Kişisel Gelişim

İş Hayatında Başarı Nasıl Sağlanır?

İş hayatında başarı sağlamak için yapmanız gerekenleri tavsiyerlerle sizlere sunmaya çalıştık, iş hayatında başarılı olmak için okumanızı tavsiye ederiz..

İş hayatında başarılı olmak için kullanılabilecek bazı stratejiler bulunmaktadır. İş hayatındaki zorlu süreci yönetebilmek ve iş hayatında başarı sağlamak için kullanılacak bu yöntemler, hedeflere ulaşma sürecine destek olmaktadır. İş hayatında başarı sağlanması için kullanılacak yöntemler yazı içerisinde detaylıca ele alınmıştır.

İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Hedef Koyulmalıdır

Ulaşılabilir hedefler belirlenmesi, çalışma hayatındaki motivasyonu arttırmaya yardımcı olacaktır. İş hayatında başarı sağlanması için ulaşılması kolay, net, ölçülebilir, spesifik ve kısa vadede gerçekleştirilmesi mümkün olan hedefler belirlenmelidir. İş hayatında herhangi bir hedefi bulunmayan kişiler, kendilerini kaybedebilir ve rakiplerine göre daha geride kalabilirler. Ulaşılması mümkün olan hedeflerin belirlenmesi ve kısa vadede hedeflere ulaşılması, iş hayatındaki motivasyonu da yükseltecektir.

Zaman Yönetimi Yapılmalı ve Planlı Çalışılmalıdır

İş hayatında zaman yönetimi yapılması, iş yükünün hafiflemesine ve işlerin zamanında tamamlanmasına yardımcı olacaktır. İş yükünün ağırlığından şikâyet eden kişiler, mevcut işlerini günlük planlamalarla kontrol altına almalıdır. Günü belli zamanlara bölen kişiler, mevcut iş yükünün azaldığını ve işlerinin kolaylıkla tamamlandığını gözlemleyecektir. Planlı çalışmak için bir ajanda tutulmalı ve gün içerisindeki tüm işler koordine edilmelidir. Belli başlı işlerin ne kadar sürdüğü ve bu işlerin günün hangi saatinde yapılacağı belirlenerek, haftalık iş yükü yarıya indirilebilir.

Çalışma Hayatında Esnek Olmak Gerekir

Esnek çalışma hayatına sahip olmak, sürekli disiplin çalışan kişilerin problem yaşamasını engelleyecektir. Sıkı bir çalışma hayatı içerisinde olan kişiler, iş yerindeki problemlerin üstesinden gelmek için geniş ve uyumlu olmak zorundadır. Katı kurallara sahip olan ve hiçbir şekilde taviz vermeyen kişiler, iş hayatında geri planda kalacak ve bulundukları ortama uyum sağlamakta zorlanacaktır.

Dış Görünüşe Önem Verilmelidir

İş hayatında dış görünüşün önemi ve karşı tarafa olan etkisi oldukça yüksektir. Kişilerin dış görünüşleri, tamamen kendilerini yansıtmalı ve özgün olmalıdır. Toplumsal iletişimin %45’i konuşma, %55’i de beden dili ve dış görünüşten oluşmaktadır. Girilen ortamdaki ilk izlenim, dış görünüş yani postürle verilir. İnsanlar kişiler hakkındaki ilk düşünceleri, dış görünüşe ve duruşa bakılarak belirlenmektedir. Dış görünüşle karakterin birbirini tamamlaması, insanlarla olan iletişimi olumlu etkileyecektir.

Tecrübeler ve Deneyimler İş Hayatına Yansıtılmalıdır

Geçmiş tecrübelerin iş hayatına yansıtılması, kariyerdeki başarı adımlarını hızlandıracaktır. İş hayatında sürekli yerinde sayılmamalı ve tecrübelerin üzerine devamlı olarak yenileri eklenmelidir. Bir konuda bilgi sahibi olmanın ve bu bilgileri iş hayatında kolayca uygulayabilmenin tek yolu, o konu hakkında deneyim kazanmaktır. Kazanılan deneyimlerin sürekli yenilenmesi ve geliştirilmesi, iş hayatında başarılı olunmasını sağlayacaktır.

Çalışma Sürecinde Kısa Molalar Verilmelidir

Günlük çalışmada mola verilmesi, daha verimli çalışılmasına yardımcı olmaktadır. İnsan beyni, aynı konuya ortalama 20 ila 40 dakika boyunca odaklanmaktadır. Belirlenen sürenin sona ermesinin ardından dikkat dağılmaya ve verimlilik azalmaya başlanacaktır. Aynı iş üzerinde ara verilmeden çalışılması, zaman içerisinde iş motivasyonunu azaltacaktır. Çalışma sürecini düzenlemek için pomodoro ve benzeri tekniklerden faydalanılabilir ve 1 saatlik çalışma sonunda 10 dakikalık molalar verilebilir.

Hata Yapmaktan Korkulmamalıdır

İş hayatında hata yapmaktan korkulmamalı ve yapılan her hatadan ders çıkarılmalıdır. İş hayatında ya da normal hayatta hata yapmadan yaşamak gibi durum söz konusu değildir. Önemli olan yapılan hataların kaynaklarının tespit edilmesi ve bu hataların düzeltilmesi için çalışılmasıdır. Hata yapmaktan korkulmayacağı gibi yeni deneyimler kazanmak ve başarı sağlamak için cesaretli olunmalıdır. Yeni iş fikirleri üretilmeli ve bu fikirleri hayata geçirmekten korkulmamalıdır. Geçmişte yaşanan tüm hataların, gelecekte deneyim olarak anılacağı ve yeni çalışmalarda başarı sağlayacağı unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu