BankacılıkFinans ve Banka

Katılım Bankası Nedir? Hangi Katılım Bankası Daha Karlı?

Katılım bankası nedir? Katılım bankacılığı caiz mi? Katılım bankası kar payı nasıl dağıtılır? Türkiye’deki katılım bankaları hangileri? Hangi katılım bankası daha karlıdır?

Gate.io Kripto Para Borsasına Üye Ol %20 KOMİSYON İNDİRİMİ Kazan

Katılım bankaları günümüzde oldukça fazla insan tarafından tercih ediliyor. Katılım bankalarının tarihini biraz araştırdığımızda geçmişinin altınla ticaret yapılan dönemlere kadar uzandığını görebiliyoruz. Dünyanın pek çok yerinde çok farklı bankacılık sistemleri olsa da katılım bankacılığı oldukça uzun süredir devam ediyor. Standart bir bankanın kar sistemi, borç ve faiz üzerine kurulu iken, katılım bankalarında ise, kar ve zarar ortaklığına dayanan bir model izleniyor. Katılım bankacılığına konu olan herkes bu kar ve zarar sistemine dahil ediliyor. Katılım bankası nedir? Ve neden katılım bankaları açıldı? Türkiye’de hangi katılım bankaları var? Katılım bankacılığı hakkında merak edilenleri cevaplıyoruz.

Katılım Bankası Nedir?

Öncelikli prensibi faizsizlik olan ve faiz yerine kar ya da zarara katılma esasını öne çıkartıp, cari ve katılma hesapları ile fon toplayıp, müşterilerin istediği hizmeti ya da ürünü peşin olarak alıp taksitle müşteriye veren ve bu şekilde kar eden bankalardır.

Neden Katılım Bankası?

Katılım bankaları, faiz usulüne göre çalışmadıklarından dolayı, müslüman kişilerin bu bankalardan borç alabiliyor ve bu borcu rahatlıkla ödeyebiliyorlar. Üstelik hiçbir şekilde ne ödenen ne de yatırılan paraya faiz karışmadığı için katılım bankaları pek çok müslüman tarafından tercih ediliyor.

Türkiye Katılım Bankası Listesi

Türkiye’de hizmet veren çok fazla katılım bankası bulunmaktadır. Bu bankaları şu şekilde sıralayabiliriz,

  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Emlak Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası

Yukarıda sayılan bankalar, katılım bankaları veya katılım bankacılığı olarak hizmet veren aracı kurumlardır. Eğer faiz hassasiyetiniz bulunuyorsa, katılım bankalarından hizmet alabilirsiniz.

Katılım Bankaları Hangi Hizmetleri Sunuyor

Katılım Bankalarının sunduğu hizmetler aslında pek çok standart banka ile aynı diyebiliriz, yani normal bankalar ile arasında çok bir fark yok. Normal bankaların, kredi veya diğer ürünlerini, katılım bankaları farklı isimlerle sunuyor.

Diyelim ki, bir araba satın almak istiyorsunuz, ancak araba alacak paranız yok. Kredi çekmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz ancak katılım bankalarını kullanmak istiyorsunuz. Katılım bankaları size bu hizmeti taşıt kredisi olarak değil de taşıt finansmanı olarak sunuyor. Siz de böylece taşıt finansmanı alarak aracınızı alabiliyorsunuz. Ancak sistem faiz olmadığı için, ne kadar geri ödeme yapacağınız kesin değil. Yani 50 bin lira taşıt finansmanı çektikten sonra, geri ne kadar ödeme yapacağınızı bilemezsiniz. 5 yıl vadede 100 bin TL de ödeyebilirsiniz, 70 bin TL’de, 200 bin TL’de.

Katılım Bankacılığındaki Ürünlerin ve Hesapların Anlamı Nedir?

Katılım bankacılığında bir hesap açtırırsınız, ama normal banka sistemine alıştıysanız, ne anlama geldiğini anlamayabilirsiniz.

Cari Hesap (Vadesiz Hesap) Nedir?

Cari hesap, katılım bankalarında vadesiz hesap anlamına gelmektedir. Cari hesabı kullanarak, fatura ödeyebilir, ödeme yapabilir ve pek çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Cari hesaba para yatırarak bu parayı harcayabilirsiniz.

Katılma Hesabı (Kar Payı) Nedir?

Katılma hesabı, paranızdan kâr payı alabileceğiniz hesap türüdür. Yani normal bankalardaki vadesiz hesap türlerine benzemektedir. Katılma hesabı açtıran bireylerin, elde edeceği net bir kâr payı oranı yoktur. Yatırdığınız para fon kullandırma yöntemi ile kar veya zarara uğrar. Ticareti için finansman kullanan bir kişi, zarar ettiğinde parayı kullandıran da zarar etmektedir. Katılma hesapları, 1-3-6-12 ay şeklinde vadelerle açılabilmektedir.

Finansman (Kredi) Ürünleri Nedir?

Katılım bankalarının sunmuş olduğu finansman ürünleri, bankalardaki kredi ürünlerine benzemektedir. Bankanın sunduğu finansman ürünleri sayesinde kâr payı oranları ile bankadan alacağınız şey için finansman sağlayabilirsiniz.

Katılım Bankasında Nasıl Hesap Açılır?

Katılım bankalarında hesap açma işlemi, normal bankalar gibi basit ve hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Katılım Bankası Caiz Mi?

Katılım bankalarının verdiği kar paylarını almak Diyanet’e göre caizdir. Detetaylı açıklamayı Diyanet’in sitesinde alttaki gibi verilmiştir.

İslam’ın getirmiş olduğu genel finans, iktisat ve ticaret esaslarına aykırı olmamak kaydıyla kâr-zarar ortaklığı adı altında yürütülen kurumsal ya da bireysel ticari işlemlerde ve bu işlemler sonucunda elde edilen kârın katılımcılar arasında paylaşılmasında dinen bir sakınca yoktur. Belirlenen esaslara uygun çalışmaları durumunda katılım bankalarının kâr hesaplarına para yatırmak ve iştirakçilerine vermiş oldukları kâr payını almak caizdir. Kâr payı oranlarının, banka faizlerine yakın veya eşit olması söz konusu işlemi faize dönüştürmez. Ancak İslam’ın genel muamelat esaslarına uymayan faiz gibi işlemler ise hangi ad altında ve kim tarafından yapılırsa yapılsın caiz değildir

Kaynak: Diyanet

Hangi Katılım Bankası Daha Karlı?

Katılım bankalarının dağıttığı kar payı oranları anlık olarak güncellenmektedir. Ancak 2020 için en karlı katılım bankası Albaraka Türk olarak  öne çıkıyor.

Katılım Bankasında Hesap Açmak İçin Gerekenler

Bir katılım bankasında hesap açmak için aşağıdaki bilgilere veya belgelere ihtiyaç duyulur.

1- Hesap açılışı başvuru formu

2-Kimlik kartı veya nüfus cüzdanı

3- Şubeni isteyebileceği diğer bilgiler

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu