Psikoloji

İş Hayatında Kadın Faktörü ve Önemi

iş hayatında kadın faktörünün ne denli önemli olduğu kadınların her geçen gün sektörel hayata uyum sağlaması ile kendisini belli eder oldu.

Çok uzun yıllar geriye gitmek gerekirse kadınların evrimsel geçmişi ruhsal açıdan güzel temellere dayanmamaktadır. Bu temeller esasında düşünüldüğünde eski çağlardan kalma bir olgunun hala günümüzde izlerinin taşındığını da görmek mümkündür. İş hayatında kadın kavramı ise bu günlerden günümüze kadar uzanmaktadır.

Çok fazla değil bundan bir 10 yıl geriye gidildiğinde çalışan kadın ve hayatına atılan kadın ve hatta girişimci kadın sayısı günümüzdekinden çok daha azdı. İşte bunun sebebi kadınların geçmişte yalnızca erkeklere hizmet adına var olmuş varlıklar gibi muamele görmesiydi. Ve bunu yapanlar da yalnızca cinsiyet farkı güden aynı cinsten bireylerdi.

Her bağlamda kadını yalnızca beden yükü gerektiren işlerde çalıştıran tarlada ırgat evde hizmetçi ve mutfak işlerine bakan gerektiğinde ordularda çalıştırılan bir varlık olarak görmek yanlış ve anlamsızdır. Ancak milenyum çağında bilim çağında olduğumuz düşünüldüğünde dünyanın ve ülkemizin gelişmişlik seviyesinin gün geçtikçe arttığını düşünürsek kadınların iş hayatındaki yerlerinin de arttığını rahatlıkla görebiliriz. Her seviyeden, her meslekten ve iş grubundan kadını sahalarda görmek mümkündür.

İş Hayatında Kadın Faktörü

İş hayatında kadınlar önemli bir yer kaplamaktadır. Çünkü kadınlar her alanda olduğu gibi iş hayatında da her meslekte detaycı düşünme, düzenli olma gibi özellikleri sayesinde hataya daha kapalı bir beyin kapasitesine sahiplerdir. Kalıplardan sıyrılmış her bir ülkenin hayat kurtaran en başarılı cerrahlarının kadınlardan var olduğu istatistiksel veriler ile kanıtlanmıştır.

Kadınlara güvenmeyen ve onu sadece beden olarak gören bir toplumun kalkınması mümkün değildir. Toplumlarda kadın gücünün yalnızca beden gücü ile çalışması gerektiğini düşünen kesimler günümüzde hala ne yazık ki bulunmaktadır. Ancak bu olguyu değiştirmek de yine kadınların elindedir.

Meslek Gruplarında Kadın Gücü

Her kadın kendisine güvenen ve kadınların başaramayacağı bir şey olmadığına inanan bir toplumda önem kazanıp yer edinmek ister. Yaşam şartlarını iyileştirmek isteyen kadınlar hem mesleklerine hem yaşadıkları alanlara hem de iş hayatlarında bulundukları ortama oldukça fazla önem vermektedir. Biyolojileri gereği de detaycı olmaları dünyanın her yerinde kadınları başarılı kılmaktadır. Bu başarının kaynağı ise kadının etrafında bulunan sosyal çevresidir. Hem çocuk yapıp hem de kariyer yapan kadınların sayısı göz ardı edilemeyecek kadar fazladır.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu