Güncel Konular

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2019 İBB sosyal yardım kartı başvurusu, başvuru için gerekli belgelerin nasıl alınacağı, kimlerin bu kartı alabileceği gibi bilgiler incelemesidir.

İBB sosyal yardım kartının müracaatı birkaç farklı yol ile yapılabilmektedir. Kartın alımı için telefon yoluyla veya bireysel olarak kurumun ziyaret edilmesi ile başvuru sağlanır. Kart alımı için bireysel başvurular, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerinden yapılır. 2019 İBB sosyal yardım kartı başvurusu, başvuru için gerekli belgelerin nasıl alınacağı, kimlerin bu kartı alabileceği, başvuru için gerekli fakirlik ve SGK belgelerinin nasıl alınacağı, alt başlıklardan öğrenilir.

Gelin şimdi birlikte İBB sosyal yardım kartı başvurusu ve gerekli evraklarla alakalı diğer bilgileri ve daha sonra yapmanız gerekenleri birlikte inceleyelim.

Kimler  İBB Sosyal Yardım Kartı Alabilir?

İBB sosyal yardım kartı alacaklar, maddi olarak desteğe ihtiyacı olan kişilerdir. Bu kişilerin sağlaması gereken özellikler ise şu şekilde sıralanır:

 • İstanbul’da ikamet eden ve sosyal güvencesi olmayan kişiler sosyal yardım kartı alır.
 • Yardım kartı alacakların her hangi bir işte çalışmıyor olması gerekir. Bu durum SGK’dan alınan belge ile kanıtlanmalıdır.
 • Sosyal yardım kartını eşi vefat etmiş kadınlar alabilir.
 • Kişi çalışıyor ama aile bireylerinin sayısının fazlalığı ile kişiye düşen gelir açlık sınırı maddi tutarının 1/3’ünün altında kalıyorsa, başvuru yapılır.

Sosyal yardım kartı için onay alan kişiler, kart ile 200 tl harcama yapabilirler. Sosyal yardım kartı, KİM, Carrefour, Şok Market, Migros gibi alışveriş marketlerinde kullanılır.

İBB Sosyal Yardım Kartı İçin SGK Belgesi

İBB Sosyal yardım kartı SGK evrağı, kişinin ikamet ettiği ilde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumundan alınır. Belgenin alımı için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi nüfus cüzdanı ile birlikte, yaşadığı ilde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu binasına gider.
 • Kurum çalışanlarına, sosyal yardım kartı alımı için her hangi bir gelire sahip olmadığını kanıtlamak amacı ile belge almak istediğini iletir.
 • Görevli çalışana nüfus cüzdanı verilip, SGK’dan her hangi bir işte çalışılmadığına ve sigortalı olunmadığına dair resmi belge alınır.

Bu belge ile ilerleyen aşamalarda İBB sosyal yardım kartı alımı için muhtarlığa başvuru yapılarak, fakirlik belgesi alınır.

2019 İBB Sosyal Yardım Kartı İçin Fakirlik Belgesi

2019 İBB sosyal yardım kartı fakirlik evrağı, muhtarlıklara yapılan başvuru ile alınır. Başvuru için adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Sosyal yardım kartı alacak kişi, ikamet ettiği yerin muhtarlık binasına gider.
 • Muhtarlığa nüfus cüzdanı fotokopisi, aslı ve SGK’dan alınan çalışılmadığına dair belge teslim edilir.
 • Fakirlik belgesi alınmak istendiği belirtilir.
 • Muhtarlık talep üzerine belgeyi kişiye iletir.

Bu belge ile İBB sosyal yardım kartı alımı için başvuru yapılır. Belge sosyal yardım kartı başvurusu sırasında gerekli olan evraklardan biridir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Telefonla

Telefonla İBB sosyal yardımlaşma kartı müracaatı yapmak için devlet kurumunca belirlenmiş olan numaranın aranması gerekir. Başvuru için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Telefon ile ‘’ 0212 444 00 93’’ olarak belirlenmiş olan numara aranır.
 • Bu numara İBB’nin kart başvurusu için talep aldığı telefon numarasıdır.
 • Telefona çıkan kurum görevlisine, ad ve soy ad, TC kimlik numarası verilip, maddi olarak içerisinde bulunulan durumdan bahsedilmelidir. Aynı zamanda, sosyal yardımlaşma kartı alınmak istendiği iletilir.
 • Başvuru için kayıt oluşturan kurum görevlisi kişinin adres bilgilerini talep eder. Adres bilgilerini alan görevli başvuru kaydını sağlar.

Başvuru kaydı sonrası, İBB kurumunca görevlendirilen kişiler, adrese ziyaret gerçekleştirirler. Maddi olarak yeterliliğin sağlanmadığı hakkında araştırma gerçekleştirilir. Araştırma sonucu beyanı doğru saptanan kişiler, kartın alımı için ikamet ettikleri ilde bulunan olan Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı kurum binasına giderek, muhtarlıktan alınan fakirlik belgesini, nüfus cüzdanlarını ve gelirleri olmadığına dair alınan SGK belgesini iletmelidirler. Belgeleri ileten kişilere, İBB tarafından sosyal yardım kartı verilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Bireysel

2019 İBB sosyal yardım kartı bireysel müracaatı için ikamet edilen yere ait Sosyal Hizmetler Müdürlüğü kurum binasına gidilir. Başvuru için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kişi ikamet ettiği yerin, Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı binasına gider.
 • Kurum çalışanlarına, nüfus cüzdanı ve çalışılmadığına dair SGK’dan alınmış olan belgeyi, muhtarlıktan fakirlik belgesini, teslim edilir.
 • Sosyal yardım kartı almak istediğini belirtir.
 • Talep üzerine başvuru kaydı sağlanır ve kişinin adresi alınır.

Bu adımlar ile 2019 İBB sosyal yardım kartı başvurusu tamamlanır. Başvuru sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından görevlendirilen çalışanlar, kişinin yaşam şartları hakkında, adrese giderek bilgi alır. Doğru bilgileri ileten kişiler, İBB yoluyla sosyal yardım kartı alırlar.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu