Güncel Konular

İcradan Araba Alma Şartları Ve Riskleri

İcradan araba alma koşulları, arabaların görülmesi, teminat ödeme işlemi, riskler ve alımın nasıl yapılacağı hakkında bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İcradan araba alımı riskleri ve koşulları, icra sonucu el koyulmuş olan ve devlet tarafından satışı gerçekleştirilen arabaları satın almak isteyen kişileri ilgilendirmektedir. İcradan araba alma şartları, İcra Dairesi Müdürlükleri tarafından belirlenir. Şartlara uyan kişiler arabaların ihalelerine, belirlenen noktalarda katılarak ve araçları görerek alım gerçekleştirebilirler. İcra yoluyla satılan arabalar, gerçek değerlerinin daha altında rakamlar ile satışa sunulur. Araçların hangi alanda satışa sunulacağı, fiyatları ve özellikleri ise satış öncesi, internet üzerinden yayınlanır. İcradan araba alma koşulları, arabaların görülmesi, teminat ödeme işlemi, riskler ve alımın nasıl yapılacağı hakkında bilgiler, alt başlıklardan öğrenilir.

İcradan Araba Alma Koşulları

İcradan araç alımı şartları sağlanarak, araçlar değerlerinin altında fiyatlar üzerinden satın alınırlar. İcradan araç alımı için uyulması gereken koşullar şu şekilde sıralanırlar:

 • 18 yaşının üstünde olmak,
 • TC vatandaşı olmak,
 • İhale teminatı ödemek,
 • İhale katılım formu doldurmak, şartları ile icradan araba satın alınır.

Bu şartları yerine getiren kişiler, internet üzerinden yayınlanan araçları, aynı internet adresinde yayınlanan satış alanlarına giderek, satın alabilirler.

İcrada Satılan Arabaların Görülmesi

İcra satışlı arabaların görüntülemesi internet üzerinde yer alan resmi web adresinden yapılır. Araçların satışının yapıldığı alana gidilmeden önce satış alanı adresi bilgisi ve alanda yer alan araçlara dair fiyatlar, bu sayfa üzerinden görüntülenir. Araçları görmek için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • İnternet üzerinden, ‘’ilan.gov.tr/detay-vasıta-otomobil-icradan-satilik-arabalar-141534.html ‘’ adresine girilir.
 • Açılan sayfada sıralanmış şekilde, satışta yer alan araçların ilanları yer alır.
 • İlanların yanlarında ise araçların hangi satış adresi alanlarında, satışa sunulacağı ve görülebileceği yayınlanır.

Bu sayfada yer alan ilanlarda araçların fiyatları, satış ilanlarının yan kısımlarında görüntülenir. İcradan araba alma işlemi için ise yine ilanların yan kısımlarında yer alan satış adreslerine gidilir. Satış alanına gidilmeden önce, İcra Dairesi Müdürlüklerine gidilerek, internetten seçilen aracın maddi değerinin % 4’ü kadar olan teminat tutarı ödenerek, satış işlemlerine dahil olunmalıdır.

İcradan Araba Alma Teminatı

İcradan araba alacaklara teminat ödeme şartı koşulmuştur. Bu şartın sağlanması için kişi yaşadığı il ve semte bağlı olan İcra Dairesi Müdürlüğüne gitmelidir. Teminat ödemesi için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi ikamet ettiği adrese bağlı olan İcra Dairesi Müdürlüğüne gider.
 • Kurumda çalışan görevlilere, icradan araç almak istediğini ve bu işlem için teminat ödemesi yapmak istediğini belirtir.
 • Kişi nüfus cüzdanını ve alınacak olan aracın % 4’ü kadar talep edilen maddi teminat tutarını kuruma teslim eder.
 • Daha sonra, ‘’ihale katılım formu’’ doldurulup, imzalar.

Bu adımların tamamlanması ile çalışanlar kişiye teminatın ödendiğine dair makbuzu ve katılım formu örneğini iletir ve işlem tamamlanır. Bu belgeler ile internetten görüntülenen, satış alanı adresine gidilir.

İcradan Araba Nasıl Alınır?

İcradan araç almak için üst başlıklarda yer alan işlemler tamamlandıktan sonra, satış ilanından seçilen aracın, ilanda belirtilen satış alanı adresine gidilir. Daha sonra izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Satış alanında yer alan ilgili aracın satışı icra görevlileri, polisler ve tellallar eşliğinde yapılır.
 • Satış alanı güvenlik için kamera ile görüntülenmektedir.
 • Araç fiyatı için görevliler ile görüşme, satış alanında sağlanır.
 • Kişi görevliler ile aracı inceler ve bir fiyat üzerinden anlaşılır.

Bu fiyat üzerinden aracın satışı gerçekleşir. İlerleyen aşamalarda, aracın fiyatı İcra Dairesi Müdürlüğüne ödenir ve aracın kişinin üzerine geçmesi için yasal işlemler başlatılır.

İcralı Araba Satışının Riskleri Nelerdir?

İcralı araç satışı riskleri içerisinde, araca ait resmi belgelerin birkaçının eksik olması gibi sorun teşkil edici durumlar, nadiren yaşanmaktadır. Devlet bu gibi durumlara karşı önlem alarak, icradan araba alma işlemini gerçekleştiren kişileri, güvence altına alır. Satış sonrası araca ait resmi belgelerde, aracı önceden kullanan kişi sebebi ile eksiklikler bulunuyorsa, izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Araca ait belge eksikliği veya aracın özelliklerinde ifade edilenden durumundan daha farklı bir hasar tespit edilirse, kişi teminat yatırdığı ilgili İcra Dairesi Müdürlüğüne tekrar gider.
 • Çalışanlara, satışa katılırken almış olduğu teminat dekontunu ve katılım formunu iletip, araç alışından vazgeçtiğini bildirebilir.
 • Vazgeçilme nedeninin, belge eksikliği veya araç üzerinde sonradan fark edilen bir hasardan kaynaklandığı iletilir.

Talep üzerine satış işlemi durdurulup, araca yönelik ödenen maddi tutar, 7 gün içerisinde kişiye iade edilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu