Psikoloji

İş Hayatında Psikoloji

İş hayatında psikoloji ve bu psikolojiyi kontrol etmek hem özgüven hem de zihinsel süreçten ibarettir. İnsanlar, yeni bir işle bazı sıkıntılara yelken açar.

İş hayatında her şeyin rolü olduğu gibi psikolojinin ve psikolojik unsurlarında çalışmaya, ait olmaya ve üretmeye etkisi büyüktür. Genellikle insanlar, ilk başlarda kendilerini yetersiz, etkisiz ve zayıf durumda gördükleri için geri planda tutmayı tercih etmektedirler. İş hayatında psikoloji kontrolü yapanların hem daha sağlıklı hem de mutlu yaşadığı tespit edilmiştir.

İş hayatında psikoloji için zihnimizi, çevremizi, kendimizi ve diğer yaşamımızı kontrol etmeliyiz. İş hayatının da normal hayattan farklı olmadığını, ilk zamanların zor ama geçici olduğunu unutmamalıyız.

İlgili Makaleler

İş hayatında psikoloji kontrolü

İş hayatı, bazıları için çalkantılarla dolu bazıları için eğlenceli, bazıları için çekinilmez ve bazıları için de en iyi yerdir. Her insanın geçimini devam ettirmesi için çalışması gerekmektedir. Bu çalışma ile birlikte yeni arkadaşlar, yeni bir mekanda saatler geçirme süremiz başlamış bulunmaktadır. Bununla beraber psikolojik bazı durumlarda ortaya çıkar ve bizi zorlamaktadır. İş hayatında psikoloji kontrolü için gerekenler;

 • İş hayatında ilk olarak beynimizi kontrol etmeliyiz. Beynimizde hem çalışma yerine hem de arkadaşlarımıza karşı olumsuz düşünceleri geride bırakmalıyız. Olumsuz düşünceler iş hayatını kaçınılmaz yapmaktadır.
 • Ön yargılarımız bizi iş yerinde, işten soğutabilir. İlk başlarda çekingen olmamız, atılgan olamamamız başkaları hakkında ön yargı ile hareket etmemize neden olur.
 • İş hayatında psikolojiyi rahatlatmak için şikayetten kaçınmalı ve istekli davranmalıyız. Şikayetler iş hayatında olumsuz düşünceleri ortaya çıkartacak ve sizin, işe katılımızı ve doğal olarak gelişiminizi de zayıflatacaktır.
 • İş hayatında kimse ilk başlarda uzman değildir. İlk işe girdiğimizde, bocalamamız gayet normaldir. Bu durumu herkes yaşamıştır. Tecrübe edinerek, hatalardan ders alarak ve kendimizi geliştirerek ilk durumlarımızı aşıp geleceğe sağlam adımlarla yürüyeceğiz
 • İş yerinde öz güvenli olmalıyız. İş hayatında hiçbir şeyden çekinmemeliyiz. Bazen bir sorudan çekinmek bir hataya neden olabilir. Bulduğumuz, aklımıza gelen her soruyu daha önceden çalışan insanlara sormalı ve kendimizi geliştirmeliyiz
 • İş hayatı ciddi olduğu kadar eğlencelidir. İlk başlarda işe giren her insan, her işi ciddiye alır. Eğlenmesini neredeyse bilmez ve bu durum bizim öz güvenimizi de zedeler. Başarılı olmak ya da kendini kanıtlamak istiyorsan bol bol eğlenmeliyiz.

İş hayatında psikoloji belki de hayatımızın tümünü değiştiren niteliktir. Çünkü, iş yerinde hata yapılması ve bu durumu kabul etmemek işten sonraki yaşantımızı da etkileyecektir. Başkalarına karşı davranışlarımız değişecek ve kendi karakterimizden ödün vermiş olacağız.

iş hayatında psikoloji nasıl olmalıdır
iş hayatında psikoloji nasıl olmalıdır

Çalışma hayatımızla alakalı diğer psikolojik öneriler:

 • Çalıştığınız şirkette veya kurumda insan kaynaklarına bakan sorumlu kişinin sizden hoşnut olmasını istiyorsanız kendisinin vücut dilini kullanın.
 • Eğer işiniz gereği bir pazarlık yapılması gerekiyorsa bunu ofis dışında hatta güzel bir manzarası olan kafe de yapabilirsiniz. Bunun sebebi ise iş ortamının yarattığı olumsuz hava ve agresif tavırlardan uzak tuttuğunuz müşteriniz ile istediğiniz rakamda anlaşma imkanınız doğacaktır.
 • İş hayatında da sosyal hayatımızda olduğu gibi çalışma arkadaşımızdan bir şey beklemeden önce siz onun için bir şey yapmalısınız. Bu hem ikili ilişkinizi güçlendirecektir hemde sizi psikolojik olarak rahat hissettirecektir.
 • Eğer iş vereninizden veya çalışma arkadaşınızdan bir isteğiniz olacaksa bunu karşınızdaki kişi yorgunken yapın, böylelikle sizinle enerjisi yerinde olmadığında mücadele edemeyecek ve isteğinizi kabul etme olasılığı yükselecektir.
 • Eğer bir ticaret yapıyorsanız karşınızdaki kişinin giderlerinden çok kazancına odaklanmasını sağlayın bu sayede kendisi psikolojik olarak kazanca odaklanacak ve sizin kazancınızı göz ardı edecek seviyeye gelecektir.

Daha fazla iş hayatınızda psikolojik desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız buraya tıklayarak kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu