Kamusal Haberler

Kıdem Tazminatı Tavan Ücreti

2020 yılı kıdem tazminatı tavan ücreti asgari ücrete yapılan zamma paralel olarak artış gösterdi. Asgari ücret geçtiğimiz günlerde yeni yıl girişi ile %15 oranında bir artış göstererek 2.324 TL olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıl 2.558 TL olan asgari ücret kıdem tazminatı, 2020 yılı içerisinde 2.943 TL oldu. Bu rakamlara göre asgari ücret kıdem tazminatında 385 TL zam gerçekleşmiştir. Yine bu rakamlar neticesinde 10 yıl boyunca asgari ücrete tabi tutularak çalışan bir kişi geçen yıla toplamda 29.439 TL kazanca sahip olurken girdiğimiz yıl içerisinde 3850 TL daha fazla bir tazminat alabilecek.

Kıdem tazminatı tavan ücreti de aynı oranla yükselerek geçtiğimiz yıl 6.380 TL olurken yeni yıl itibariyle 6.730 TL olarak hesaplandı.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı, belli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen ya da emeklilik sebebiyle işten ayrılması gereken çalışana, çalıştığı süreye göre hesaplanarak çalışılan iş yerinin topluca ödediği para miktarıdır.

Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir?

Kıdem tazminatını almaya hak kazanmak için yerine getirilmesi gereken şartlar, usulünce uygulandığı zaman kıdem tazminatından yararlanılabilir. Çalışanın aynı işverene bağlı olarak çalıştığı işyerlerinde en az bir yılı doldurmuş olması gerekmektedir. Çalışan emekli olduğunda, işveren tarafından işten çıkarıldığında işçi haklı bir sebep göstererek kıdem tazminatından faydalanabiliyor.

Bunun yanı sıra, yaş dışındaki emeklilik koşulları sağlandığında işçi işten çıkarak kıdem tazminatı alabilir. Bazı istisnai durumlarda erkek çalışanlar askere giderken, kadın çalışanlar da evlendiklerinde bir yıl içinde işten ayrılırlarsa kıdem tazminatı almaya hak kazanabilmektedirler.

Yaş Dışındaki Emeklilik Koşulları Nasıldır?

Yaş dışındaki emekli olma koşullarını doldurmak suretiyle örneğin 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe girip 15 yıl sigortalılık 3600 prim gününü tamamlamış olan çalışanlar kendi istekleriyle işten ayrılırken kıdem tazminatı talep edebilirler. Bu durumda olup brüt ücreti tavanı alan kişiler, yılın Ocak ve Temmuz aylarında ayrılırken alacakları kıdem tazminatından daha yüksek bir tazminat alacaklardır. Çalışma süresi belirtilenden daha uzun olan kişilerin kıdem tazminatı tavanına dikkat etmeleri gerekiyor.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken ödenen maaşa ilaveten çalışana sağlanmış para veya para ile ölçülmesi mümkün olan diğer desteklerin de dikkate alınması gerekir. Maaş bordrosunda görünen brüt ücret çıplak ücret olarak değerlendirilir. Bunun dışında yemek, servis – yol – ulaşım, barınma ve kira yardımları, bayram harçlığı olarak ödenen tutar, yakacak, aydınlatma, giyim yardımı, kıdem ücreti, teşvik primi, ikramiyeler ve diğer pirimler de eklenerek giydirilmiş ücret olarak dikkate alınacaktır.

Belirtilen bu ödemelerin giydirilmiş brüt ücrete dâhil olabilmesi için devamlılık söz konusu olmak zorundadır. Özel sağlık sigortası ya da hayat sigortası primi ödemelerinin de kıdem tazminatına esas ücrete eklenmesi gerekir. Bir yıllık takvim içinde ödenen ödemelerin tamamı toplandıktan sonra 360 güne bölünür. Hesaplanan 1 günlük ödemenin 30 katı, brüt ücrete eklenerek giydirilmiş ücret hesaplanır.

Örneğin, brüt ücreti 3.500 TL olan bir çalışana maaşının yanında aylık olarak 300 lira yemek, 200 lira ulaşım, yardımı ve dini bayramlarda toplam 2.000 lira harçlık ödeneği verildiği takdirde bu çalışanın yıllık kıdem tazminatı 3.500 + 300 + 200 + 166 = 4.166 TL olarak hesaplanır. Hesaplamadaki 166 TL 2.000 TL tutarında olan bayram harçlığı ödeneğinin bir yıla bölünmesiyle 30 güne karşılık gelen tutardır.

Kıdem Tazminatını Kimler Tavan Ücretten Alabilir?

Kıdem tazminatı tavan ücretinden yararlanacak kişiler brüt ücreti yüksek olan çalışanlardır. Ocak ayından itibaren geçerli olan zammın ardından kıdem tazminatı tavan ücreti ile tazminat alacak kişilerin 6.400 TL üzerinde bir brüt ücrete sahip olmaları gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu