Finans ve Banka

Kredi Çekebilmek için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Günlük hayatımızdaki nakit ihtiyaçımızı karşılamamızda en büyük pay sahipleri artık kredilerdir. Kredi çekebilmek için kredi notu yüksek olmalıdır.

Kredi çekebilmek için ilk şart kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notu, bankalarla çalışma geçmişi olan kişilerin, alınan hizmete karşı ödeme performansını değerlendiren bir sistemdir. Bu sistem 9 bankanın bir araya gelerek kurduğu Kredi Kayıt Bürosu tarafından yürütülür. KKB, kişisel bilgileri saklı tutarak, Findeks aracılığıyla hem tüketicinin hem de bankaların bilgi almasını sağlayan bir puanlama sistemi geliştirmiştir. Buna göre, bankalar kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunan kişilerin ödeme performansını kontrol ederek, karar vermesini kolaylaşmıştır.

Kredi Notunu Oluşturan Etkenler Nelerdir?

Bankaların finansal destek hizmetlerinden kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabını kullanan herkesin, ödeme düzenine göre belirlenmiş bir kredi puanı olur. Bu puan 0-1900 değerleri arasında değişir. Borçlara yapılan ödeme performansı, yeni kredi kullanmak, kredi başvurusunda bulunma sıklığı, mevcut kredi ve kredi kartı borç tutarları kredi notunu belirleyen etkenlerdir.

Ödemelerini zamanında yapan kişiler, kredi çekebilmek için en önemli koşulu yerine getiriyor olarak değerlendirilir. Gelir belgesi beyanında bulunabiliyorsanız ve kredi notunu iyiyse, müşteri limitiniz dahilinde başvurduğunuz kredi tutarları olumlu sonuçlanacaktır.

Kredi Çekebilmek için Kredi Notu Tek Başına Yeterli mi?

Kredi notu olumlu olan kişiler, ürün başvurusunda bulundukları bankadan ilk kez işlem yapacak olmaları halinde gelir belgesi de beyan etmesi gerekiyor. Bankalara daha önce gelir beyanında bulunanlardan, bir sonraki hizmet taleplerinde gelir belgesi talep edilmeyebiliyor. Bu durumda, önceki gelir bilgisi göz önünde bulundurularak kredi limiti belirlenecektir. Daha önce sigortalı bir işte çalışan, ancak herhangi bir nedenle işinden ayrılanların kredi notu uygun olduğunda, önceden gelir belgesi beyan ettikleri bankadan kredi kullanması mümkün olabiliyor. Burada önemli olan husus, beyanda bulunulan banka ile çalışmaktır. Aksi halde, diğer bankalar gelir belgesi talep edeceğinden, hizmet alamayabilirsiniz. Kullanılabilecek en fazla ihtiyaç kredisi tutarı ise, aylık taksitler gelirin yarısını geçmeyecek şekilde düzenlenmektedir.

Kredi Çekebilmek için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Findeks kredi notu üzerinden yapılan değerlendirmeler sonucunda bankalarla çalışma geçmişi olan herkesin belirli bir kredi notu oluşur. Bankaların ürün ve hizmetlerinden (kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı) 5 yıl boyunca aktif olarak yararlanmayan kişilerin kredi notu “0” olarak değerlendirilir. Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı diyorsanız, puan skalaları değerlendirmesi şöyledir:

  • En yüksek kredi puanı 1700-1900 aralığındadır. Çok iyi olarak değerlendirilen bu aralıkta kredi puanına sahip olan kişiler, gelir durumuyla örtüşen başvurularına olumlu yanıt alırlar.
  • Çok iyi puan sıralamasında olan kişilerin sayısı oldukça azdır. Kredi çekebilmek için kredi notu, minimum 1500-1699 olması yeterlidir.
  • Az riskli kategori olan 1100-1499 puan aralığında olanlar, gelir durumu, çalışılan kurum ve meslek gibi belirleyiciler göz önünde bulundurularak değerlendirmeye alınırlar. Risk görülmemesi halinde kredi kullanımı için onay alabilirler.
  • Orta riskte olan puan ise 700-1099 aralığıdır. Findeks orta riskli kişilerin kredi kullanabilmesi oldukça düşük bir ihtimal olsa da, acil nakit ihtiyaçları halinde ipotekle kredi veren bankalar araştırılmalıdır.

Kredi Notu “0” Nasıl Yükseltilebilir?

Bankalardan daha önce kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı kullanmamış kişilerin kredi notu oluşamıyor. Ayrıca en son bankacılık işleminiz üzerinden 5 yıl geçmesi halinde de skorunuzu görüntüleyemeyebilirsiniz. Bu durumda yapılması gereken, bir bankaya kredi kartı başvurusu yapmaktır. Kart düşük limitli olarak teslim edilir. En az 6 ay aktif kart kullanımına istinaden gününde ödemeler yaparsanız, kredi notunuz güncellenerek, kredi çekmeye uygun hale gelecektir. Ayrıca yeni bir gelir beyanında bulunmanız da istenecektir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu