Finans ve Banka

Kredi Borcu Olan Kişi Kefil Olabilir Mi?

Kredi borcu olan bir vatandaşın kefil olması, banka standartlarına göre değişiklik göstermektedir. Fakat genel olarak kredi borcu olan kişinin kefil olması onaylanmayan bir süreç olarak bilinmektedir. Yine de insanların aklına kredi borcu olan kişi kefil olabilir mi şeklinde bir soru gelmektedir.

Kefil olan kişinin, ikinci borçlu olarak sayılması nedeniyle bankalar tarafından önemli incelemeler gerçekleştirilmektedir. Kefil olacak kişinin farklı bir bankaya kredi borcunun olması ya da kredi notunun düş olması, kefil olma süreçlerini etkilemektedir.

Bankalardan kredi kullanacak kişilerin kefilsiz kredi kullanmaları için kendi kredi notlarının iyi düzeyde olması gerekmektedir. Bankalar tarafından önemli bir kriter olarak belirlenen bu süreç, kredi kullanımında teminat olarak sayılabilmektedir.

Kefil Olmak İçin Belirlenen Kriterler Nelerdir?

Kefil olmanın kriterleri, banka tarafından kredi verilmesi için tamamlanması gereken önemli noktalardır. Bu kriterlerin bankalar genelinde şu şekilde sunulduğu bilinmektedir:

 • Kefil olacak kişinin kredi başvuru süresinde bizzat bulunması gerekmektedir.
 • Kefil olacak kişinin herhangi bir kredi borcunun olmaması gerekmektedir.
 • Kefil olmak için belirlenen tutarın kredi sözleşmesi içerisinde net olarak yazılması gereklidir.
 • Kefil olacak kişinin hem yazılı hem de sözlü olarak beyanının alınması gerekmektedir.

Kefil gösterilme süreçleri hukuki bir hak kaybına neden olmaması için özellikle yazılı bir taahhütname ile kayıt altına alınması gerekmektedir. Bu kriterlerin sağlanması halinde herhangi bir vatandaşın kefil olarak gösterilmesi mümkün olmaktadır.

Kefil olmak isteyen kişinin aktif bir kredi kullanımının olması, kefil olma durumunu engellememektedir. Fakat kredi kullanımı esnasında birden fazla ödenmemiş borç bulunması kefil olma durumunu reddedilmesine neden olmaktadır.

Bankalar Hangi Durumlarda Kefil Talep Eder?

Bankaların kefil talep etmesi, kredi kullanımlarının yüksek tutarlarda olması veya kredi kullanacak kişinin kredi notunun riskli olması halinde beklenmektedir. Kefil talep edilmesi, bankanın sunmuş olduğu finansmanı teminat altına almasına yönelik uygulanan bir işlemdir.

Bankalar bazı kredi kullanımlarında kefilsiz işlem yapabilirken bazı kredi kullanımlarında kefil göstermeyi zorunlu tutmaktadır. Kefil ile kredi kullanımı zorunlu olan durumlar şunlardır:

 • Herhangi bir ipotek işleminin yapılamaması halinde bankalar tarafından kefil gösterilmesi istenmektedir.
 • Kredi limitinin yüksek olması halinde, kişinin kredi borcu olmasa da kefil göstermesi gerekli görülmektedir.
 • Kredi kullanacak kişinin kredi notunun düşük olması da kefil göstermeyi zorunlu kılmaktadır.

Bu şartlar dahilinde bankaların sunduğu kriterlere uygun kefil gösterilmesi gerekmektedir. Kredi borcu olan kişinin kefil olması mümkün olmadığı için kefil gösterilecek kişiler için de banka tarafından incelemeler yapılmaktadır.

Krediye Kefil Olacakların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Kredi için kefil olacakların dikkat etmeleri gerekenler, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için sunulmaktadır. Kefil olma durumunun onaylanmasından önce şu hususların gözden geçirilmesi önerilmektedir:

 • Kefil olunan kişinin yeterince tanınıyor olması önemlidir. Daha önce borç ödeme konusunda problem yaşayanlar için kefil olunmaması önerilmektedir.
 • Kredi borcunun ödenmemesi halinde borcun kefilden tahsil edileceği göz önünde bulundurularak bu mali sürecin değerlendirilmesi gerekmektedir.
 • Yakın zamanda şahsi olarak kredi kullanacak olan kefilin bu durum üzerinde herhangi bir etki olup olmayacağını da banka yetkilileri tarafından öğrenmesi gerekmektedir.
 • Kefillik sürecinde gerekli görülen evrakların öğrenilmesi ve sonrasında bu sürecin onay ya da ret durumunun beyan edilmesi gerekmektedir.
[geo-post id=”4619″ label=”Önerilen Yazı”]

Kefil olmak isteyen vatandaşların eş muvafakatnamesi olmadan kredi kullanmaları mümkün olmamaktadır. Bankalar tarafından kefil olacak kişilerin eşleri ile ayrılık kararları olmaması halinde bu durumu beyan etmeleri istenmektedir.

Konut Kredisi Kefillerinde Hangi Şartlar Aranmaktadır?

Bir konut kredisi için kefil olmaya yönelik şartlar, yüksek tutarlar içermeleri nedeniyle detaylandırılmaktadır. Bankaların genel olarak sunmuş oldukları konut kredisi kefil şartları şunlardır:

 • Gelir durumuna ilişkin belgelendirme gerekli görülmektedir. Kredinin ödenmemesi halinde kefilden tahsil edileceği konusunda bankanın güvencede bulunması gereklidir.
 • Kefil olacak kişi ile kredi kullanılacak konutun aynı ikametgah bölgesinde bulunması gerekmektedir.
 • Kefil sözleşmelerinin ve eş muvafaktnamelerinin imzalı bir şekilde banka yetkililerine teslim edilmesi gerekmektedir.

Bu şartlar dahilinde konut kredisi kullanacak olan bir kişiye kefil olunması mümkündür. Kredi borcu olan kişi kefil olması ise konut kredilerinde onaylanmayan bir durum olarak bilinmektedir. Kefil olacak kişinin de kredi notunun yüksek olması beklenmektedir.

Konut kredilerinde kredi kullanan kişi ve kefil olan kişinin şartları ortalama olarak aynı şartlardan oluşmaktadır. Yalnızca başvuru yapacak olan kişinin daha fazla evrak tamamlaması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kredi Borcu Sorgulama - E Devlet Kredi Borç Öğrenme | Vaynat.com
19 Ekim 2020 17:04

[…] daha önce yer veridiğimiz Kredi Borcu Olan Kişi Kefil Olabilir Mi? konusunu da […]

Başa dön tuşu