Devlet Destekleri

Köyüne Dönene 300 Koyun Hibe Desteği

Bundan 30 40 sene önce bu proje olsaydı ne güzel olurdu diyen dedelerimiz vardır. Zor şartlarda binbir güçlükle bizleri bu günlere getiren ninelerimiz dedelerimiz bu gibi projeleri duyunca nasılda seviniyorlar. Ve gelecek adına umutlanıyorlar. Yine insanımızı sevindirecek bir projeden bahsetmek istiyoruz. “Köyden indim şehire” sözünü hepimiz duymuşuzdur. Yalnız burada genelde tersten olması bekleniyor.

Yani “şehirden indim köye olacak.” Çünkü bu projede amaçlanan köyünde arsası olup ta büyükşehirlerde çalışanların köye geri dönmesi veya köyünde kalması amaçlanıyor.  Köyden kentlere göçü önlemek için yürürlüğe konulan teşvik ve hibelere bir yenisi daha eklendi. Köyüne dönene veya köyünde kalmaları için 300 koyun + maaş + sigorta verilecek.

Köyüne geri dönenlere 300 damızlık koyun, koyunlara bakanlara ise asgari ücretten maaş ve sigorta verilecek. Şehrin gürültülü, yorucu iş sistemini bırakıp, köyde azıcık aşım kaygısız başım diyerek kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Projeyle Amaçlanan Nedir?

Şehre gitme köyde kendi işinin patronu ol diye başlatılan projenin amacı nüfusun giderek eridiği köylerin hayvancılık ve tarımla canlanması. Kalabalıklaşan Büyükşehirlerin boşaltılarak nefes almasıdır.

Projeden Kimler Yararlanabilir?

Bu projeden köyde 300 hayvan bakabilecek arsasını devlete ipotek eden, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar, başka bir yerde SGK’ lı çalışmıyor olan inceleme sonucunda 300 koyun bakabilecek ahır veya ağıla sahip olanlar yararlanabilecek.

Projede Verilecek Destekler Nelerdir?

  • Belirlenen illere ve bütçeye göre 300 koyun devlet tarafından temin edilecek,
  • Destekten yararlanan köylüye asgari ücret verilecek
  • Başvuru sahibine SGK pirim ödemesi yapılacak
  • İhtiyaç sahiplerine yem, veteriner, aşı gibi yardımlar devlet tarafından karşılanacaktır.

Projenin Geri Ödemesi Var mı? Ne zaman Yapılacak?

300 koyun projesinin geri ödemesi var. Alınan koyunların 300 yavrusu olmasıyla birlikte ortalama 800TL den geri ödemeler başlayacaktır.  İsterse koyunları devlete satarak da borcundan düşülebilir. Koyunlar doğdukça borçlar ödenmeye devam edecektir.

Proje İçin Gereken Evraklar

  • Nüfus cüzdanı ve evraklar
  • İpotek ettirilecek arazinin tapusu,
  • Çks kayıt belgesi,
  • İnternette aldığınız 300 koyun projesi formu

Başvurular ıslak imzalı formlar ile il ve ilçe müdürlüklerinde yapılacaktır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu