Güncel Konular

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletimiz yakacak yardımı veya kömür yardımı başvurusu işlemlerini yerine getiren yardıma muhtaç kişilere desteklerini sürdürmektedir.

Kömür yardımı başvurusu genellikle belediyelere yapılmaktadır. Belediyeler her sene yoksul ailelere kömür yardımı yapmaktadır. Bunun en temel sebebi ise sosyal devlet anlayışıdır. Devletimiz bu anlayış çerçevesinde yönetildiği için halkın asgari yaşam düzeyinin altına düşmemesi adına çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalardan birisi de yakacak yardımında bulunmaktadır. Elbette yakacak yardımı herkese yapılmamaktadır. Kömür yardımı almak için belirli şartları taşıyor olmanız gerekmektedir.

Kömür Yardımını Kimler Alır

Kömür yardımını alabilecek kişiler, ihtiyaç sahibi kişilerdir. Yani, temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken yoksul ailelere bu yardım verilmektedir. Genellikle hane içerisine giren aylık gelirin asgari ücret sınırının altında olması kömür yardımı alınabileceğini gösterir. Bununla birlikte eve giren aylık gelir, asgari ücrete denk veya daha fazla ise de ailenin kalabalık olması durumunda yine kömür yardımı alınabilmektedir. Kısacası kömür yardımı alabilecek kişiler, bu desteği görmedikleri takdirde yakacak ihtiyaçlarını karşılayamayacak kişilerdir.

Kömür Yardımı Başvurusu Yapma

Yakacak yardımı başvurusunda bulunmak için genellikle ikametgah adresinizin bulunduğu ilçenin belediyesine gitmeniz gerekmektedir. Belediyelerin genellikle sosyal yardımlaşma için kurulmuş birimleri bulunmaktadır. Bu birim belediyenizde yoksa da belediyeye gidip kömür yardımı başvurusunda bulunmak istediğinizi söylediğinizde, belediye çalışanları sizi bu konuda görevlendirilmiş birime yönlendirmektedir. Başvuru sırasında sizden ikametgah belgesi ve yoksulluk belgesi talep edilebilmektedir. Yoksulluk belgesi bağlı bulunduğunuz muhtarlıktan alınmaktadır.  Bunun haricinde belediyeler ve kamu yararına çalışan vakıflar yakacak yardımı yapmak için muhtarlarla irtibata geçmektedir. Muhtarlığa gidip kömür yardımı istediğinizi bildirerek de başvuru yapabilirsiniz.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır

Kömür yardımı almak için yaptığınız başvuru sonrasında, belediyelerin ve kamu yararına çalışan vakıfların başvuruları incelemek için kurduğu komisyonlar devreye girmektedir. Bu komisyonlar muhtaçlık durumunuzu değerlendirmekte ve uygun gördükleri takdirde yakacak yardımı başvurunuzu bir rapor ile olumlu sonuçlandırmaktadır. Başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı aracılığıyla dağıtım başlatılmaktadır. Genellikle dağıtımlar sosyal yardım kuruluşları ve belediye kaymakamlıkları görevlileri aracılığıyla yapılmaktadır. Yardım miktarı her sene Maliye Bakanlığı nezdinde yapılan değerlendirme sonucuna göre belirlenmektedir. 2019 senesinde kömür yardımı her aile için 30 torba olarak belirlenmiştir.

Kömür Yardımı Başvurusu Sorgulama

Kömür yardımı başvuru sonucu sorgulama işlemi e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru sonucunuzun olumlu olup olmadığını merak ediyorsanız ilk yapmanız gereken T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanızdır. Sisteme e-Devlet şifresi olmayan kişiler elektronik imzaları veya müşteri oldukları bankanın internet bankacılıkları üzerinden de girebilmektedir. Eğer hiçbiri sizde mevcut değilse e-Devlet şifresi edinmek için PTT şubesini ziyaret edebilirsiniz. 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi verilmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken adımlar şu şekilde belirlenmiştir:

  • E-Devlet sistemi ana sayfasındaki “Kurumlar” sekmesine tıklayarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kurumu seçilmelidir.
  • Ardından listelenen kurum hizmetleri arasından “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” hizmetine tıklanmalıdır.
  • Bu hizmet üzerinden kömür yardımı sorgulaması birkaç saniye içerisinde yapılabilmektedir.

Sigortalılara Kömür Yardımı

Asgari ücretliye kömür yardımı yapılabilmektedir. Çünkü kömür yardımında temel kriter ailenin yoksulluk durumudur. Eğer asgari ücret kazandığınız takdirde evinizi geçindirmekte zorluk çekiyorsanız ve muhtaç durumdaysanız kömür yardımı hizmetinden faydalanabilirsiniz. Özellikle kalabalık ailelerde bu durum sıklıkla yaşanmaktadır. Böyle bir sıkıntısı olan kişilerin ilk yapması gereken bağlı bulundukları muhtarlığa giderek kömür yardımı talep etmektir. Kömür yardımı başvuru sürecinden sonra başvurunuz değerlendirilecek ve olumlu sonuçlandığı takdirde tarafınıza yardım sağlanacaktır. Başvuru durumunuzu e-Devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu