Devlet DestekleriGirişimcilik

Kadın Girişimci KOSGEB Desteği

2019 yılı itibariyle KOSGEB kadın girişimci adaylarına desteklerini sürdürmektedir. KOSGEB kadın girişimci desteğinin şartlarını sizler için araştırdık.

Kadın girişimcilerin ekonomik alanda kendilerini geliştirebilmeleri ve  iş sahibi olabilmeleri için KOSGEB, kadın girişimcilere 70 Bin TL değerinde sıfır faizli ve geri ödemeli kredi imkânı sunmaktadır. Yeni düzenlemeler doğrultusunda KOSGEB, kadın girişimci sayılanlara 100 Bin TL değerinde geri ödemesiz kredi vermektedir.

Kadın Girişimci Desteği Başvurusunda İstenen Şartlar

KOSGEB’in kadın girişimciler için vermiş olduğu destekten yararlanmak için belli şartlar ele alınmaktadır. Aşağıda kadın girişimcilerin KOSGEB’in sağladığı destekten yararlanabilmeleri için yerine getirmeleri gereken şartlar yer almaktadır:

 • KOSGEB’in desteğinden yararlanmak için ilk olarak kadın girişimcilerin KOSGEB’in ücretsiz olarak verdiği eğitimlere katılmaları gerekmektedir.
 • Eğitimler yaklaşık 70 saat sürmektedir.
 • Eğitim süreleri tamamlandıktan sonra “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” sertifikası alınmalıdır.
 • Gerekli sertifika alındıktan sonra kadın girişimciler KOSGEB’in kredi desteğini alabilmek için başvuruda bulunabilmektedir.

Kadın Girişimci Desteği Başvurusunda İstenen Belgeler

KOSGEB’in kadın girişimcilere verdiği destekten yararlanmak için kadın girişimcilerin gerekli evrakları teslim etmeleri gerekmektedir. Aşağıda KOSGEB kadın girişimci desteğine başvuru esnasında talep edilen belgelerin listesi yer almaktadır:

 • Resmi internet sitesinde bulunan başvuru formu,
 • C. vatandaşlığını gösteren nüfus cüzdanı belgesi,
 • Gelir belgesi,
 • Uygulamalı girişimcilik eğitiminin alındığını gösteren sertifika başvuru esnasında istenmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimcilere Kredi Alma Yöntemi

KOSGEB’ten kadın girişimci desteğini alabilmek için ilk olarak işsiz olan kadınların İŞ-KUR’a müracaatta bulunmaları gerekmektedir. Çalışan ve memur konumunda olan kadınlar ise başvurularını KOSGEB İl Müdürlükleri’ne ve müdürlüğe bağlı kuruluşlara yapmaları gerekmektedir. Başvuru esnasında kadınlar küçük mülakat aşamasından geçtikten sonra KOSGEB’in kredisini almaya hak kazanmaktadır. Fakat kadın girişimciler krediyi almadan önce “KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”ne ücretsiz bir şekilde katılmalıdır. Bu eğitimler zorunlu olarak verilmektedir. Eğitimler yaklaşık 70 saat sürmektedir. Eğitimler başarılı bir şekilde bitirildikten sonra sertifika alınmaktadır. Alınan sertifika sayesinde kadın girişimciler kendi işyerlerini açabilmek için KOSGEB desteğini alabilme şansını sahiptir.

KOSGEB Kadın Girişimci Eğitimlerine Başvurma

KOSGEB’in kadın girişimciler destek programına katılmak isteyen kadınlıların belli adımları izlemeleri gerekmektedir. Aşağıda kadınların KOSGEB’in vermiş olduğu kadın girişimci eğitimlerine katılabilmeleri için yapması gerekenler detaylı bir şekilde yer almaktadır:

 • İlk olarak kadın girişimcilerin girişimci sertifikası almaları gerekmektedir.
 • Daha sonra kadınlar, işyerlerini açtıktan sonra KOSGEB veri tabanına kayıtlarını yaptırmalıdır.
 • Kayıt işleminin gerçekleştirilmesinden sonra kadınların sistemde yer alan KOBİ beyannamesini doldurarak KOBİ bilgi dokümanının çıktısını almaları gerekmektedir.
 • İstenen bütün adımlar tamamladıktan sonra kadın girişimciler, oluşturdukları iş planı ve projeleriyle beraber KOSGEB’e başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
 • Proje onayından sonra KOSGEB tarafından kadın girişimcilere 50 Bin TL değerinde hibe ve 100 Bin TL değerinde sıfır faizli kredi imkânı sağlanmaktadır.

Yukarıda belirtilen adımlar uygulandıktan sonra kadın girişimciler iş yeri açma hayallerini gerçekleştirebilmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu