Motivasyon

Kişisel Motivasyon Kazanmak İçin 15 Yöntem

Kişisel motivasyon kazanmak aslında kişinin kendi elindedir ve severek yaptığı şeyleri işe hayatına yada gündelik hayatına yansıtarak mutlu olmasıdır.

Herkesin motive olma konusunda birtakım problemleri vardır. Bazen ikili ilişkilerde yaşadığımız bir anlaşmazlık bazen maddi sıkıntılar bazen de yoğun iş yükünün verdiği baskı kişiye motive olma konusunda engel olurlar. İşte size her güne başladığınızda gününüzü maksimum enerji ve verimle geçireceğiniz kişisel motivasyon kazanmak için 15 yöntem.

Hayatta her zaman bir şeyleri erteleme, bizim sorumluluğumuz olan işleri her zaman erteleyerek bir türlü başlayamama gibi problemlerin temel nedeni motivasyon eksikliğidir. Önerilerimizi okumadan önce sizde motivasyon eksikliğinin kaynaklandığı nedeni bulmak çok önemlidir. Motive olmanızı engelleyen nedeni belirledikten, tespit olduğunuz nedenle, özel olarak ilgilenin. Şimdi sizler için özenle belirlediğimiz kişisel motivasyon kazanmak için 15 yöntemi dikkatle inceleyin.

Kişisel motivasyon kazanmak için yöntemler:

1.   Hiçbir şeyin imkansız olduğunu düşünmeyin.

Daha önceler sizin için imkansız olduğunu düşündüğünüz faka azimle çalışıp başarıyla sonuçlandırdığınız anılarınızı hatırlayın. Size imkansız gelen işe başlamadan önce iyi bir plan yapın ve başlayın. Planınızda çok fazla ayrıntılı olmayın. İşe başladıktan sonra bazı şeyleri doğaçlama olarak yapın.

2.   Ne olursa olsun inancınızı yitirmeyin.

Ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz var ve bu hayalinizi biriyle paylaştınız o da size yapamayacağınızı söyledi. Bu durum inancınızı kırmasın içinizden ‘sen yapamazsın dediğin için yapacağım’ gibi cümleler kurarak kendinize olan güveni güçlendirin. Kesinlikle çok isteyip de başarısız olduğunuz bir durumdan dolayı umutsuzluğa kapılmayın.

3.   Başarılı olan insanları izleyin ve heveslenin.

Çevrenizde veya bulunduğunuz toplumda kendini ispatlamış insanların üzerinden gözlerinizi ayırmayın. Onlardan taktikler öğrenin.

4.   Motive eden dizi ve filmleri kaçırmayın.

Motive edici dizi ve filmleri izleyin. Bu tür filmler genelde birilerinin hayatından esinlenerek yazılan biyografik filmlerdir.

5.   Sabah gözünüzü açtığınızda iyi şeyler düşünün.

Kişisel motivasyon kazanmak için 15 yöntemden biri de sabah yataktan çıkar çıkmaz sizi motive edecek şeyler söyleyin. Birkaç tane motive edici söz okuyarak kendinizi motive edebilirsiniz.

6. Gündelik problemleri unutun.

Bazen sıkıntılı süreçlerden geçebilirsiniz. Bu sıkıntılar mutlaka geçecektir. Düşünerek sıkıntının kalıcılığını arttırırsınız.

7.   Olumsuz kelimeleri hayatınızdan çıkarın.

Asla yapamam, benden hiçbir şey olmaz, imkanı yok gibi kelimelerin hayatınızda yeri yok. Size zarar vermekten başka hiçbir işe yaramazlar.

8.   Hayatta her şey olabilir. Hazırlıklı olun.

Hayatta en kötüsü bile başınıza gelebilir. Her türlü olumsuzluğa karşı hazırlıklı olmaya çalışın. Bu düşünce tarzını kullanırsanız yaşadığınız olumsuzluklar sizi o kadar da etkilemeyecektir.

9.   Spor yapın, bol bol yürüyün, doğadan kopmayın.

Spor yapın ve balkonunuzda bile olsa bir sürü bitki yetiştirin. Doğa yürüyüşleri gerçekleştirin.

10.        Motive edici müzikler dinleyin.

Özellikle hareketli ve sizin sevdiğiniz güncel müzik listelerini takip edin.

11.        Kendinize ödül verin.

Başarıyla sonuçlanan hedefleriniz için kendinizi ödüllendirin. Bu tür güzellikler kendinizi değerli hissettirecektir.

12.        Başarılarınızı hatırlatan anılarınızı göz önünde tutun. Bunlar size güç verir.

Başarınız karşılığında almış olduğunuz bir madalya, bir kurdele küçük bir hediye motive olmanız konusunda size çok yardımcı olacaktır.

13.        Gelişime açık olun.

Yenilikçi olun, gündemi takip edin ve kendinizi sürekli güncelleyin. Bu size özgüven verir.

14.        Elinizdekinin değerini bilin.

Sahip olduğunuz her şey büyük bir değerdir. Onları dişinizle tırnağınızla mücadele ederek elde ettiniz. Bu bir eşya veya sevgiliniz olabilir. Her zaman şükredin.

15.        İletişim becerilerinizi geliştirin.

Kişisel motivasyon kazanmak için 15 yöntemin en önemlilerinden biri olan insanlarla olan diyaloğunuzdur. Çevrenizle kurduğunuz ilişkilerin motivasyonuz üzerindeki etkisi büyüktür. Başka kültürlere, toplumlara ve kişiliklere karşı anlayışlı olun. Alçak gönüllü olun, hata yaptıktan sonra özür dilemeyi bilin, insanları küçük görmeyin ve kendinizi olduğunuz gibi kabul edin.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu