Finans ve Banka

Kara Listeye Giren Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?

Kara listeye giren kişilerin kredi çekmesi mümkün değildir. Bilindiği gibi bankalar kredi kullandırırken kişinin kredi sicilini incelemektedir. Bu nedenle kişinin kredi notunun düşük olması yani kredi sicilinin bozuk olması dahi kişinin kredi alabilmesini engellemektedir. Kara listede olan kişilerin ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından kredi kullanması yasaklanmıştır. Bu nedenle kredi kullanmaları mümkün değildir.

Kara listedeki kişilere kredi affı çıkabilmektedir. Ancak bu durumda dahi kişinin kredi kullanması mümkün değildir. Çünkü kişinin kredi sicili zaten bozulmuş durumdadır. Bankalar sistemde bu durumu inceleyecekleri için kredi kullandırmayacaktır.

Kara Listeden Çıktıktan Sonra Hemen Kredi Kullanılır Mı?

Kara listeden çıktıktan sonra kredi kullanımı, oldukça zor bir ihtimaldir. Kara listeden çıkmak için ilk seçenek kara listeden çıkma dilekçesi vermek ve bankaya olan borcu kapatmaktır. Ancak borç kapandıktan sonra dahi kişinin kredi notu hemen düzelmeyecektir. Bankalar bu durumu Findeks sistemi üzerinden görüntüleyebilecekleri için kişinin kredi çekme ihtimali neredeyse yoktur.

Kara listedeki kişiler için kara liste affı çıkabilmektedir. Ancak bu durumda da yalnızca Merkez Bankası verileri silinecektir. Bankaların kendi veritabanınında bu bilgiler mevcut olduğu için kredi kullanımı mümkün değildir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmak isteyen kişilerin yapması gereken ilk adım bankalarda bulunan borçlarını kapatmak olmalıdır. Kişilerin kara listeye alınmasının nedeni banka borçları olduğu için kara listeden çıkmak için de ilk olarak borçların kapatılması gerekmektedir.

Kara listeden çıkmak için borçların kapatılması ne yazık ki yeterli olmamaktadır. Çünkü kişinin yasal takibe düşmüş olduğu ve bozuk kredi notu bankaların sisteminde görüntülenmektedir. Bu noktada bankacılık ürünlerini kullanmaya devam etmek ve bankalar ile olan ilişkileri güçlendirmek atılması gereken en mantıklı adımdır.

Kara Listeye Hangi Durumlarda Girilir?

Kara listeye girilen durum, kişinin ödemelerinin belirli bir süre yapmamış olması durumudur. Bu durum Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’nde açıkça belirlenmiştir. İlgili düzenlemeye göre kişinin kredisini art arda iki ay boyunca ödememiş olması halinde bankanın yasal işlem başlatma hakkı bulunmaktadır. Bu süreçte kişiye tebligat yapılarak kredi ödemesini gerçekleştirmesi gerektiği, aksi durumda yasal takip başlatılacağı bildirilmektedir. Tebliğ gününden itibaren 30 günlük süre içerisinde kredinin ödenmemesi halinde ise banka yasal takip başlatabilmektedir.

Kara listeye girmek yani yasal takibe alınmak için belirlenen 3 aylık süre, genel olarak belirlenmiş durumdadır. Kişinin çalışmış olduğu kurum ek süre verebilmektedir.

Kara Listeye Alınmak Ne Demektir?

Kara listeye alınmak, kişi hakkında yasal takip başlatılmasıdır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz süre içerisinde kişinin ödeme yapmaması halinde, banka kişinin ödemesini yasal yollardan tahsil etmektedir. Yani kişinin kredi notunun düşük olması ile kara listede olması aynı şey değildir. Kredi notu düşük olan bir kişi kredi notunu yükselterek çok daha rahat bir şekilde kredi kullanabilmektedir. Kara listedeki kişiler içinse daha uzun bir süreç bulunmaktadır.

Yanlışlıkla Kara Listeye Giren Kişilerin Ne Yapması Gerekir?

Hatalı olarak kara listeye giren kişilerin izlemesi gereken adım şu şekilde belirlenmiştir:

  • Öncelikle kredi sicilinizi ve kredi ödemelerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu sayede banka ile aranızda herhangi bir problem olup olmadığını görmüş olma imkanınız olacaktır.
  • Yapmış olduğunuz inceleme sonucunda kara listeye alınmanıza neden olacak bir problem olmadığından emin olursanız, KKB Müşteri İtirazlarını Değerlendirme Sistemi üzerinden düzeltme talep etme imkanınız bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar neticesinde hata olduğunun anlaşılması halinde, kredi siciliniz kısa süre içerisinde düzeltilecektir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu