Finans ve BankaGirişimcilik

İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

İş güvenliği uzmanları ne kadar maaş alır? A, B ve C sınıfı iş güvenliği uzmanları ne kadar maaş alabilir? Nasıl iş güvenliği uzmanı olunur?

İş güvenliği uzmanı maaşları ne kadar? Türkiye’de iş sağlığı ve işçi güvenliğini koruma amacıyla, 30 Haziran 2012 yılında bir kanun çıkarıldı. Çıkarılan kanuna göre, Üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği lisans veya ön lisans bölümünü bitiren bireyler, özel veya kamu sektöründe, iş sağlığını korumaya yönelik çalışabilecekleri ve istihdam edilecekleri bildirildi. Ülkemizdeki iş ve işçi standartlarının Avrupa Birliği standartlarına erişebilmesi için, bu kanunun çıkması gerekiyordu.  Peki iş güvenliği uzmanı nedir? İş Güvenliği uzmanı ne iş yapar? İş güvenliği uzmanı ne kadar maaş alır?

Gate.io Kripto Para Borsasına Üye Ol %20 KOMİSYON İNDİRİMİ Kazan

İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar?

Türkiye’de ve dünya çapında, pek çok tehlikeli meslek ve iş bulunmaktadır. Bu mesleklerin sürekli olarak denetlenmesi ve iş güvenliğine uygun çalışma yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi gerekir. Örneğin bir inşaat işçisinin yüksek bir katta güvenlik önlemi olmadan çalışması, bir suç olarak kabul edilir ve iş güvenliğine aykırıdır. Bunlar iş güvenliği uzmanları tarafından rapor edilerek, devlete veya çalışılan şirkete sunulur. İş güvenliğini ve sağlığını tehlikeye atan kişiler işten atılabilir hatta haklarında dava bile açılabilir. İş güvenliği uzmanı teknik olarak bu işi yapar, işin güvenliği ve sağlığından sorumludurlar.

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş güvenliği uzmanı olabilmek için, Üniversitelerin iki veya dört yıllık bölümlerinden mezun olmak gerekir, bu bölümlerde okumayan kişiler, mimar, mühendis ya da diğer teknik elemanlar ilgili yeterlilik sınavlarına girebilir ve kazanmaları halinde bu işi yapmaya hak kazanabilirler. İş güvenliği uzmanları ilk olarak c sınıfı uzman olurlar ve bu alanda çalışmaya başlarlar. Sonrasında yaklaşık üç yıl hizmet verdikten sonra b sınıfı uzman olmaya hak kazanabilirler. Toplamda 7 yıllık bir deneyimin ardından a sınıfı sertifika alarak iş güvenliği uzmanı olurlar. 

İş güvenliği uzmanı iş ilanı veren firmalar 2020’de bir önceki yıla göre %34 artmıştır. İş güvenliği uzmanı iş ilanları kariyer, yenibiriş vs. sitelerde olabilirken daha kurumsal daha olası iş ilanları linkedin üzerinden bulunabilmektedir.

İş Güvenliği Uzmanları Ne Kadar Çalışırlar?

İş tehlikesi olmayan işletmelerde ayda en az 12 saat çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca her bir işçi başına beş dakika çalışmak zorundadırlar. Örneğin 30 işçinin çalıştığı bir şantiyede aylık 12 saat ve ilaveten 2 saat 30 dakika çalışmak zorundadırlar. C sınıfı iş güvenliği uzmanı, A sınıfı iş güvenliği uzmanına göre daha az çalışır.

İş Güvenliği Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

A sınıfı iş güvenliği uzmanı, B sınıfı iş güvenliği uzmanı ve C sınıfı iş güvenliği uzmanı tecrübe ve yaptıkları işlere göre farklı maaşlar alırlar.

İş güvenliği uzmanı maaşları, özel sektörde 3 bin lira gibi bir başlangıç ücretine sahip olmaktadırlar. Söz konusu maaş en alt uzman grubu olan c sınıfı için geçerlidir. B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının maaşı ortalama 4 bin 500 lira ile 6 bin 500 lira arasında değişmektedir. A sınıfı bir iş güvenliği uzmanı ise özel sektörde en az 8000 lira maaş alır. Firmanın büyüklüğüne göre alınan maaşlar 10 bin liraya kadar yükseliş gösterebilir. İş sağlığı ve güvenliği sektörü henüz 8 yıllık bir sektördür ve bu nedenle ilk a sınıfı uzmanlar 2019 yılında çıkmıştır ve bu nedenle maaşları çok yüksektir. 

Kamuda çalışan uzmanlar 4 bin 800 lira ile 6 bin 500 lira arasında maaş almaktadırlar. Kamuda pek fazla tercih edilen bir bölüm olmadığından atanması çok kolaydır. Eğer ilgili bölümlerden mezun olur ya da yeterlilik sınavlarına girerseniz, hemen iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak işe başlayabilirsiniz. Kamuda çalışabileceğiniz alan sayısı çok fazladır ve günümüzde en az 10 bin iş güvenliği uzmanına ihtiyaç var ve bu ihtiyaç hala karşılanabilir durumda değil.  İş güvenlik uzmanlığı mesleğinin en az 10 yıl daha aranan ve yüksek maaşlı bir iş olacağı muhtemeldir.  

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu