Kredi Haberleri

Konut Kredisi İle Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredisi çekip ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri ve konut kredisi ile ev almanın avantajları ve dezavantajlarını detaylı olarak konumuzda anlattık.

Konut alımı bütçemiz nedeniyle finans desteği isteyen bir husus. Bu aşamada konut kredisi ile ev alırken dikkat edilmesi gereken bir çok neden sizleri maddi ve manevi yönden mağduriyetinizin önüne geçecektir. Ev almaya karar verdiğinizde ilk olarak bütçenizi belirlemelisiniz. Kredi yöntemine başvuracaksanız, bankalardan gelirinize göre ne kadar kredi çekeceğinizi belirlemeniz gerekir. Kendi muhasebeniz her zaman doğru olmalı ki burada konut, emlak, banka üçgeninde bilgi sahibi olmak gerekir.

Emlakçılara Komisyon Veriyoruz

Almak istediğiniz evin emlakçıdan satışa sunulup sunulmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu durumda  emlak masrafıyla da karşılaşırsınız. Emlakçı komisyonuyla birlikte bütçenizin daha da zorlanacağını göz önünde bulundurmalısınız. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız sahibinden satılık ilanlara bakmanız gerekmektedir.

Alacağınız Evleri ve Konut Kredisi Faizlerini Karşılaştırın

Kesin karar vermeden önce mutlaka beğenip, uygun bulduğunuz evler arasında karşılaştırma yapmanız gerekmektedir. Fiyat, büyüklük, evin konumu, ulaşım imkanları gibi kıyaslamalar yaparak sizin için en doğru kararı vermeye çalışmalısınız.

Konutun Krediye Uygunluğu Öğnemli

Almayı düşündüğünüz konut kredisi uygunluk durumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer uygunluk göstermiyorsa hem zaman kaybı hem de yine bu durumun daha sonra öğrenilmesinden dolayı ekspertiz ücretinin iade edilmesinden dolayı zarara uğramanıza neden olur.

Konutun Piyasa Değeri Ne Kadar?

Almak istediğiniz evin piyasa değerini araştırmanız gerekmektedir. Bunun için Muadili ev ve kira fiyatına göre ev değeri belirleme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Aynı metrekare, konum, katta yer alan bütün benzeri konutların fiyatlarının ortalamasının yapılmasıdır. Kira bedeli yöntemi ise almayı düşündüğünüz evin muadillerinin kira ortalamasının 215 ile çarpılması sonucunda ev fiyatının bulunması durumudur. Bu iki yöntemi uygulayarak aldığınız ortalama ile daha sağlıklı bir sonuç elde etmeniz mümkündür.

Konutumuza İpotek Kaydı Yapılıyor

Almayı düşündüğünüz evin haciz kaydı varsa bu haciz kalkmadığı sürece kredili ya da kredisiz tapuyu almanız kesinlikle mümkün değildir. Yine evin ipotekli durumunda olması halinde ipoteği kabul etmediğiniz sürece tapuyu almanız mümkün değildir.

Bunlar dışında evin boyası, badanası, rutubet durumu, ulaşım imkanları, komşuluk ilişkileri, sosyal merkezlere uzaklık yakınlık gibi durumları da araştırıp kararınızı mutlaka öyle vermeniz gerekmektedir.

Evi Müteahhitten mi Yoksa Emlakçıdan mı Almalı?

Günümüzde inşaat alanında farklı yollarla ev sahibi olmaya çalışılmaktadır. En uygun konut kredisi veya nakit olarak uygun fiyata ev sahibi olmayı herkes ister. Detaylı araştırmalar sonucunda kendimize en uygun rahatça yaşayabileceğimiz evlerde yaşamamız mümkündür.

Emlakçı Aracılığı ile Ev sahibi Olmak

Ev sahibi olabilmek için başvurduğumuz yöntemlerden bir diğeri ise emlaktır. Ev almak için belirli araştırmalar yapmamız konusunda bizlere yardımcı olan emlakçı kuruluşlar vardır. Emlakçılar ise anlaştıkları müşterilerinin evlerini pazarlama hususunda anlaşarak belli komisyonlar karşılığında ev satmaktadırlar. Emlakçılar, genellikle ev satın alırken kendi belirledikleri yüzdelik hesaplarla hem ev alan kişiden hem de evini sattığı müşterisinden komisyonlar almaktadır. Böylelikle emlak aracılığı ile ev alan müşteriler belirli bir miktar ücrete tabii tutularak ev sahibi olmaktadırlar.

Müteahhit Aracılığı ile Ev Sahibi Olmak

Ev sahibi olmak isteyenlerin sıkça başvurduğu bazı yollardan birisi de müteahhit aracılığı ile ev sahibi olmaktır. Daha uygun fiyatlarla ev sahibi olabilmek için öncelikle evimizin bulunmasını istediğimiz alanlarda arsa fiyatları araştırılır. Bulmuş olduğumuz arsalar üzerinde anlaştığımız müteahhitler ile birlikte arsanın konumuna uygun bir şekilde ev yapılabilme ihtimalleri konuşulur. Müteahhit, bir takım hesaplamalar yaparak arsa üzerine kaç m2 ev yapılabilir, bina yapısı nasıl olmalıdır, binayı en veya boy bakımından hangi şekillerde inşa edebiliriz gibi bir takım planlamalar yapar. Bu planlamalar dahilinde arsa sahibi olan kişi ile anlaşma yapma yoluna gider. Ev sahibi ile anlaşırsa arsa üzerine yaptığı dairelerden birisini ya da birkaçını kendi adına yaptırmak istediği teklifini sunabilir. Böylelikle hem müteahhit hem de arsa sahibi daha uygun fiyatlarla ev sahibi olabilirler. Dolayısıyla emlak aracılığı ile ev sahibi olmak çok daha masraflı olduğundan müteahhit aracılığı ile ev sahibi olmak çok daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Konut Projelerinden Ev Almak

Projeden ev almak, daha çok kar amaçlı yapılmaktayken, günümüzde evlerin daha lüks ve daha kullanışlı yapılmaya başlanılması ile yapılmış hazır evlerin fiyatlarının çok artmasıyla daha çok içinde oturmak amaçlı satın alınmaya başlandı. Projeden emlak satın almanın doğru bir karar olup olmadığı değişkenlik gösterir.

Avantajları

-Yapılmış hazır evlere nazaran daha uygun fiyatlarda olması sebebi ile bütçeyi çok zorlamaması

-Yapıldıktan sonra daha çok değerlenip, prim yapabilme olanağının olması

-Satın alınacak daireyi ve katı seçebilme imkanının olması

-Yapılacak evin içinde, kişilerin kendi özel zevk ve ihtiyaç uygun, istenilen değişikliklerin yapılabilir olması durumu

-Proje sahipleri ile bazı bankaların anlaşma sağlaması ile bütçeye uygun konut kredisi imkanlarının sağlanabilir olması

 Dezavantajları

-Proje olumsuz nedenlerden dolayı tamamlanmayabilir, ya da teslim edilmesi gereken zaman içinde bitirilemeyebilir.

-Proje halindeyken belirtilen özelliklerin, yapıldığında farklı çıkabilme ihtimalinin olması

-Satın alma işlemi iptal edilmek istendiğinde, belli bir tazminat bedeli ödemek zorunda kalınması

-Projenin yapımında kalitesi düşük, adi malzemelerin kullanılması ihtimali

Konut ​​​​​Projelerine olan ilginin artması ile yaşanan olumsuz durumlar ve mağduriyetler artmıştır. Yaşanan bu olumsuz durumları önlemek için, tüketicinin haklarının korunması ile ilgili yönetmelik hazırlanıp yürürlüğe girdi. Projeden ev almaya karar vermeden önce, mutlaka bu yönetmelik ile ilgili maddeler okunup öğrenilmelidir.Bu yönetmelik ile riskler azalmış olsa bile tamamen yok olmamıştır. Yukardaki olumsuz durumların yaşanma ihtimali hep vardır.

Konut Alımında Hisseli Tapu Nedir?

Hisseli tapu sahibi olmak ne kadar hisseye sahip olduğunu gösteren durumdur. Ortak mülkiyette satış için kat mülkiyete döndürmek gerekir. Dava açarak kişilerin tapuya gidip kat mülkiyete geçiş için tapu sicil müdürüne beyanda bulunmaları gerekir.

Konut Alımında Müstakil Tapu

Müstakil tapu hissedarın olmamasıdır. Parselin bir kişiye ya da bağımsız bir bölümün bir kişiye ait olmasıdır. Müstakil tapu hisseli tapudan her zaman daha iyidir. Müstakil tapuda kişi her türlü tasarruf hakkını kendi kullanır. Hisseli tapuda ise bütün paydaşların muvafakat namesi alınır. Örnek olarak bir inşaat yapılacaksa tüm paydaşlar projeye imza vermelidir. Yani hisseli tapuda paydaşlardan biri dava açarak taşınmazı satışa çıkarabilir. Tabi ki bu bir risktir. Hisseli tapu alırken hisse üzerinden haciz veya ipotek olmadığı kontrol edilmelidir. Paydaş veya paydaşların yerle ilgili ön alım hakkı, kullanmayacakları taahhüt edilmesi gerekir.

Ön Alım Hakkı Nedir?

Mülkiyetini hak sahibi kişi payını üçüncü kişilere satması halinde diğer hak sahiplerine söz konusu payı öncelikle satın alma hakkı veren bir haktır. Ön alım hakkı, ortak mülkiyetin başlamasıyla doğar ve bir payın üçüncü kişilere satışıyla kullanılır hale gelir. Ön alım hakkının kullanılması hak sahibi ile payın satıldığı alıcı şartları satıcı ile davalı arasındaki sözleşmenin aynı olan satım ilişkisi kurulmuş olur. Ön alım hakkı, belirli şartların bir arada kullanılabilmesine haktır.

İlginizi çekebilir: https://www.vaynat.com/konut-kredisi-almak-icin-sartlar-nedir-kredi-notu-kac-olmali

Hisseli Emlak Satışı

Arsa tapulu gayrimenkul satışı yani hisseli emlak satışı, farklı şekillerde gerçekleşebilir. Hisseli satış arsa payı veya hisse devri olarak uygulanır. Hisseli satışlarda gayrimenkulün bir kısmını direk satışa açmak mümkündür. Örneğin, bir firma, ve ya müteahhit ya da şahıs tarafından yapılan arsa üstündeki bina, tapuda gözükmeyip sizin almış olduğunuz arsadan bir paydır.

Emlak alım satımı konusu itibariyle en küçük ayrıntıyı bile öğrenmek zorunda olduğumuz bir husus. Bir çok tüketici hayatında bir kez ev sahibi olabiliyor. Bu aşamada attığı adımlar konut kredisi borcunun ödenmesi ile tamamen ev sahibi oluncaya kadar tüm hususları yakından etkiliyor. Maddi ve manevi açıdan mağduriyetler söz konusu. Bu nedenle ev alırken neye dikkat etmeliyiz iyi bir araştırma sürecinden geçireceğimiz önemli bir başlık.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu