Finans ve Banka

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar – Güncel Liste

Hesap işletim ücreti almayan bankalar ve hesap açarken hesap açılış ücreti almayan bankaların güncel listesini inceleyebilir, hesap ücreti iadesi nasıl alınır öğrenebilirsiniz

Hesap işletim ücreti almayan bankalar ve hesap açarken hesap açılış ücreti almayan bankaların güncel listesini inceleyebilir, hesap ücreti iadesi nasıl alınır öğrenebilirsiniz

Hesap işletim ücreti istemeyen bankalar, 2020 yılı içinde 90 ila 100 TL arasında alınan hesap işletim ücretini müşterilerinden talep etmemektedirler. 2021 yılının ocak ayından itibaren bu tutar %50 civarında zamlanarak ortalama senelik 250 TL – 400 TL arası bir tutara çıkacak.

Hesap işletim ücreti alamayan bankalar, çalışma sistemlerinde genel olarak internet bankacılığını ve dijital bankacılık işlemlerini tercih eden bankalardan oluşur. Hesap işletim ücreti almayan bankaların bilgisini, hesap işletim ücreti alınmayan hesapları, hesap işletim ücreti iadesi için izlenecek adımları, alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Listesi

Hesap işletim ücreti almayan bankalar sıralaması içerisinde yer alan bankalar, bünyelerinde bulunan tüm hesap çeşitleri üzerinden işletim ücreti talep etmemektedir. Hesap işletim ücreti talebinde bulunmayan bankaların isimleri, şu şekilde sıralanır:

 • Türkiye Finans Katılım Bankası,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
 • Yapı Kredi Bankası,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası,
 • QNB Finansbank hesap kesim ücreti almayan bankalardır.

Bu bankalardan açtırılan mevduat hesaplarına ve maaş hesaplarına yönelik işlemlerde hesap işletim ücreti talep edilmez. Maaş hesaplarına ve öğrenci mevduat hesaplarına ilişkin hesap işletim ücreti uygulamalarını ve hesap işletim ücreti iade talebi hakkında bilgileri, alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Maaş Hesabından Alınır Mı?

Maaş hesabı işletim ücreti alımı, belirli bankalar tarafından yapılmamaktadır. Türkiye Finans Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası, Albaraka Türk ve Kuveyt Türk Katılım Bankaları, QNB Finansbank, maaş hesaplarından bu ücreti talep etmemektedir. Bu bankaların maaş hesabı hesap işletim ücretleri hakkında uyguladıkları yöntemler, şu şekilde sıralanır:

 • İsmi verilmiş olan bankalar, maaş hesaplarından hesap işletim ücreti almazlar.
 • Hesap işletim ücreti alınmayan maaş hesaplarından yapılan havale ve EFT işlemleri de masrafsız olarak gerçekleştirilir.

Öğrenci hesabı için uygulanan hesap işletim ücreti uygulamasını ve hesap işletim ücretinin iadesi hakkında detayları alt başlıklardan öğrenebilirsiziniz.

Öğrenci Hesabı Hesap İşletim Ücreti

Öğrencilerin hesapları için hesap işletim ücreti, belirli bankalar tarafından talep edilmez. Albaraka Türk, Kuveyt Türk Katılım Bankaları, QNB Finansbank, Yapı Kredi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası öğrencilerin mevduat hesapları üzerinden hesap işletim ücreti talep etmezler. Öğrencilerin hesap işletim ücreti ödememesi için hesap açtırırken dikkat etmeleri gereken konular, şu şekilde sıralanır:

 • Öğrenciler hesap işletim ücreti ödememek için yukarıda ismi geçen bankalardan, öğrenci hesabı açtırmalıdır.
 • Öğrenci hesabı öğrenci belgesi ve nüfus cüzdanı ile banka şubesinden açtırılır.
 • Bu belgeler ile, yukarıda yer alan bankalardan her hangi birinin şubesine gidilip, ‘’öğrenci mevduat hesabı açtırma formu’’ doldurulur.
 • Form işleme alınır ve hesap açılışı gerçekleştirilir.

Öğrenci hesabına sahip olan kişilerden, hesap kesim ücreti talebinde bulunulmaz. Hesap işletim ücreti kesintisine uğrayanların, hesap işletim ücretlerini geri talep etmesi için izlenecek adımları ve gerekli evrakları alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Döviz Hesabından Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Hesap İşletim Ücreti İadesi İçin Evraklar

Hesap İşletim ücreti iadesi için belgeler, hesabın açıldığı banka kanalınca verilir. Hesap ücreti almayan bankalar listesinden hesap açtırmış olan kişiler, mevduat hesaplarından işletim ücreti kesildiğini görüntülediklerinde, ücretin iadesi için başvuru yapabilirler. Bu başvuru için gerekli olan belgeler, şu şekilde sıralanır:

 • Nüfus cüzdanı
 • Mevduat hesabına ilişkin hareketlerin dökümü ve işletim ücretinin kesildiğini gösteren döküm belgesi, iade talebi sırasında istenmektedir.

Bu evraklar hesabın açıldığı banka şubesinden alınır. Evrakların alındığı aynı banka şubesine iade için talepte bulunulur. Hesap işletim ücretinin iadesi için nasıl talepte bulunacağını ve başvuru için izlenmesi gereken adımların neler olduğunu, alt başlıktan öğrenebilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti İade Başvurusu

Hesap işletim ücreti iadesi müracaatı, hesap işletim ücretini alan banka kanalına yapılır. Hesap işletim ücreti almayan bankalar listesinde yer alan bankalardan birinde açtırılan mevduat hesabından işletim ücreti kesilmişse, hesap işletim ücreti için geri iade talep edilebilir. Geri iade talebi için izlenecek adımlar, şu şekilde sıralanır:

 • Hesap açtırılan bankanın şubesine gidilir.
 • Bankadan mevduat hesabına ilişkin hareketlerin yer aldığı, hesap döküm evrağı istenir.
 • Hesap işletim ücretinin alındığını gösteren mevduat hesabı dökümleri istenir.
 • Bu belgeler banka şubesi görevlilerince çıkartılır ve kişiye teslim edilir.
 • Belgeler yine aynı banka şubesine iletilip, alınan hesap işletim ücretinin iade edilmesi talebi için bir dilekçe yazılır ve imzalanır.
 • İmzalanan dilekçe, banka çalışanlarına teslim edilir.
 • Dilekçenin ve hesap hareketlerinin incelenmesi sonucu, hesap işletim ücretinin banka tarafından ilgili mevduat hesabına iadesi sağlanır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu