Kamusal Haberler

Kendi Sigortanı Yatırma – İsteğe Bağlı Sigorta Ödeme

Kendi sigortanı yatırma yani bir diğer adıyla isteğe bağlı sigorta ödeme ücreti ne kadar? Kendi sigortanı yatırma için şartlar nelerdir? Başvuru nasıl yapılır?

Gate.io Kripto Para Borsasına Üye Ol %20 KOMİSYON İNDİRİMİ Kazan

Hiç bir kurumda çalışmayan ve kendi sigortalarını kendileri ödeyerek emekli olmak isteyen kişilerin başvurduğu bir yöntem olan isteğe bağlı sigortalı olabilmek için belirlenen prim tutarını dışarıdan ödemek gereklidir.

Özellikle emeklilik için prim gün doldurmayı bekleyen kişiler ve ev hanımlarının yoğunlukla tercih ettiği kendi sigortanı yatırarak emekli olma yolu için Bağ-Kur’un 4B kapsamında başvuru yapılmalı.

Kendi sigortanı yatırma yöntemiyle sigortasını yatıran kişiler hem emeklilik için hak kazanabilirken hem de sosyal sigortalı oldukları için hastanelerden de ücretsiz yararlanabiliyorlar.

İsteğe Bağlı Sigortalı Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Bağlı bulundukları ikametgah adreslerindeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak kendi sigortalarını kendilerini yatırabilen bireyler, kimlik kartlarıyla başvuru sırasında gerekli formları doldurarak girişlerini yapabilirler.

Ne Kadar Süre Ödeme Yapılır?

Yeni sigorta girişi yaptıracak kişiler için en az 5400 gün, normal emeklilik için 7200 gün, ev hanımları için ise yine 5400 gün en az tamamlanması gereklidir.

İsteğe Bağlı Sigortalı Olanların Prim Ödemesi Ne Kadar?

En düşük prim tutarı 2020 yılı için en az 941 TL olmakla birlikte en fazla 7060 TL ödenebilmektedir. Yüksek prim ödemelerinde avantaj olarak tabi ki emekli olduktan sonda daha yüksek maaş alınabilmekte.

İsteğe Bağlı Sigorta Başvuru Sonuçları Nereden Sorgulanır?

İsteğe bağlı sigorta başvurusu yapıldıktan sonra sorgulama işlemlerinizi E-Devlet üzerinden yapabilmektesiniz. https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu adresi üzerinden E-Devlet girişi yapıp, isteğe bağlı sigortalı başvuru durumunuzu ve sigorta prim ödemelerinizi sorgulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu