Devlet Destekleri

KOSGEB Desteği ile İş Fikirleri

Küçük ve Orta Ölçekli Girişimcileri destekleyen kurum olan KOSGEB desteği ile yapılabilecek yeni iş fikirlerini sizler için derledik.

KOSGEB destekleriyle iş sahibi olmak için tercih edilecek çeşitli iş kolları bulunmaktadır. KOSGEB desteği, sadece işletmelerin kuruluş maliyetlerini karşılamaktadır. İşletmenin içerisine alınacak hammadde, hayvan ve satışı yapılacak ürünlerin alınması için desteklerden faydalanmak mümkün değildir. Tarım, hayvancılık, üretim, dağıtım, pazarlama, toptancılık, perakendecilik ve çeşitli girişim alanlarında iş kurmak isteyen kişiler, KOSGEB desteklerinden faydalanabilir. KOSGEB desteklerinin toplam limiti 150 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu desteklerin 50 bin TL’si karşılıksız hibe, 100 bin TL’si faizsiz kredidir.

KOSGEB Desteği ile Tavuk Çiftliği Kurmak

Tavuk çiftliği kurmak için KOSGEB’in verdiği karşılıksız hibe desteğinden ve faizsiz kredi desteğinden faydalanmak mümkündür. Organik etlik tavuk yetiştiriciliği ve yumurta üretimi, son zamanlarda en fazla rağbet gören iş kollarından bir tanesidir. Tavuk çiftliğinin kurulması için gerekli giderlerin karşılanması adına, 150 bin TL değerinde destek hazırlanmıştır. KOSGEB destek limitleri, işletmenin giderlerine ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

KOSGEB Desteği ile Mantar Yetiştiriciliği Tesisi Açılabilir

Mantar üretimi hibe desteği alarak, kültür mantarı ve istiridye mantarı yetiştiriciliği için iş kurulabilir. Özellikle istiridye mantarı yetiştiriciliğini tercih eden kişiler, büyük gelirler elde etmektedir. KOSGEB girişimcilik destek programına dahil olup 32 saatlik eğitimleri tamamlayan girişimciler, mantar yetiştiriciliği desteğini kullanarak işletme açabilirler.

KOSGEB Desteği Alarak Mağaza Açmak

Mağazacılık sektörüne dahil olmak isteyen kişiler, KOSGEB hibe desteklerine başvuru yapabilir. Perakende sektöründe yeni projeler üretilmesi ve iş hakkında detaylı bir iş planının hazırlanması zorunlu tutulmuştur. İş planını kabul ettiren kişiler, KOSGEB desteğini kullanarak mağaza açabilir ve kurulum giderlerinin büyük bir kısmını KOSGEB’den alabilir. KOSGEB desteğiyle mağaza açıldığı zaman, destek öncesinde verilen eğitimleri ve stratejileri kullanarak Pazar alanında ilerlenebilir. Sadece mağaza değil, aktar, market ya da farklı gıda ürünlerinin satıldığı dükkânlar da kurulabilir.

KOSGEB İle Mobilya Üretim Atölyesi Kurulabilir

KOSGEB destekleri kullanılarak, sadece pazarlama alanında işletme açılması gerekmez. Ürünlerin üretimlerinin yapıldığı alanlarda da işletme açılabilir. Ahşap mobilya üretimi atölyesi açmak için KOSGEB girişimcilik programına katıldıktan sonra KOSGEB desteği alınmalıdır. İşletme giderlerinin büyük bir kısmı, KOSGEB desteği tarafından karşılanacaktır. Mobilya üretim atölyesi ve mobilyaların pazarlanacağı işletmelerin kurulması, bu dönemin en karşı işleri arasındadır.

KOSGEB Desteğiyle Alarak Bilgisayar Tamircisi Açılabilir

KOSGEB bilgisayar desteğinden faydalanarak, bilgisayar tamircisi ya da farklı bir alanda bilişim işletmesi kurulabilir. Bilgisayar tamirciliği ve bilişim alanındaki diğer işletmeler, her geçen yıl daha da değer kazanmaktadır. Bu işletmelerin kurulum ve donanım giderleri için toplamda 150 bin TL değerinde KOSGEB desteği belirlenmiştir. KOSGEB desteği alarak işletme kurmak isteyen kişiler, KOSGEB girişimcilik sertifikasını aldıktan sonra işletmeyi kurmak zorundadır. İşletmeye alınacak bilgisayar ve diğer ürünlerin en fazla 2 yıllık olması gerektiği unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu