Kamusal Haberler

Kaymakamlık Tarafından Yapılan Yardımlar

İlçelerin en üst düzey yönetim birimi olan kaymakamlık tarafından yapılan yardımlar ve bu yardımların maddi manevi olanlarını sizler için derledik.

Kaymakamlıktan alınabilecek yardımlar, sosyal devlet anlayışı nedeniyle devlet hazinesinden verilmektedir. Alınacak belgelerle şartların sağlandığının ispatlanması durumunda kişiler, kaymakamlık tarafından yapılan yardımlar ve diğer imkanlardan yararlanabilir. Belgeler, geliri ve sağlık durumunu resmileştirmeyi hedeflemektedir. Belgelerle kişilerin durumu ispatlandıktan sonra kişiler yardımlardan yararlanabilir. Ancak bu yardımların her biri için ayrı şartlar gereklidir.

Kaymakamlık Tarafından Yapılan Yardımlar Arasında Özürlü İhtiyaç Yardımı

Kaymakamlıktan özürlü ihtiyaç yardımı almak için evinizde bakmakla yükümlü olduğunuz bir özel gereksinimli birey bulunmalıdır. Kanunen özürlü kelimesi geçse de, aslen uygulamanın düzenlemesinin ardından isim özel gereksinimli bireylere sağlanan destekler şeklinde değiştirilecektir. Bu destekte özel gereksinimi olan bireyin özelliklerine göre destek hizmetlerinden yararlanılabilir. Bu hizmetler bakıcı desteği, maddi destek, teknik materyal desteği olabilir. Ayrıca ailenin engelli bireylere yönelik refakatçi kartı gibi tüm hizmetlerden yararlanması sağlanır.

Kaymakamlık Tarafından Yapılan Yardımlar Arasında Sağlık Yardımları

Kaymakamlıktan sağlık yardımı almak çok boyutlu bir destekten faydalanmak anlamına gelir. Sigortası bulunmayan ancak ihtiyaç sahibi olduğunu ispatlayabilen ailelere sağlık yardımlarında bulunulmaktadır. Bu kapsamda bu ailelerin ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlanır. Ayrıca ilaç alımlarında da destekte bulunulur.

Kaymakamlık Yardımlarından Proje Destek Yardımı

Proje desteğini kaymakamlıktan almak için yapmanız gereken, KOSGEB desteği bulundurmaktır. Alacağınız KOSGEB desteğini kaymakamlıklarda da kullanabilirsiniz. KOSGEB kurslarına giderek alacağınız sertifika için yapacağınız için şehir merkezinde değilse, kaymakamlık başvurusu yapabilirsiniz. aslında KOSGEB tarafından değerlendirmeler şehir merkezlerinde bulunan KOSGEB danışmanlık bürosunda yapılmaktadır. Ancak kişilerin kırsal kesimde bulunması durumunda kaymakamlık izni istenmektedir. Bunun yanında yöreye has bir durum meydana gelmesi ya da bölgede özel olarak yetiştirilen bir tarım ürününe başlanması durumunda bölge kaymakamından izin alınmalıdır. Bunun yanında bölgede bulunan arazide KOSGEB desteği ile işler yürütülecekse, bunun için de kaymakamlık izni gerekmektedir. alınacak izinlerden sonra kaymakamlık yardımına başvuru yapılabilir.

Kaymakamlık Desteklerinden Sosyal Destek Yardımı

Kaymakamlıktan sosyal destek almak tıpkı iş yeri açmak için alınacak proje desteği gibi, kişilere verilen maddi ve manevi altyapılı bir destektir. Sosyal destekler, meddi olarak zor durumdaki ailelerin yakacak, giyim, bakım ve erzak yardımlarını kapsar. Bu kapsamda verilecek destekler şu şekilde sıralanabilir:

  • Para yardımları: Yardıma ihtiyacı olan ailelere verilecek para yardımları, 3 aylık maaşlar şeklinde verilir. ihtiyaca göre belirlenen para miktarı, kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından verilmektedir.
  • Erzak desteği: Kaymakamlık, düzenli aralıklarda ailelere belli marketlerde harcayabilecekleri erzak kartları vermektedir. Kartlarla alınabilecek maddeler belli ve sınırlıdır. Gereksiz kullanımın önüne geçmek amacıyla kartlar, sadece seçili marketlerde ve yaşamsal olarak gerekli ürünlerde kullanılabilir.
  • Çocuk yardımı: Ekonomik olarak düşük ailelere, çocuklar için kırtasiye malzemesinden giyim eşyalarına kadar, düzenli aralıklarla destek paketleri gönderilmektedir. Bu kapsamda çocukların yaşına göre bez, mama, giyim veya süt yardımında bulunulabilir.
  • Kira yardımı: Kirada oturan, ancak kirasını veremeyen ailelerin kiraları, kaymakamlık tarafından ödenmektedir. Kira yardımı, işyeri ya da konut için talep edilebilmektedir.

Kaymakamlık Yardımlarından Gebelik Yardımı

Gebelik desteklerinden yararlanmak için kaymakamlığa başvuruda bulunmak yeterli olacaktır. gebelik beyan eden belge ve tetkik sonuçları ile yapılacak başvuruda, kaymakamlık tarafından istenen belgelerin hazırlanmasından sonra gebelik desteğinden yararlanılabilir. Bu destek, doğacak çocuğun neredeyse tüm ihtiyaçlarını kapsar. Yardımdan yararlanmanın şartları arasında annenin düzenli kontrollerini aksatmaması da bulunmaktadır. Ayrıca annenin fakirlik belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi belgeleri de hazırlaması gerekmektedir. bu belgelerle yapılacak kaymakamlık yardımı başvurusunun sonucuna göre doğacak bebeğin ve annenin ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda nakit para anneye teslim edilecektir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu