Devlet Destekleri

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? Şartları Nedir?

Kısa çalışma ödeneği; ekonomik, sektörel, bölgesel kriz ya da zorlayıcı nedenler ile iş yerindeki çalışma sürelerinin minimum üçte bir oranında azaltılması ile beraber sigortalıya gelir desteği sağlayan bir ödenektir. Ayrıca süreklilik koşulu aranmadan iş yerindeki faaliyetlerin durdurulması durumunda da kısa çalışma ödeneği verilmektedir. Kısa çalışma ödeneği; Bakanlar Kurulu’nun kararı kapsamında, 3 aydan 6 aya kadar uzatılabilmektedir. Kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki 120 gün içerisinde kesintisiz olarak kişinin çalışmış olması ve aynı zamanda son 3 yıl içerisinde minimum 600 prim gününün ödenmiş olması şartı aranmaktadır. İşsizlik Sigortası Fonu kapsamında verilen bir ödenektir. Başvurular işveren tarafından yapılmaktadır.

Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

Kısa çalışma ödeneği koşulları aşağıda verilmiştir:

  • İşverenin kısa çalışma talebinin üzerine iş müfettişlerinin inceleme yapması ve bu talebi uygun bulması gerekmektedir.
  • Kısa çalışmaya başlaması ile beraber işçinin çalışma süreleri ve prim ödeme şartları gibi koşulları sağlıyor olması gerekmektedir. Covid-19 sebebi ile yapılmış olan kısa çalışma başvuruları için son 60 gün içerisinde sigortalı olunması, 3 yıl içerisinde de 450 prim günün ödenmiş olması istenmektedir.
  • İş müfettişlerinin hazırladığı ve kısa çalışmaya katılacak olanların bulunduğu listesinde işçinin bilgisi bulunmalıdır.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kısa çalışma talebinde bulunulması için Kısa Çalışma Talep Formu ve Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesi gerekmektedir. Bu belgeler ile kısa çalışma talebinde bulunulabilmektedir. Ancak kısa çalışma talebi, işçilerin bulunabileceği bir talep değildir. İşverenleri adına işçilerin bulundukları bir taleptir. İŞKUR Yönetim Kurulu, talebi değerlendirmektedir. Ancak eğer kısa çalışma talebinde bulunulmasının sebebi; deprem, yangın, su baskını, heyelan, salgın hastalık, seferberlik gibi sebepler ise bu durumda yönetim kurulunun karara onay vermesi beklenmemektedir. İş müfettişleri gerekli incelemeleri yaptıktan ve uygunluk testini tamamladıktan sonra başvuru onaylanmakta ve sonuçlanmaktadır. Bu süreçte kısa çalışma ödeneği alacak olan işçi listesi değiştirilir ise veya kısa çalışma süresi arttırılacak ise; bu talepler yeni bir başvuru altında değerlendirilmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Hesaplanır?

Kısa çalışma ödeneğinin miktarı hesaplanırken; sigortalının son 12 aylık prime esas kazancının bilinmesi gerekmektedir. Bu kazanç üzerinden günlük ortalama brüt kazancı hesaplanmaktadır. Ardından günlük ortalama brüt kazancın %60’ı bulunmaktadır. Bulunan tutar, alınacak olan kısa çalışma ödeneğidir. Ancak bu tutar; dönemin aylık brüt asgari ücretinin %150’sinden fazla olamamaktadır.

Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır?

Kısa çalışma ödeneğinin çekilmesi için PTT şubesine gidilmesi gerekmektedir. İş yerinin haftalık çalışma süresi tamamlandıktan sonra çalışılmayan süreler için aylık olarak ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme, her ayın 5’inde olacak şekilde yapılmaktadır. Kimlik belgesi ile beraber PTT’den alınabilmektedir. Ödeme tarihinin daha öne çekilmesini, değiştirilmesini isteyenler ise; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan onay almalıdırlar.

Kısa Çalışma Ödeneği Hangi Durumlarda Kesilir?

Kısa çalışma ödeneğinin kesilmesi için gerçekleşmesi gereken durumlar şu şekildedir:

  • Kısa çalışma ödeneği alırken işe girenlerin ödeneği kesilmektedir.
  • Yaşlılık aylığı almaya başlayanların kısa çalışma ödeneği kesilmektedir.
  • Kısa çalışma ödeneği alırken herhangi bir nedenden dolayı silah altına alınmış ise; kişinin ödeneği kesilmektedir.
  • Herhangi bir kanun sebebi ile çalışma ödevi doğmuş ve bu sebeple işinden ayrılmış ise; kısa çalışma ödeneği kesilmektedir.
  • Geçici iş göremezlik ödeneği almaya başlayanlar, aldıkları sağlık raporunun başladığı tarih ile beraber kısa çalışma ödeneğinin kesileceğini bilmelidirler.

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu