BankacılıkFinans ve Banka

Kredi Borcu Sorgulama – E Devlet Kredi Borç Öğrenme

Kredi borcu sorgulama ve e devlet kredi borcu öğrenme için hazırladığımız rehberde tüm kredi ve kredi kartı borçlarını kolayca öğrenebilirsiniz.

Banka ve finans kuruluşlarından alacağınız her türlü hizmetin bir sözleşmesi ve ödeme planı mutlaka olur. Bu ödeme planı ile hareket etmeniz sizlerin finansal açıdan doğru olanı yaptığınız anlamına gelse de; bu doğruluğu yürütemeyen büyük bir kesimden bahsetmek mümkün. Kredi alımı esnasında sizin için her şey kolay ve güzel gelse de ilerleyen dönemde bu kolaylığın yerini kredi borçlarını ödeyemez haliniz alabilir. Yada yaşamsal sebepler sizlerin muhasebesini karıştırır. Ödemesini yapamaz haline geldiğiniz kredilerin sorgulanması ve ne kadar borcum var sorusunun yanıtı ise kredi borcu öğrenme safhasından geçiyor. Onlarca banka içerisinde hangi bankaya ne kadar kredi ve kredi kartı borcunuz var, faizleri ne kadar, hakkımda yasal işlem başlatılmış mı gibi sorularınız için makalemiz tam yerinde bir adres olabilir.

Kredi borcu erteleme ve borç yapılandırma hakkında daha detaylı bilgiyi buradan alabilirsinz.

Siz Unutsanız Bankalar Unutturmaz

Borç sorgusu yapmanızın karşılığı her tüketici için farklı olsa da, sizlerin bankalara borcunuz bulunuyorsa aslında bunu sorgulama ya da öğrenmek istemeniz bir bakıma çok yanlış bir adım. Çünkü bankalar ve finans kuruluşları alacaklarını hiçbir zaman unutmaz ve borçluya da unutturmazlar. Nitekim kredi borcunuzun vadesinden önce , vadesinde ve ödeyemediğiniz dönem boyunca SMS, mail ve telefon yoluyla mutlaka sizlere ulaşım sağlayarak bu hususu defalarca anımsatıyorlar. Fakat sizlerin borcunun ana parası, faizi, faiz oranları ve hemen kapatma tutarları gibi hususlar için ayrıntıya ulaşmanız da gerekebiliyor.

Kredi Borcu Öğrenmede E-Devlet Risk Merkezi

Bankalardan almış olduğunuz kredi türleri ile bunları anlık olarak sorgulayacağınız bir internet sitesinden bahsetmek mümkün. Ancak bu durumun bir çok tüketicinin varlığından haberdar olmayışı sonrası yazımız sizlere büyük bir rehber olabilir. Finansal açıdan borç para almanın kriterlerinden birisi olan kredi notu ve buna bağlı olarak bir çok bankacılık istatistiklerinin ücreti ile tüketiciye sunuluyor olması finans sektörüne yeni bir gelir  kapısı niteliğinde. Buna benzer tüm raporların alınabilmesi için atacağınız adımlar bulunmak zorunda nitekim hiçbir kuruluş boştan yere sizlere bunu sağlamaz.

Önceki yıla kadar kredi borcu sorgulama imkanı bulunmazken geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren bir e-devlet hizmetinden bahsetmek çok doğru bir adım. Kimlik tanıma kriterlerini aşarak giriş yapmanız halinde Risk Merkezi Raporu Başvurusu yapmanız sizlere kredi ve kredi kartı borçlarınızı öğrenme imkanları sağlıyor. Bunun yanında bankalardan alacağınız borç para türlerinde limitleriniz, almış olduğunuz borçlar ve bu borçlara ait faiz tutarları, kesmiş olduğunuz çekler sizlere bir rapor eşliğinde sunuluyor. Cumhurbaşkanlığı Tanıtım Ofisince yapılan tanıtım sonrası ödenmemiş olan borçlarınıza ve faizlerinize ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Yapmış olduğunuz başvuruya istinaden TTB sizin durumunuzu inceliyor ve yapılan başvuruların yoğunluk sayısına göre size 2 saat ile bir gün arasında ayrıntılı bir rapor ile bildiriyor. Raporun hazır olduğu size SMS ile iletilirken sizler yine e-devlete giriş yaparak ilgili sayfadan raporunuzu indiriyorsunuz. Gelen mesajda sizler için bir şifre iletiliyor. Bu şifrenizi de Risk Merkezi Raporu Başvuru sayfasından doğrulama ekranına şifrenizi giriyorsunuz ve raporunuza ulaşıyorsunuz.

E-devlet üzerinden kredi borcu öğrenme işlemi sonrası ödenmemiş borçlarınıza dair olarak kredi skorunuzda bir değişiklik yaşanabilir. Bu aşamada bu notunuzu daha iyi seviyeye ulaştırmak ve borçlarınızı ödeyebilmek için kredi danışmanlarından destek alınabilir. Bu aşamada Findeks Kredi Notu danışmanları da sizlere doğru yolu gösterecek en büyük alternatiflerinizden birisi.

Anlık olarak kredileriniz, ödenmemiş vadeler ile toplam ana para ve faiz tutarları gibi hususlara ulaşmak önemli bir etken. Birer tüketici olarak kendi muhasebemizi sağlıklı tutmamız bizleri finansal sağlığı açısından önem arz eder. Sadece bankalar nezdinde değil diğer kuruluşlara olan fatura borçları gibi öğrenciyken alınan öğrenim katkı kredisine ait borç sorgulama imkanları da e-devlet üzerinden verilen doğru hizmet.

E-Devletten Borç Fatura Sorgulama İmkanı da Bulunuyor

E-devletten borç sorgulama yapmak istiyorum derseniz adresiniz. https://www.turkiye.gov.tr/tdi-borc-sorgulama Giriş yapabilmeniz için e-devlet şifresi yada kimlik tanıma sistemlerinden birini kullanmanız yeterli. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız buradan giriş sonrası sayfanın genelde en üst ve sağ tarafta bulunan e-devlet giriş menüsü ile sağlıklı bir şekilde kendi sayfanıza ulaşım sağlayabilirsiniz. Buradan kimlik yada vergi kimlik numaranız ile gündelik hayatınızda sürekli kullanım gösterdiğiniz hizmetlerin faturaları ile borçlarına ulaşım sağlıyorsunuz. Başta GSM firmaları olan Turkcell, Vodafone, Turk Telekom gibi faturalar ile devlete ödemek zorunda olduğunuz MTV, Trafik Cezaları, İcra borçlarının sorgulanmasında bu sayfayı kullanabilirsiniz.

İnternet ve Mobil Bankacılıktan Borç Öğrenme

Günümüzde bankacılık işlemlerini rahat ve hızlı yapabilmemizin yolu olan mobil ve internet bankacılıkları bizlerin hesaplarına bağlı olarak yaptığı tüm hareketlerin özetini taşıyor. Burada bu hizmeti alıp kullanmak sizleri birkaç adım önde başlatıyor. Bankalardan alacağınız kredilerin tüm kayıtları bu hesaplar üzerinden verildiği için anlık olarak ulaşım sağlayarak güncel borç bilgilerinizi öğrenme imkanınız oluyor. Kredi ve kredi kartlarına ait bilgiler ile anında bankacılık hizmetinin yanında borç paralar almamıza olanak veren bu mecra kredi borcu sorgulama adına önemli bir adres. Nitekim en çok kullanılan sorgula yöntemi de bu şekilde oluyor.

Sitede daha önce yer veridiğimiz Kredi Borcu Olan Kişi Kefil Olabilir Mi? konusunu da inceleyebilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri Kredi Borcumu Bilir mi?

Bankalar kişilere telefon bankacılığının yanında sorunlarını gidermek adına müşteri hizmetleri desteği de veriyor. Burada borçlarınız ait bilgilere telefonla ulaşım sağlamak için canlı bağlantı kurmanız önem arz ediyor. Bu bağlantı biraz zaman alan bir işlem olsa da; tüketici alışılmış bu durumu yadırgamadan da kullanabiliyor. Sonuçta kredinizi aldığınız bankadan alacağınız canlı destek ise buradan sizlerin ana borcunuz ve bunun yanında ödemek zorunda olduğunuz faiz tutarları da müşteri hizmetlerince verilebilecek bilgiler arasında bulunuyor.

Banka Şubeleri Hala Kullanılıyor

Her ne kadar teknoloji gelişmiş olsa da, bazı kesim hâlâ banka şubelerini kullanıyor. Fiziken bankaya gitmek bizlere zor gelen bir durum. Ancak klasik yöntem ile bankaya başvuru yapmak özellikle orta yaş ve üzeri olan kişiler için biçilmiş kaftan. Buradan yetkililer ile kimliğiniz ibraz ederek borçları hakkında bilgi alan bir kuşak bulunuyor. Bu aşamada farklı bankalarda olan borçların öğrenilmesi mümkün değil iken aynı bankanın farklı şubelerindeki borçlarınızı öğrenebilir ve ödeme planınızı da yeniden isteyebilirsiniz.

SMS Bankacılığından Kredi Borcu Sorgulama

Bankalar internet sayesinde tüm argümanı tüketicinin eline vermiş olsa da, onlar için önemli bir yol olan SMS bankacılığı da halen devam eden bir hizmet. Her bankanın ayrıca bir SMS numarası bulunuyor ve buna bağlı olarak sorgulama yöntemi de farklılık taşıyor. Önemli olan buraya bu sorgu yolunu yazmanız ve bankaya göndermeniz. Bu sayede bankaya olan borçlarınız ve ödenmemiş olan taksitlerinize ulaşım sağlamış oluyorsunuz. Daha çok kredi kartı borçları için çalışan bu sistem için sorgu kısa yolunu bilmek gerekiyor. Örneğin Ziraat Bankası SMS bankacılığı için numaramız 4747. Buraya göndereceğiniz kod ise kredi kartı için KKEKSTRE yazıp kredi kartınızın son 6 hanesini yazmak. Bu aşama sonrası anlık olarak banka sizlere kredi kartınızın ekstre borcunu mesaj yoluyla yanıtlıyor.

Bankalara Borcum Var mı?

Birer tüketici olarak bir çok hususu göz ardı edebildiğimiz gibi banka borçlarımızı da unutabiliyoruz. Bu aşamada bankalar bizlere bu borçları anımsatmak için her türlü iletişim yolunu kullanmaktan çekinmiyor. Fakat yine de devlet vatandaşına kolaylık olmak amacıyla kredi borcu öğrenme hizmetini e-devlet üzerinden veriyor.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Konut Kredisi Almak İçin Şartlar Nedir? Kredi Notu Kaç Olmalı?
22 Ekim 2020 05:51

[…] Kredi Borcu Sorgulama – E Devlet Kredi Borç Öğrenme […]

Başa dön tuşu