Devlet Destekleri

Kimlik Numarası ile Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kimlik numarası ile rapor parası sorgulama hakkında 2020 güncel bilgileri içeren yazımıza ve rapor parası nedir? diye merak edenler için detaylı bilgiyi konumuzda paylaşıyoruz.

Rapor Parası Nedir?

Diğer adı “İş Göremezlik Ödeneği” olan rapor parası işçilerin iş kazası meslek hastalığı, normal hastalık ve analık gibi engellerden dolayı işe gelmemesi durumunda gelir durumlarını dengelemek adına ödenen paradır. Bu paranın değeri işçilerin tedavilerinin ayakta ya da yatarak olması durumlarına göre değişmektedir.

Bu yazımızda TC kimlik numarası ile rapor parası sorgulama işleminin 4 farklı yöntemle nasıl yapıldığını anlatalım.

ALO 170 Hattı ile Rapor Parası Sorgulama İşlemi

Bu hat numarası Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ait bir hattır. Bu hat numarası ile rapor parası sorgulama işleminin yanı sıra iş hayatı ile ilgili bilgi ve prosedürlerde öğrenilebilir. Bu hat numarasını aradıktan sonra yetkililer size hangi talepte bulunmak istediğinizi soracaktır. Siz “Rapor parası sorgulama işlemi yapmak istiyorum.” dedikten sonra yetkililer sizden kimlik bilgilerinizi isteyecektir. Bu kimlik bilgilerinden sonra rapor parası sorgulama talebiniz onaylanacak ve size bilgi verilecektir.

E-Devlet Yöntemi ile Rapor Parası Sorgulama İşlemi

  • E-Devlet sistemine giriş yapın ve sizden istenen T.C. kimlik numarasını girin ve ardından şifrenizi girin. E-Devlete giriş yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.
  • Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan arama kısmına “4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme” yazın ve hemen altta çıkan seçeneğe tıklayın. Eğer bununla uğraşmak istemezseniz https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme bağlantısına tıklayarak rapor parasını sorgulayabilirsiniz.
  • Dilerseniz e-Devlete giriş yaptıktan sonra ana sayfa üzerinde bulunan “Kurumlar” sekmesine tıklayın ve daha sonra buradan “S” harfine tıkladıktan sonra “Sosyal Güvenlik Kurumu” seçeneğine tıklayın. Bu seçenekteki listeden “4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme” seçeneğine tıklayarak rapor parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Şubesine Giderek Rapor Parası Sorgulama İşlemi

Herhangi bir PTT şubesine, TC kimlik belgenizle giderek buradaki herhangi bir yetkiliye iş göremezlik ödeneğini sorgulayabilirsiniz. Ayrıca iş göremezlik ödeneği genellikle PTT kurumlarında verilmektedir.

SGK’nin Telefon Numarasını Arama ve SGK’ye Giderek Rapor Parası Sorgulama İşlemi

Bağlı bulunduğunuz şehrin SGK numarasını arayarak ya da TC kimlik belgenizle şahsen giderek rapor parası sorgulama talebinde bulunabilirsiniz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu