Yeni İş Fikirleri

Kendi İşinizi Kurmak İstiyorsanız Yapmanız Gerekenler

Kendi işinizi kurmak sanıldığı gibi zor olmamakla beraber hayatın tüm zorluklarına karşı varım diyebilecek cesareti içinde bulundurmaktan geçer.

Girişimcilik ruhu hemen herkeste birazda olsa vardır. Bununla birlikte bir kişinin kendi işini kurmayı düşünmeye başlamadan önce bile düşünmesi ve yapması gereken bazı şeyler vardır. Aksi halde zaten rekabet koşullarının üst düzeyde olduğu bir dünyada, başarısızlık kaçınılmaz bir hale gelebilir. Bununla birlikte ticaret her şekliyle riskle aynı anlamlara gelir. Hatta ne kadar risk o kadar kazanç ve kayıp anlamına gelir. Kendi işinizi kurmak istiyorsanız yapmanız gerekenler arasında; sektörel araştırma, finansal kaynak oluşturma, neden kendi işinizi kurmak istediğiniz sorusunun cevabını oluşturma, bu işi gerçekten sevip sevmediğiniz, ortaklı olacaksa ortağın doğru seçimi, bilmediğiniz konularda profesyonel yardım alabilmeyi başarabilmek, elinizdeki olanakların neler olduğunun net ve doğru tespiti öncelikli olarak gereklidir.

Kendi işinizi kurmak: Hem Bildiğiniz ve Hem de Sevdiğiniz işi Yapın

Bildiğiniz ve aynı zamanda sevdiğiniz bir işi yapabilmek, belki de yaşamınız boyunca hiç çalışmamanız anlamına bile gelebilir. Bu nedenle kendi işinizi kurmak istiyorsanız yapmanız gerekenler arasında, sevdiğiniz bir işi öğrenmeye çalışmak, başarıya giden yolun büyük kısmını kat etmek anlamına gelecektir.

Sektörel Araştırma

Yapmanız gerekenler arasında öncelik olan her zaman doğru ve derinlemesine bir sektör araştırmasıdır. Bu sayede sektörde nelere ihtiyaç olduğu, ihtiyaç fazlası olanların ne olduğu, sektörün geleceği gibi birçok konuda önceden ciddi bir bilgi birikimine sahip olursunuz. Bu durum daha başlangıçta bile size rekabet için önemli bir avantaj oluşturur.

Finansal Kaynak Oluşturma

Sermaye günümüzde de iş kurmak konusunda ki en büyük sorun. Girişimcilere ve kendi işini kurmak isteyenlere çok çeşitli kredi ve hibeler devletler, Sivil Toplum Kuruluşları ve benzeri mecralardan veriliyor. Elinizde sermaye olması durumunda, bu büyük sorun ortadan kalkabilir ancak eğer sermayeniz yoksa veya yeterli değilse, finansla kaynak oluşturma konusunda çaba harcamanız kaçınılmaz. Yeni bir iş kurduğunuz için, bu kaynağın geri ödemesi sırasında sorunlarla karşılaşmamak için, finansal kaynağın doğru şartlar ve koşullarda bulunması önemlidir.

Sıfırdan Kendi İşinizi Kurmak Mantıklı Mıdır
Sıfırdan Kendi İşinizi Kurmak Mantıklı Mıdır

Neden Kendi işinizi kurmak İstiyorsunuz?

Kendi işinizi kurmak istiyorsanız yapmanız gerekenler arasında ilk sıralarda, neden kendi işinizi kurmak istediğinizi belirlemektir. Bu sorunun net yanıtı, aynı zamanda sizin motivasyonunuzu sağlayacak ve hırsınızı körükleyecek bir anlam taşıyacaktır.

Yapmak İstediğiniz işi Gerçekten Seviyor musunuz?

Kendi işinizde olsa yapmak istediğiniz bu işi gerçekten sevip sevmediğiniz, açacağınız şirketin geleceğine yönelik ciddi bir veridir. Eğer işi sevmiyorsanız sadece potansiyel bir fırsatsa, buna yönelik hareket etmeniz daha başarılı sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Seviyorsanız durum zaten farklı bir hal alacaktır ve başarıya hem daha kısa sürede ve hem de uzun vadeli erişebilme şansınız olacaktır. Böylece planlamanız daha başarılı sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Doğru Ortak seçimi

Kendi işinizi kurarken eğer bu işi ortakla kurmak orundaysanız bile, doğru ortağı seçmek çok önemli bir karardır. İşle ilgili bilgili veya değil, hedefleriniz ve planlarınız konusunda anlaşabileceğiniz, işin yükünü eşit oranda sırtlanabilecek bir ortak bulamadığınız sürece, bu ortaklığında fazla uzun sürmeyeceğiniz unutmamanız gerekir. Doğru ortak bulmak, işi kurmaktan daha önemli bile olabilir.

Her Şeyi Bilmek Zorunda Değilsiniz

Kendi işinizi kuruyorsunuz ve bu işle ilgili iyi bir bilgi birikiminiz var. Durum böyle olsa bile reklam, pazarlama, yönetim, üretim gibi işin farklı safhalarının bulunduğunu ve her konuda bilgi sahibi olmak zorunda olmadığınızı unutmamalısınız. Şartlardan birisi de her işi bir bilene emanet etme becerisine sahip olmayı bilmenizdir. İşi uzmanlarına emanet ettiğinizde, her zaman daha fazla kar ve daha büyük bir Pazar elde edersiniz.

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu