Kişisel Gelişim

Kendini İyi Tanımak İçin Yöntemler Nelerdir?

İnsanın kendisini tanıması, hayatı boyunca atacağı tüm adımları doğru şekilde belirlemesine yardımcı olacaktır. Kendini iyi tanımak için kullanılabilecek belli başlı yöntemler, kişilerin psikolojik ve fiziksel anlamda daha güçlü bireyler haline gelmesini sağlamaktadır. Kendini değiştir dünyan değişsin kavramında yola çıkılarak, kendini iyi tanıyan insanların daha başarılı ve daha huzurlu bir hayata kavuştuğu düşünülebilir. Kendini iyi tanımak için uygulanabilecek belli başlı yöntemler söz konusudur. Kendini iyi tanımak için kullanılan yöntemlerin özellikleri, yazı içerisinde detaylıca ele alınmıştır.

İç Sesi Dinleyerek Kendini Sorgulamak

İnsanların kendini sorgulaması, kişilik analizi ve kendini tanıma açısından oldukça mühimdir. Olumlu ve olumsuz durumlarda ne tür tepkiler verildiği, panik anlarında nasıl davranıldığı ya da genel olarak nasıl bir kişiliğe sahip olunduğu hakkında düşünülmelidir. Kişilerin kendilerini tanımaları için ilk olarak tepkilerini bilmeleri ve bu tepkiler arasındaki olumsuzlukları tespit etmeleri gerekir. Ayrıca dünyaya olan bakış açısı da sorgulanmalı, bakış açısının değerlendirilmesi için kişilerin kendilerine etkili sorular sormaları gerekir. Maddi rahatlığa sahip olunduğunda ne yapılmak istendiği ve nasıl bir insan olunacağı, geçmişte yaşanılan hangi olaylardan pişmanlık duyulduğu ya da insanların kendilerini hangi sıfatlarla tanımlayacağı gibi sorular, kişilik analizlerinin sonucunu belirleyecektir. Bu tür sorulara verilen cevaplar, kişilerin kendini sorgulamasını ve kendini tanımada etkili davranılmasını sağlamaktadır.

Bakış Açısı Değiştirilmelidir

Bakış açısının sorgulanmasının ardından, dünyaya karşı tüm tutumlar tespit edilecek ve hatalı olan bakış açılarının değiştirilmesi sağlanacaktır. Bakış açısının değiştirilmesi için uzun süreli bir mücadele sürecine girilecektir. Uzun yıllar boyunca yerleşmiş olan bakış açısının değiştirilmesi, beklenenden daha zor bir sürecin başlangıcı olabilir. Genel alışkanlıkların belirlenmesi ve alışkanlıklarda olan hataların düzeltilemeye çalışılması, dünyaya olan bakış açısının değiştirilmesi için gerekli adımın atılmasına yardımcı olacaktır.

İnsanların Düşüncelerinden Soyutlanmak Gerekir

İnsanların sözlerinin umursanması, kişilerin kendi iç seslerini dinlemesini engellemekte ve hayattaki birçok fırsatın kaçırılmasına yol açmaktadır. Çevredeki insanların yorumlarını umursamamak, kişilerin düşünceleri yerine kendi düşüncelerine önem vermek, kendini tanımaya yardımcı olmaktadır. İnsanların geneli, aynı türden ortalama bir yaşama sahiptir. Bunun sebebi sürekli olarak başkalarının düşüncelerine uyum sağlanması ve toplumun genel yapısından uzaklaşmaktan korkulmasıdır. Başkalarının düşüncelerinden soyutlanmaya başlandığı zaman, toplumdaki alışılmış düzenden daha yüksek seviyede bir yaşama kavuşulmaktadır. Karşılaşılan fırsatlara imkân tanınması ve toplumun fikirlerine kulak asmadan hedefe doğru yürünmesi, kendisini tanıyan başarılı bireylerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Geçmişe Dair Kötü Anılar Silinmeli ve Beyaz Bir Sayfa Açılmalıdır

Geçmişteki anılar düşünülerek, hangi olaydan pişmanlık duyulduğu ve olayların hangi neticeleri ortaya çıkardığı tespit edilmelidir. Geçmişte yapılan hatalarda, hangi davranışların etkin olduğu belirlenerek, o davranışlardan uzak durulmalıdır. Geçmişteki tüm anıları inceledikten sora, kötü anılar unutulmalı ve bu anılara sebep olan yanlış davranışlar tek edilerek, yeni bir sayfa açılmalıdır. Yepyeni bir sayfayla hayata başlanmasıyla birlikte, eski hatalar tekrarlanmaz ve kendisini iyi tanımış bir birey olarak doğru adımlarla hayata devam edilir.

Kazanmak İçin İnsanlar Kendisine Değer Katmalıdır

İnsanların kendini geliştirmesi, mevcut yaşamlarına değer katılmasını ve yeni bir düzen kurulmasını sağlayacaktır. Yeni başarılar elde etmek ve daha huzurlu bir yaşam sürmek için, değer katacak çalışmalara dahil olunmalıdır. Örneğin bir öğrencinin tek hedefi okulu bitirmek olmamalıdır. Okul süreci boyunca daha fazla değere sahip olunacak yöntemler tespit edilmelidir. Yabancı dil öğrenmek ya da meslekte farklı sertifikalara sahip olmak, kişilerin kendisine olan güvenini arttıracaktır. İnsanlar kendisine değer katmalı ve kendini tanıma sürecinin bir adım daha ötesine geçmelidir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu