Kişisel Gelişim

İş Görüşmesi Sırasında Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

İş görüşmesi sırasında başarılı olmak artık talebin fazla olması ile daha çok zorlaştı. Sizi işe alacak kişi iş görüşmesi sırasında nelere dikkat ediyor?

İşsizlik artık önemli bir sorun haline geldi. İşsizlik sürecinden kurtulmak için ilk olarak insan kaynaklarını iş görüşmesi sırasında geçmemiz gerekmekte. İnsan kaynakları ile yapılan mülakata göre iş alım gerçekleşmektedir. Kariyer adımlarını çıkmak isteyen adaylar, iş görüşmesine dikkat etmeli ve iş görüşmesi sırasında ‘yapılması gerekenleri’ uygulamalıdır.

İş görüşmesi aslında mini bir biyografidir. Hayatınızın verdiği tecrübeler, yaşantılar, size kattıkları ve tüm her şey yaklaşık 30 dakika içerisinde aktarılmalıdır. İlk olarak, iş görüşmesinde başarılı olmak için bir insanın kendisini tanıması gerekiyor. Hangi konuda yeteneklisiniz, hangi konuda en iyisiniz, keyif aldığım davranışlar neler, değer verdiklerim nasıl gibi sorular sonrası kendi içinizde cevaplamanız ve kişiliğinizi oturtmanız gerekmektedir.

İş görüşmesi sırasında dikkat edilecekler

İş görüşmesi bazıları için can sıkıcı bazıları için ise heyecanlı bir durumdur. Sonuç olarak ya kazanan ya da daha fazla kazanan olacaksınız. Çünkü her iş görüşmesi tecrübesi; bir kayıp değil bir kazançtır. İnsan kaynakları ya da sizi işe alacak bir kişi, sizin kariyerinizde şu özelliklere bakar:

  1. İş geçmişiniz. Kaç iş değiştirdiniz, nedenleri… Çok iş değiştiriyorsanız bu durum olumsuz olarak yansıyacaktır
  2. Çalıştığınız bölümler
  3. Referansınız işinizle alakalı mı
  4. Hobilerinize de bakarlar lakin özel hobileriniz varsa lütfen kariyerinize eklemeyin

Mülakat sırasında dikkat edilecekler

İş görüşmesine çağırıldığınız ve sizinle mülakat yapmak istiyorlar. Sizinle yapacakları mülakatta oldukça sakin ve istekli olmaya çalışın. Size, ‘kendinizi anlatmanız’ istenilecek. Yarım yamalak cevaplar yerine net ifadeler kullanın. Karşıdaki kişinin aklında şüphe kalmamasına dikkat edin. Ekip çalışması hakkında size soru soracaklardır. Takım halinde çalışmak artık her sektörde olan bir prensiptir. İş arkadaşlarınızı sevmeyebilirsiniz ama onlara saygı duyup iş hayatını beraber geçirmek zorundasınız, tabi kariyeriniz için.

Size sorulan sorulara cevap verin ve siz de onlara beklentilerinizi, şirket hakkında bazı şeyler sorun. Çünkü 5-10 dakika size şirketi anlatacak ve bu süre zarfında heyecanını bastırılacak ve daha iyi bir mülakat geçireceksiniz. İş görüşmesi sürecinde en çok merak edilen ise maaştır. Maaş yani alacağınız ücret, Avrupa’da maaşlar kariyer sitelerinde yazılır ve o şekilde paylaşılır. Lakin ülkemizde, en son duyacağımız bir bilgidir. Siz, yine de, bu bilgiyi en sona saklayın ve en son sorun.

Başarılı bir iş görüşmesi için neler yapılmalıdır
Başarılı bir iş görüşmesi için neler yapılmalıdır

Mülakat sırasında her şey olumsuz gittiği anda bile durumu tersine çevirip etkili bir tavır sergilemek zannedildiği kadar zor değildir. Bunun sırrı her şeyde olduğu gibi püf noktalarını bilmekten geçmektedir. Özellikle büyük şirketlerde işverenler yeterince şık ve profesyonel görünüp görünmediğinize, hal ve hareketleriniz ile dil ve görgü kurallarına uygun olup olmadığınıza, aldığınız tavır ve beden diliniz ile sorumluluk alıp alamadığınıza ve işin size verilmesine neden olacak güveni yaratabiliyor musunuz gibi kavramlara bakacaklardır.

Daha fazlası için kişisel gelişim sayfamıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu