde kavuştu. Zira bu tarihten önce bankalar farklı sebepler yüzünden yıllık, aylık gibi miadlar ile kişilerin kartından direk para kesme yoluna gidiyordu. Nitekim ücretsiz kart olmasına karşın günümüzde halen kredi kartı üyelik ücretleri kesilmeye devam ediliyor. Peki bu ücretleri geri alabilir miyiz? Nasıl alırız? E-devlet üzerinden kredi kartı aidatı geri alınır mı gibi sorularımıza ışık tutacağız.

E-Devlet Kredi Aidatı İade Başvurusu

Bu mecradan aidat iadesi başvurusu yapmanız için e-devlet şifreniz olması gerekiyor. Bu olmadığı zamanlarda giriş yapabilmeniz için internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Bunun yanında TC kimlik kartı tanımlaması, elektronik imza sahibi olan kişilerde bu donanımları aracılığıyla giriş yaparak başvuru yama imkanına ulaşıyor. Giriş sonrası arama motorundan tüketici hakem heyeti başvuru kelimeleri ile arama yaptıktan sonra Sanayi ve Ticaret Bakanlığının ilgili sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Burada dilekçeniz ile bu dilekçenizde belirtilen şartlar için dayanak belgelerinizi fotoğraf ve pdf formatında yükleme imkanınız bulunur. Burada yapacağınız başvuru ile işleminizi tamamlarsınız. Ancak bu mecradan yaptığınız başvuru direk ikametinizin olduğu yerdeki Tüketici Hakem Heyetine yönlendiriliyor. Heyette bu aşamadan sonra sizin talebiniz doğrultusunda adımları atıyor.

Hangi Kartlar İçin Üyelik Ücreti Alınıyor?

Öncelikle 2014 yılında çıkarılan Tüketici Yasasında kredi kartı tahsisinin yapılmasının yanında aidatlı ve aidatsız olarak tüketiciye hizmet verilmesinin yasal çerçevesi ortaya çıktı. Bu süreçten sonra kişiler aidatlı ve aidatsız kredi kartı sahibi olmaya başladı. Güncel olarak kredi kartı aidatları 150 lira civarlarında ve taraftar kartlarda bu durum biraz daha farklı. Bankaların bu kartlar için aidat kesintisi yapması yasal ve iadesi için başvuru yapmanız mümkün değil. Yapsanız da olumsuz yanıt alıyorsunuz. Ancak banka müşteri hizmetleri ile yapacağınız görüşmeler neticesinde belli başlı harcama limiti taahhütleri sonrası sizlere paralar iade edilebiliyor. Çıkan yasaya göre bankalar ücretli kart tahsisi yaparken kişilerin ödeyebileceği tutarlarda bir rakamdan bahsetmiş olsa da net bir rakam bulunmuyor. Bu nedenle de bankaya itiraz edemiyorsunuz.

Kredi Kartı Aidatı Var mı Yok mu?

Piyasada milyonlarca kart sahibi kredi kartı aidatı var mı yok mu sorusunu soruyor. Bu sorunun cevabı aslında hem evet hem hayır. Nedeni sizer eğer aidatsız kart alırsanız bu kartlar için banka sizden aidat alamaz. Örnek verecek olursak;

Aidatsız Kredi Kartları ; Garanti BBVA Bonus Genç, İng Bonus Business Card, Kuveyt Türk İhtiyaç kart, Odeabank Bank’o Card, Ziraat Bankası Genç Kart, Akbank Axess Free Kart,İş bankası maximum kart, QNB Finansbank Enpara gibi.

Aidatlı Kredi Kartları ; Akbank Axess, Garanti BBVA Bonus, Shop&Flay Platinium, Card finans, Akbank Wingis Card, Bonus DİJİ gibi kartlar aidatlı olarak sunuluyor. Garanti BBVA Shop&Flay Platinium kart mesela yıllık olarak 274 lira ücret alıyor. Bu rakam bir asgari ücretli için çok yüksek rakam. Bu nedenle de ücretsiz kartları tercih etmek zorunda kalıyor.

Üzerime Kredi Kartı Var Mı? Hangi Bankalarda Kartım Var?

Aidatlı Kartların Avantajları

Ancak burada aidatlı olarak sunulan kartlar ile mil kazanma, puan ve paralar kazanma söz konusu. Bu kazanımlar ile harcamanızı ücretsiz olarak bedavaya getirme imkanı oluyor. Yıllık bazda yüksek harcama yapıyorsanız zaten aidat parasını bu puanlarla çıkarabilirsiniz. Ancak harcama yapmıyorsanız bu düşük bir rakam. Bazen bankaların yaptığı kampanyalar ile para puanlar ciddi anlamda yüksek olabiliyor. Örneğin Ziraat Bankkart Combo kredi kartı dönem dönem akaryakıt kampanyası düzenliyor ve 100 lira ve üzeri dört kez akaryakıt almanız halinde 50 lira combo lira veriyor. Bu da az bir rakam değil. Ancak ücretsiz kart almanız halinde böyle kazanımlarınız olmadığı gibi her yerde her alışverişte taksit yapmanız da mümkün olmuyor.

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Sanayi ve Ticaret Bakanlığının sekreteryasını yürüttüğü Tüketici Hakları İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüklerine bağlı olarak Kaymakamlıklar bünyesinde kurulan Tüketici Hakem Heyetlerine bağlanmıştır. Bu mecralardan 2014 yılı öncesinde sizden kesilmiş olan kredi kartı üyelik ücretinin iade başvurusunu yapabiliyorsunuz. Başvurular internet üzerinden yani e-devlet portalından yapılabilirken aynı zamanda fiziki olarak heyet bürosuna giderek yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı İadesi Başvuru Dilekçe Örneği

Kredi kartı aidatı iadesi için banka tarafı için hazırlanan örnek iade dilekçe örneğini word formatında aşağıdan indirebilirsiniz.

Kredi Kartı Aidat İade Dilekçe Örneği

 

Kredi Kartı Aidatı İadesi İçin Tüketici Hakem Heyeti Ne Yapıyor?

Başvurunuzu alan heyet görevlileri dilekçenizde belirtilen hususlarda inceleme yapıyor. Ekleri mevcuttu, eksik bir hususu var mı diyerek. Söz konusu eksiklikler için gerektiğinde telefon ile istenerek kişi bilgilendiriliyor. Bu aşamadan sonra dilekçeniz ve eklerini bir yazıya bağlayarak ilgili bankadan savunma istiyor. İstenilen savunma tebligatlı olarak yapılıyor ve tarihler önemli. Nitekim 10 gün içinde cevap istenilmesi söz konusu. Ancak bankalar bu kadar kısa sürede cevap vermediklerinden heyette bir karara bağlayamaz. Savunmaya cevap gelmesi halinde toplanan heyet durumu ve ekleri ile gelen savunmayı inceler. Bir karara bağlar. Eski dönemlerde kredi kartı sözleşmesinin matbu olduğu, küçük puntolar ile yazıldığı, tek taraflı hazırlanarak tüketiciye imzalatıldığı gibi hususlar nedeniyle tüketici lehine karar veriyor ve bankalardan bu paraların iadesinin yolunu açıyordu. Ancak 2014 Tüketici yasası sonrası bu durum değişti. Çünkü üyelik ücreti alınabilen kartları kullanan tüketiciler bu durumu kabul etmiş sayılıyor ve kredi kartı sözleşmesinde de büyük puntolar ile bu ücretin alınacağı yazıyor. Bu durumda sizin yapmış olduğunuz aidat iadesi başvurunuz da heyetçe reddediliyor.

Kredi Kartı Aidatı Tüketici Heyeti İade Dilekçe Örneği

Kredi kartı aidatı iadesi için tüketici heyetine verilecek örnek iade dilekçe örneğini word formatında aşağıdan indirebilirsiniz. Kredi kartı aidatı iade başvuru işlemleri için önce banka, bankadan gelen cevap sonrası ise Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru gerekebiliyor.

Kredi Kartı Aidat Tüketici Heyeti İade Dilekçe Örneği

 

Hakem Heyetinden Karar İade Olarak Çıktı Ne yapmalıyım?

Kredi kartı aidatı iade başvurunuz kabul görmesi halinde size ve ilgili bankaya karar tebligat ile gönderilir. Burada tebligat alınması sonrasında yasal süre vardır ve banka bu süre içinde tüketici mahkemesi iptali için başvurabilir. Tüketici olarak siz bu başvurunun olup olmadığını beklemelisiniz. Banka bu başvuruyu yaparsa zaten Mahkemeden size yazı gelir ve hemen savunmanızı yapmanız istenir. Ancak banka mahkemeye gitmezse şubenizle görüşüp bu ücreti alabilirsiniz. Fakat bazı bankalar bu ücreti ödemekten imtina eder ve olduğu gibi bırakır. Eğer karar çıkmasına karşın banka size para vermiyorsa sizin yapacağınız işlem İcraya vermek olur.

Kredi Kartı Aidatı İadesi İçin Banka Nasıl İcraya Verilir?

Tüketici Hakem heyeti kararı ve bankaya tebliğ edildiği tarih öğrenildikten sonra Tüketici mahkemesine başvuru yapılmamışsa İcra Müdürlüklerine giderek bir dosya satın almanız ve ilgili yerlerini doldurarak başvuru yapmanız yeterli. İcra müdürlüğü bankaya tebligat için gerekli masrafı sizden bankalar aracılığıyla alır ve bankaya ödemesi için yazı gönderir. Bu yazının gitmesi ile birkaç gün içinde de banka size hesabınıza bu parayı yatırır.

Banka Tüketici Mahkemesine Giderse Ne Olur?

Banka çıkar karar ile tüketici mahkemesine başvurması halinde sizden savunma istenir. Siz verirsiniz yada vermezsiniz bu durum fark etmez ve sizin yokluğunuzda mahkeme görülür. Burada mahkeme sonrası çıkan karar size tebliğ edilecektir. Ancak hakem heyeti kararının mahkemece bozulması halinde sizin ödemeniz gereken mahkeme masrafı çıkacaktır. Bu masraf eskiden avukatlık vekalet masrafı da dahil olmak üzere yüklü miktarlarda olurken günümüzde 2014 yasası gereği sadece mahkeme masrafı ile kapatılıyor. Bu ücrette yaklaşık 100 TL civarlarında.

Kredi Kartı Aidatı Geri alma işlemi için öncelik olarak bankanıza başvurun. Banka belli miktarlarda harcamalar sonrası bu ücreti size iade etme yoluna gidiyor. Ancak yine de alamıyorsanız ve hakkınız olduğunu düşünüyorsanız gerekli başvurularınızı yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu