Güncel Konular

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? Ne Kadar Ödenir?

İşsizlik maaşı, sigortalı olarak çalışan kişilerin işsiz kalması halinde ilgili kanun kapsamında sunulan bir ödemedir. Sosyal devlet ilkesinin bir yansıması olan işsizlik maaşı, belirli şartların taşınması halinde alınabilmektedir. İşsizlik maaşında belirlenen şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kişinin kendi isteğiyle işten ayrılmış olmaması gerekmektedir.
 • İşten kusuru nedeniyle çıkarılmamış olması gerekmektedir.
 • Hizmet akdi sona ermeden önceki 3 yılda en az 120 gün hizmet sözleşmesine bağlı olarak çalışılmış olması gerekmektedir.
 • Hizmet akdi sona ermeden önceki 3 yılda en az 600 gün işsizlik priminin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Kişinin iş sözleşmesi sona erdikten sonraki 30 gün içerisinde işsizlik ödeneği talep etmiş olması gerekmektedir. Mücbir sebep halinde 30 gün geçirildikten sonraki başvurular da kabul edilmektedir.
 • İŞKUR sistemine kayıt olmak gerekmektedir. Kaydı bulunan kişilerin ise bilgileri güncellenmektedir. Kayıt işlemleri başvuru sırasında gerçekleştirilebilmektedir.

İşsizlik maaş miktarı, başvuru sahiplerinin kendi nezdinde kişiye özel olarak hesaplanmaktadır.

İşsizlik Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İşsizlik ödeneği hesaplaması yapılırken kişinin son 4 aylık maaşı dikkate alınmaktadır. İşsizlik ödeneği günlük olarak belirlenmektedir. Hesaplama yapılırken prime esas kazanç dikkate alınmaktadır. Günlük işsizlik maaşında belirtilen rakam, kişinin brüt kazancının %40’ıdır. Bununla birlikte alınabilecek toplam işsizlik maaşı konusunda bir sınırlama bulunmaktadır. Alınabilecek maksimum tutar, asgari ücretin brüt tutarının %80’i olarak belirlenmiştir.

İşsizlik Maaşının Süresi Ne Kadar?

İşsizlik maaşının süresi hesaplanırken kişinin son 3 yıl içerisinde yatırmış olduğu işsizlik primleri dikkate alınmaktadır. Yatırılan işsizlik primine göre işsizlik maaşı alınabilecek gün sayısı şu şekilde belirlenmiştir:

 • Kişi 600 gün sigortalı çalışarak işsizlik primi yatırmış olması halinde, 180 gün işsizlik ödeneği alabilmektedir.
 • Kişi 900 gün sigortalı çalışarak işsizlik primi yatırmış olması halinde, 240 gün işsizlik ödeneği alabilmektedir.
 • Kişi 1080 gün sigortalı çalışarak işsizlik primi yatırmış olması halinde, 300 gün işsizlik ödeneği alabilmektedir.

İşsizlik Maaşının Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik ödeneği başvurusu, ödenek İŞKUR kurumu tarafından sağlandığı için İŞKUR kurumuna yapılmaktadır. İŞKUR işsizlik maaşı başvuruları için birden fazla kanal öngörmüştür. Bu kapsamda işsizlik ödeneği başvuru kanalları şu şekilde belirlenmiştir:

 • İŞKUR Müdürlükleri
 • İŞKUR Online Şube
 • E-Devlet Kapısı

E-Devlet İşsizlik Maaşının Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi işsizlik ödeneği başvurusu yapılabilecek ilk kanaldır. E-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemi için öngörülmüş farklı giriş kanalları bulunmaktadır. Bu kanallardan birisi ile sisteme giriş sağlanabilmektedir.
 • E-Devlet sistemi ana sayfasında “Kurumlar” sekmesi bulunmaktadır. Bu sekmeye tıkladıktan sonra “Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)” kurumunun seçilmesi gerekmektedir.
 • Ardından listelenen hizmetler arasından “İşsizlik Ödeneği / İş Kaybı Tazminatı Başvurusu” hizmetine tıklayarak başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

İşsizlik Maaşı Başvuru Sonucu Nasıl Sorgulanır?

İşsizlik ödeneği başvuru sorgulaması yapmak için E-Devlet Kapısı sisteminin kullanması gerekmektedir. İşsizlik maaşı başvurusu yapan kişilerin sonucu sorgulamak için de öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapması gerekmektedir. Ardından İŞKUR hizmetleri arasında bulunan “İşsizlik Ödeneği Ödemesi” hizmetine tıklanarak sorgulama gerçekleştirilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu