Devlet Destekleri

KOSGEB Hibe Destekleri Miktarları ve Koşulları

KOSGEB hibe destekleri, KOSGEB kurumu tarafından girişimcileri desteklemek için sağlanmaktadır. Kurum hibe desteklerini tamamen geri ödemesiz olarak sunmaktadır. KOSGEB kurumu önceki yıllarda desteklerini tek bir girişimcilik programı kapsamına sunmuştur. 2021 yılı itibariyle ise KOSGEB hibe destekleri “İleri Girişimcilik Destekleri” ve “Geleneksel Girişimcilik Destekleri” şeklinde iki farklı program dahilinde sunulmaya başlamıştır. İki program için belirlenen destek miktarları ve destek koşulları ayrı ayrı belirlenmiştir.

KOSGEB Geleneksel Girişimci Hibe Destekleri

KOSGEB geleneksel girişimci destekleri, geleneksel sektörlerde işletme kurmak isteyen girişimcileri desteklemek için sağlanmıştır. Geleneksel girişimcilik desteklerinin temel amacı, işletmeleri kuruldukları ilk yıllarda desteklenmek ve bu sayede kırılgan dönemlerini başarıyla atlatmalarını sağlamaktır.

Geleneksel girişimcilik destekleri kapsamında sunulan destekler, performans desteği ve kuruluş desteği olarak ikiye ayrılmaktadır. Kuruluş desteği, işletmenin kuruluş aşamasına yardımcı olmak için sağlanan destek seçenekleridir. Performans desteği ise iki farklı aşamada sunulmaktadır. Desteğin ilk kısmı ilk yıl, ikinci kısmı ise ikinci yıl sağlanmaktadır.

KOSGEB Geleneksel Girişimci Destek Miktarları

KOSGEB geleneksel girişimcilik programı destek miktarları, yasal düzenlemeler neticesinde her sene güncel olarak belirlenmektedir. Belirlenen miktarlar maksimum destek miktarlarıdır. Yani kurum tarafından tavan belirleme yapılmaktadır. KOSGEB geleneksel girişimcilik programı güncel destek miktarları ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • Kuruluş desteği kapsamında gerçek kişi statüsündeki işletmelere 5 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Tüzel kişilere ise maksimum 10 bin TL destek sağlanmaktadır.
 • Performans destekleri maksimum 40 bin TL olarak belirlenmiştir. Girişimcinin kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması halinde 50 bin TL destek sağlanmaktadır.

KOSGEB İleri Girişimci Hibe Destekleri

KOSGEB ileri girişimcilik destekleri, kurum tarafından sağlanan bir diğer girişimcilik desteğidir. İleri girişimcilik programı KOSGEB hibe destekleri, imalat sektöründeki işletmelerin sayısının artması için hazırlanmıştır. Bu kapsamda orta ve yüksek teknoloji sektöründeki ve imalat sektöründeki işletmelere destek sağlanmaktadır. Program kapsamında sunulan hibe destekleri ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • Kuruluş desteği
 • Performans desteği
 • Makine, teçhizat ve yazılım desteği
 • Mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu destekleri

KOSGEB kurumu ileri girişimcilik programı kapsamında sunmuş olduğu destekler için de maksimum belirleme yapmıştır.

KOSGEB İleri Girişimci Destek Miktarları

KOSGEB ileri girişimcilik programı destek miktarları da geleneksel girişimcilik programında olduğu gibi yasal düzenlemeler ile güncel olarak belirlenmektedir. Kurumun ileri girişimcilik programı kapsamında sunmuş olduğu maksimum destek miktarları ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • Kuruluş desteği: Gerçek kişiler için 5 bin TL olarak belirlenmiştir. Tüzel kişiler içinse 10 bin TL olarak belirlenmiştir.
 • Performans desteği: Destek miktarı maksimum 40 bin TL olarak belirlenmiştir. Ancak işletme sahibinin kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması halinde 50 bin TL’ye kadar çıkmaktadır.
 • Makine, teçhizat ve yazılım desteği: Destek tutarı 100 bin TL ile 300 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Ne kadar destek sağlanacağı işletmenin teknoloji seviyesine göre belirlenmektedir.
 • Mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği: 10 bin TL olarak belirlenmiştir. Yapılan masrafların %75’ine kadar destek sağlanacaktır.

KOSGEB Hibe Destekleri Koşulları

KOSGEB hibe desteği şartları şu şekilde belirlenmiştir:

 • KOSGEB hibe destekleri, KOSGEB veri tabanına kayıtlı kişilere sağlanmaktadır. Bu nedenle veri tabanına kayıtlı olmak gerekmektedir.
 • Talep edilen destek programının eğitimlerini tamamlamış olmak gerekmektedir.
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası sahibi olmak gerekmektedir.
 • Girişimcinin işletmeyi sertifika aldıktan sonraki 1 yıl içerisinde açmış olması gerekmektedir.
 • Kişinin işletmede en az %50 pay sahibi olması gerekmektedir.
 • Kişinin işletmeyi açmadan önceki 3 yıl içerisinde gerçek kişi statüsünde bir işletmesinin olmaması ve tüzel kişi statüsündeki bir şirkette %30’dan daha fazla ortaklığının bulunmaması gerekmektedir.
 • Daha önce desteklerden faydalanılmamış olması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu