Devlet Destekleri

KOSGEB Engelli Kredisi ve Hibe Destekleri

KOSGEB engelli kişiler için hazırlanan destek programlarından faydalanabilmek için belirli şartlarla destek amaçlı engelli kredisi vermektedir.

KOSGEB engelli kişiler için hazırlanan destek programlarından faydalanabilmek için de ön şart diğer tüm KOSGEB desteklerinde olduğu gibi girişimcilik kursuna gitmektedir. Çünkü bilindiği gibi KOSGEB kurumunun temel amacı, girişimcileri desteklemek ve girişim yapmaya teşvik etmektir. KOSGEB engelli kredisi ve hibe destekleri de bu kapsamda verilmektedir.

KOSGEB Engelli Kredisi Desteği Nedir?

KOSGEB kurumu engelli destekleri engeli olan vatandaşları teşvik etmektetir. Engeli olmasına rağmen girişimcilik ile ilgilenen ve bir işletme açmak isteyen vatandaşlara bu şekilde destek olunmaktadır. KOSGEB kurumu girişimcilik kursu sonunda pek çok kişiye hibe ve faizsiz kredi verilmektedir. Ayrıca engelli vatandaşların kredi ödemelerinde geri ödeme miktarları düşürülmektedir.

KOSGEB Engelli Girişimci Destekleri Şartları

KOSGEB engelli destekleri alma şartları arasında ilki girişimcilik kursuna gitmektir. KOSGEB’in tüm girişimci desteklerinde ilk şart girişimcilik kursuna gitme şartıdır. Çünkü KOSGEB yüksek miktarlarda kredi desteği ve hibe desteği sağlamaktadır. Kurum bu desteklerin sağlıklı bir girişimcilik örneği gösterilmesinde ve işletmelerin ilerletilmesinde kullanılmasını istemektedir. Bu sebeple hibe ve kredi desteklerinden önce destek sağlanacak kişilerin girişimciliğe dair kurs alması ön şarttır. Girişimcilik kursu kayıtları e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden ve KOSGEB kurumu il müdürlüklerine gidilerek yapılabilmektedir. KOSGEB girişimcilik kursları %70 devam zorunluluğu ile yapılmaktadır. Kurs sonunda kursa devam göstermemiş kişiler başarısız kabul edilmektedir ve girişimcilik kursu sertifikasına hak kazanamamaktadır.

KOSGEB Engelli Kredisi için Girişimci Başvuruları

KOSGEB engelli destekleri başvuruları, kurs sonunda alınan girişimcilik kursu sertifikası ile yapılmaktadır. Bu sertifikaya hak kazanan kişilerin belgelerini aldıktan sonra hazırlamış olduğu projeyi KOSGEB kurumundaki yetkililere sunmaları gerekmektedir. Proje onaylandıktan sonra engelli desteklerinden faydalanmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde belirlenmiştir:

  • Kurs sonunda sertifika alarak KOSGEB engelli kredisi ve hibe desteklerinden faydalanmaya hak kazanan kişilerin destekten faydalanabilmesi için KOSGEB tarafından belirlenen ve desteklenen sektörlerden birinde girişimcilik yapması gerekmektedir.
  • KOSGEB destekleri için işletme açılırken harcanan miktarların faturalarının saklanması gerekmektedir. Çünkü KOSGEB desteklerini harcamalarınız doğrultusunda sağlamaktadır.
  • En azından son 1 yıl öncesine kadar aynı sektörde işletme açmamış olmanız gerekmektedir.

KOSGEB Engelliler İçin Hibe Desteği

KOSGEB kurumu engelli vatandaşlar için hibe desteği, KOSGEB’in engelli girişimciler için sunduğu ilk destektir. Bu destek projesi kapsamında yapılan yardımlar tamamen geri ödemesiz olarak sunulmaktadır. Engelli vatandaşların girişimcilik kursunu bitirdikten sonra aldıkları sertifika bu destek için büyük önem arz etmektedir. Ayrıca sunulan projelerin de KOSGEB kurumu yetkilileri tarafından onaylanması gerekmektedir. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra KOSGEB hibe kredisi alınabilmektedir. KOSGEB kurumunun desteklediği sektörlerde işletme açmayı planlayan engelli vatandaşlara verilen engelli hibe desteği 50 bin TL tutarındadır. Hatta zaman zaman bakanlık tarafından bu hibe desteği 60 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bununla birlikte bu miktarlar, KOSGEB kurumunun engelli destekleri kapsamında sunmuş olduğu hibe desteğinin azami miktarıdır. Kurum tarafından bu hibeler yapılan işletme harcamalarına göre verilmektedir.

KOSGEB Engelliler İçin Faizsiz Kredi Desteği

KOSGEB engelli vatandaşlar için kredi desteği ise kurumun girişimcilik kursunu bitiren ve projesini onaylatan kişilere sunduğu bir diğer destektir. Bu destek kapsamında girişimcilere hibe desteğinin yanı sıra 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi sunulmaktadır. Bu krediler 1 sene ertelemeli olarak çekilebilmektedir. Yani kredi ödemeleri, kredi  çekildikten bir sene sonra başlamaktadır. KOSGEB engelli kredisi anlaşmalı bankalar aracılığıyla çekilmektedir. Kredi geri ödemeleri 4 yıla kadar vadelerle yapılmaktadır. Ayrıca kurumun kredi başvurularını değerlendirirken engelli vatandaşlara öncelik tanıdığı ve kredi ödemelerinde de indirim sağlayabildiği bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu